Czynniki wpływające na podjęcie pierwszej pracy w wieku 30 lat
Ugruntowana w ogólnym myśleniu wizja kariery zawodowej zakłada naukę najpierw w szkole, potem na uniwersytecie, a po zakończeniu wejście na rynek pracy – najlepiej w zawodzie. Wizja, choć piękna jest również idylliczna. Coraz częściej, aby znaleźć dobrą pracę po studiach, swoje CV zaczynamy wzbogacać jeszcze przed zdobyciem dyplomu. Nie zawsze to się jednak udaje.
Podjęcie pracy w późnym wieku, bo wielu 30. rok życia w kontekście wejścia na rynek pracy za taki uważa, może mieć wiele przyczyn. Niektóre powody są akceptowane przez pracodawców, inne nie. Według danych GUS-u większość osób bezrobotnych między 25. a 34. rokiem życia z niewielkim doświadczeniem lub jego brakiem to kobiety. To często wiąże się z ciążą i macierzyństwem, na które kobiety decydują się, mając dwadzieścia parę lat. Istnieją także sytuacje, w których na brak podjęcia pracy przed 30. rokiem życia wpływ ma miejsce zamieszkania i sytuacja rodzinna. Dla przykładu osoba mieszkająca w małej wsi z dala od większego miasta, która zajmuje się chorym rodzicem, nie może pozwolić sobie na dojazd do miejsca pracy, a przez to takiego zatrudnienia podjąć. Są również osoby, które dużo czasu poświęcają nauce. Podejmują kolejne kierunki studiów, które uzupełniają się wzajemnie i razem mogą zwiększyć szanse na rynku pracy. Wielce prawdopodobne jest, że w takich przypadkach pracodawca spojrzy łaskawym okiem na
kandydata, jeśli ten zdoła go do siebie przekonać.
Sytuacje, które mogą nie spodobać się rekruterowi, a które niekiedy się zdarzają, to przede wszystkim brak doświadczenia w pracy zawodowej ze względu na bycie utrzymywanym przez rodziców lub współmałżonka. Osoba, która żyje na cudzy koszt mimo zbliżającej się trzydziestki, może być widziana raczej jako leniwa, nieodpowiedzialna i niegodna zaufania.
Niezależnie od powodów niepodjęcia pracy zawodowej przed 30. rokiem życia, warto jednak pomyśleć nad wejściem na rynek pracy, zwłaszcza po to, żeby zadbać o zabezpieczenie finansowe na przyszłość.
Pierwsza praca w wieku 30 lat niewymagająca doświadczenia
Pierwsza praca po trzydziestce bez doświadczenia najprawdopodobniej nie będzie wysoko opłacana. Dziś istnieje przekonanie, że zarabiasz tyle, ile wiesz i jakie masz doświadczenie w zawodzie. Szukając pierwszej pracy, warto wybierać takie oferty, które nie wymagają specyficznych umiejętności. Im ogólniej, tym lepiej dla kandydata, który do tej pory z pracą miał niewiele wspólnego. Łatwiej jest postawić na swoją komunikatywność, niż na szybko uczyć się języka obcego na wysokim poziomie zaawansowania.
Do stanowisk, które wymagają niewielkiej wiedzy i doświadczenia należą między innymi te związane z call center. Praca wydaje się błaha, być może po części kojarzy się z nagabywaniem i dużym stresem, ale niewielu jest ludzi, którzy w pracy nie przeszli przez podobną sytuację. Tymczasem z pracy jako telemarketer płyną liczne korzyści. Organizowane są bowiem różnego rodzaju szkolenia sprzedażowe lub z zakresu psychologii społecznej czy komunikacji interpersonalnej. To doświadczenia, na których można zbudować CV.
Budowanie kariery zawodowej małymi krokami
Każdą karierę zawodową należy budować stopniowo. Spektakularne sukcesy zdarzają się, choć rzadko, a sukces osiągnięty ciężką pracą daje satysfakcję i dodaje pewności siebie.
Osoba, która chce pracować w logistyce, ale nie ma stosownego doświadczenia, powinna zacząć od stanowiska magazyniera. Drogą promocji wewnętrznej w firmie, a potem już z pełnym CV będzie miała podstawę do ubiegania się o stanowisko wyższe i lepiej opłacane z tą zaletą, że pracę w logistyce będzie znała od podszewki. Podobnie jest zawodem specjalisty od marketingu. Sprzedaż w sklepie odzieżowym pozwoli na zapoznanie się z produktami i technikami sprzedaży, co pomoże zdobyć cenne doświadczenie.
2366917