Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jaka pierwsza praca po studiach? Ile można zarobić?

0
Podziel się:

Poszukiwanie pierwszej pracy może okazać się nie lada wyzwaniem dla absolwenta szkoły wyższej. Tymczasem dzięki kilku wskazówkom zatrudnienie tuż po studiach można znaleźć i w miejscu pracy, i na warunkach, które zadowolą osobę bez większego doświadczenia.

Pierwsza praca po studiach to ogromny krok w dorosłe życie
Pierwsza praca po studiach to ogromny krok w dorosłe życie (lenets_tan)
Pierwsza praca po studiach jest wielkim krokiem w dorosłość. Należy zatem dobrze przemyśleć, jaką ścieżkę kariery chcemy obrać. Nie należy zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, ponieważ rynek pracy może mieć pewne wady. Najważniejsze to znać swój cel i prawa pracownika.

O jaką pracę ubiegać się zaraz po studiach?

Podczas szukania pierwszej pracy po studiach można wybrać dwie ścieżki. Pierwsza z nich zakłada znalezienie jakiejkolwiek pracy, która da pewne zarobki, pozostawiając cele zawodowe na drugim planie. Inna to dążenie do zatrudnienia w sektorze, a nawet firmie, na której nam najbardziej zależy.

Druga opcja sprawdzi się najbardziej w przypadku osób, które skończyły studia ukierunkowujące konkretnie na dany zawód, takie jak pielęgniarstwo czy budownictwo. Absolwent doskonale wie, gdzie wysłać CV, jak się zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jakich obowiązków spodziewać się w nowej pracy.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku tych, którzy kończą studia o dość ogólnym profilu, na przykład europeistykę czy dziennikarstwo. Te wymagają dodatkowego doświadczenia i wiedzy praktycznej. Dlatego właśnie szukający pierwszej pracy absolwenci humanistycznych, kształcących bardzo ogólnie kierunków powinni postawić na stanowiska dające jak najwięcej możliwości nauczenia się nowych rzeczy. Charakter pierwszej pracy może mieć luźne powiązane z przedmiotem studiów.

Dla przykładu absolwent dziennikarstwa, który nie dostał pracy w wybranej redakcji, może spróbować sił w agencji PR, gdzie nabędzie doświadczenia w efektywnym przekazie informacji i kreowaniu wizerunku.

Pierwsza praca po studiach - gdzie jej szukać?

Pierwsza praca po studiach wiąże się z niewielkim doświadczeniem zawodowym lub jego zupełnym brakiem. Dlatego najlepiej skorzystać z instytucji pośredniczącej. Agencje pracy lub lokalny urząd pracy pomogą w doborze odpowiedniej oferty, która pasować będzie do wiedzy i kompetencji absolwenta wchodzącego na rynek pracy.

Osoba szukająca swojego pierwszego zatrudnienia może też skorzystać z błogosławieństw internetu. Nie chodzi tylko o portale z ofertami pracy, ale również prowadzenie konta na specjalnych portalach społecznościowych, do których należy GoldenLine czy LinkedIn. Dają one możliwość zaprezentowania się on-line, brania udziału w dyskusjach branżowych i nawiązywania kontaktów ze specjalistami PR oraz headhunterami.

W poszukiwaniu pierwszej pracy, szczególnie bez doświadczenia, świeżo upieczony absolwent powinien wziąć również pod uwagę pomoc rodziny i znajomych. Być może są oni w stanie wskazać odpowiednie stanowisko, niekoniecznie pod protekcją.

Formalności przed podjęciem pierwszej pracy

Osoba podejmująca pierwszą pracę powinna zapoznać się z warunkami zatrudnienia, dowiedzieć się jakie są jej prawa i obowiązki. To pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Przede wszystkim warto wiedzieć, że na początek pracodawca najczęściej zatrudnia na podstawie umowy na okres próbny, wynoszący zazwyczaj 3 miesiące. Zdarza się jednak, że pracownik wykonuje obowiązki początkowo w oparciu o umowę zlecenia. Następną umową jest ta na czas nieokreślony lub określony. W przypadku tej drugiej pracodawca przedstawić nam może tylko trzy kolejne, każdą na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.

Umowa o pracę powinna zawierać kilka ważnych informacji: nazwę stanowiska, wymiar czasu i specyfikę pracy, miejsce wykonywania obowiązków, wysokość wynagrodzenia oraz termin rozpoczęcia pracy.

Zarobki w pierwszej pracy po studiach

Na początku najlepiej nie spodziewać się kokosów. Mimo że każdy młody człowiek chciałby się usamodzielnić i zarabiać na tyle dużo, żeby móc opłacić swoje podstawowe potrzeby oraz małe luksusy, rynek pracy jest bezlitosny. Niewielkie doświadczenie lub jego brak to aspekt, który skutecznie obniża wynagrodzenie.

Według badań agencji Sedlak&Sedlak przeciętne wynagrodzenie w pierwszej pracy wynosi od 2400 zł brutto do 3600 zł brutto. Zdarza się jednak, że zarobki są dużo niższe. To deprymujące, ale cierpliwości -- wraz ze zdobytym doświadczeniem i stażem pracy zarobki najprawdopodobniej wzrosną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)