Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla studenta - Łódź

0
Podziel się:

Łódź leży w centrum Polski i dzięki temu zachęca do inwestycji przedsiębiorstwa logistyczne. Studenci chcący podjąć pracę w takich firmach mogą liczyć na staże lub praktyki.

Student ma szansę znaleźć pracę w Łodzi jako stażysta w firmie logistycznej
Student ma szansę znaleźć pracę w Łodzi jako stażysta w firmie logistycznej (Konrad Kłoszewski/wikimedia (CC BY 2.5))

Łódź to jedno z największych miast Polski, do którego co roku przybywa rzesza studentów uczęszczająca na niemal trzydzieści tutejszych szkół wyższych. Dobrze rozwinięty łódzki rynek pracy pozwala na zatrudnienie w branżach takich jak logistyka, marketing czy gastronomia.

Praca dla studenta a rynek pracy w Łodzi

Łódź należy do czołówki największych polskich miast, a przez to również najszybciej rozwijających się w kraju rynków pracy. Jej strategiczne położenie w samym centrum Polski oraz skrzyżowanie węzłów transportowych (kolejowy, lotniczy i autostradowy) sprawiają, że jest dogodnym miejscem do prowadzenia inwestycji, w szczególności w zakresie spedycji i magazynowania. Swoje centra logistyczne na obrzeżach Łodzi mają firmy takie jak Tesco czy Camaieu.

Łódź rozkwitła w XIX wieku jako miasto przemysłowe bazujące przede wszystkim na włókiennictwie. Tradycja przetrwała do dziś. Firmy z siedzibą w Łodzi to m.in. Redan S.A., Monnari Trade, Próchnik, Hexeline oraz Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów. Poza tym w ostatnim czasie rozwinęła się tu branża produkcji sprzętu AGD. Swoje siedziby założyły w mieście znane światowe marki, na przykład Merloni Indesit czy Bosch/Siemens.

Dodatkowo filie na rynek polski posiadają tu firmy Gilette, Comarch, Accenture, ABB oraz Dell. W Łodzi założona została też Grupa Atlas produkująca kleje i inne materiały budowlane, a z dziedziny bankowości – mBank.

Na portalach z ofertami pracy dla studentów w Łodzi pojawia się wiele propozycji pracy dorywczej lub staży w dużych firmach polskich i zagranicznych, które być może staną się miejscem stałego zatrudnienia już po zakończeniu nauki na uniwersytecie.

Praca dla studenta w Łodzi – propozycje

Łódź to jeden z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu 6 uczelni państwowych i ponad 20 prywatnych ukierunkowanych na różne dziedziny nauki: pedagogikę, ekonomię, handel czy informatykę. Wśród uczelni publicznych wymienić należy Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Muzyczną, Akademię Sztuk Pięknych oraz sławną łódzką filmówkę, czyli Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną.

Studenci wszystkich tych uczelni rokrocznie tworzą grupę ponad 120 tysięcy osób. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na pracę dorywczą lub wieczorową dla osób uczących się. Analizując oferty na portalach pośrednictwa pracy można stwierdzić, że Łódź to miasto, w którym poszukuje się młodych talentów. Duże firmy oferują bowiem studentom posady asystentów, staże, praktyki i programy managerskie w różnych dziedzinach: marketingu, sprzedaży czy logistyki.

Gdzie jeszcze pracę znajdzie student w Łodzi? Poszukiwani są doradcy klienta, sprzedawcy w sklepach i salonach sprzedaży, a także pracownicy call center oraz gastronomii. Te stanowiska to świetne propozycje pracy dla studentów uczących się w trybie dziennym. Większość sklepów, barów, restauracji, a w szczególności call center pozwala pracownikom na swobodną organizację czasu pracy, co na studiach dziennych jest kluczowym wyzwaniem osób chcących dorobić.

Ile zarobi student w Łodzi?

Studenci łódzkich uczelni podejmujący pracę mogą liczyć na różne stawki w zależności od miejsca i charakteru zatrudnienia. Praca w charakterze kelnera lub barmana przyniesie wynagrodzenie rzędu 8-12 zł za godzinę na rękę. Miesięczne wynagrodzenie studenta w call center będzie podobne. Najlepsi mogą liczyć tu jednak nawet na 3500 zł brutto.

Praktyki i staże dla studentów w większych firmach są odpłatne. Przedsiębiorstwa biorące udział w różnego rodzaju projektach pozwolą zarobić mniej (od 1300 zł brutto) niż te szukające praktykantów na własną rękę (nawet od 1800 zł brutto).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)