Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pierwsza praca programisty - jak ją znaleźć? Ile można zarobić?

0
Podziel się:

Programiści są jednymi z najczęściej poszukiwanych specjalistów z branży IT. Praca programisty wiąże się z wysokimi zarobkami i ciągłym rozwojem w dziedzinie nowych technologii.

Programiści to jedni z najczęściej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy
Programiści to jedni z najczęściej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy (anyaberkut - Fotolia.com)

Programiści to jedni z najbardziej pożądanych przez pracodawców specjalistów, dlatego znalezienie pierwszej pracy nie powinno być trudne. Rekruterzy zwracają uwagę na wykształcenie, ale przede wszystkim liczy się dla nich znajomość języków programowania. Praca dla programisty czeka w licznych w Polsce firmach z branży IT.

Programista a rynek pracy

Rynek pracy w Polsce od dłuższego czasu ukierunkowuje się na nowe technologie. Dogodne warunki gospodarcze zapraszają do naszego kraju coraz więcej zagranicznych inwestorów, którzy zakładają swoje filie nie tylko w większych miastach, ale też w niewielkich miasteczkach usytuowanych w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

Oprócz międzynarodowych koncernów, na polskim rynku pojawiają się także rodzimi przedsiębiorcy, a ich firmy nie odbiegają od standardów zagranicznych. Powstaje wiele przedsiębiorstw finansowych, audytowych czy z branży IT. W tych sektorach zatrudnienie znajdują tysiące pracowników, ci mogą też liczyć na najwyższe zarobki.

Informatycy o różnych specjalizacjach to w Polsce najczęściej poszukiwani specjaliści. Dotyczy to zarówno administratorów sieci, jak i programistów czy grafików komputerowych.

Czym zajmuje się programista?

Programista to osoba, która tworzy i testuje oprogramowanie, rozwija systemy operacyjne, sterowniki oraz bazy dany, a także naprawia błędy, które powstały podczas pisania kodu. Programistów można podzielić na specjalistów w dwóch dziedzinach: webdeveloperów oraz webmasterów, czyli programistów front-end.

Ci pierwsi bazują na informatyce i ekonometrii, a do ich zadań należy tworzenie tak zwanego back-endu. Webdeveloper zajmuje się bowiem tworzeniem silników witryn oraz programowaniem i kodowaniem w technologii Java Script czy HTML aplikacji internetowych.

Webmaster to specjalista, który swoją pracę opiera na wiedzy z dziedziny informatyki, ekonometrii oraz elektroniki i telekomunikacji. W przeciwieństwie do webdevelopera, który w swojej pracy skupia się na pracy z narzędziem, programista front-end ma często bezpośredni kontakt z klientem. Musi posiadać wiedzę marketingową, a także kilka kluczowych kompetencji miękkich, które pomogą w kontakcie ze zleceniodawcą: komunikatywność, elastyczność i zmysł negocjacji. Webmaster zajmuje się tworzeniem stron i aplikacji wraz z szatą graficzną, przedstawiając produkt gotowy do użytkowania.

Wśród ważnych kompetencji programisty oprócz znajomości języków programowania takich jak Java, C++, Python, Ruby czy Visual Basic, wymienia się także znajomość języka angielskiego, w którym spisana jest dokumentacja techniczna. Cechy dobrego programisty to umiejętność logicznego myślenia, samodyscyplina i pomysłowość.

Jak i gdzie znaleźć pierwszą pracę jako programista?

Szukając pierwszej pracy jako programista, warto zadbać o CV. Pracodawcy preferują pracowników proaktywnych, dlatego warto swój życiorys wzbogacić o udział w konferencjach i projektach. Plusem będzie również odbycie kursu z danego języka programowania. Szkolenia dla programistów (popularne bootcampy) dostępne są między innymi on-line za darmo lub za opłatą.

Karierę zawodową programisty warto zacząć od stażu, podczas którego można się wiele nauczyć bez brania na siebie pełnej odpowiedzialności za wykonywane projekty. To także dobry czas na zaznajomienie się z polityką firmy i kulturą pracy.

Programistów poszukują głównie wielkie koncerny z branży IT zajmujące się dostarczaniem oprogramowania do innych firm oraz jego serwisem. Jednak specjaliści w dziedzinie programowania, choć w mniejszym stopniu niż administratorzy, potrzebni są także w sektorze publicznym.

Pierwsza praca - zarobki programisty

Programiści to nie tylko jedni z najczęściej poszukiwanych, ale również najlepiej opłacanych specjalistów na polskim rynku pracy. Według danych przedstawionych przez firmę audytową Sedlak&Sedlak, już w pierwszym roku pracy w większym mieście wynagrodzenie inżyniera oprogramowania może wynieść nawet 4500 zł brutto. Niewiele mniej, bo 4000 zł brutto, mogą otrzymać programiści Java i baz danych, natomiast zarobki programistów PHP to około 2800 zł brutto. Szacuje się, że średnie wynagrodzenie programistów to 3570 zł brutto, czyli aż o 500 zł więcej niż w przypadku administratora IT. Zarobki powinny wzrastać wraz ze zdobytym doświadczeniem.

Agencja Sedlak&Sedlak podaje, że po 3 latach pracy w branży IT wynagrodzenie programisty zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w województwie mazowieckim może wynosić nawet 11 000 zł brutto, a w województwie śląskim – 8200 zł brutto miesięcznie. Wśród najlepiej opłacanych starszych specjalistów IT wymienia się programistów aplikacji mobilnych znających język JAVA. Ich zarobki sięgają 13500 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)