Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

CV pisane ręcznie - dlaczego jest wymagane?

0
Podziel się:

Jak takie CV i LM napisać? Czy do napisania tych dokumentów lepiej użyć długopisu czy pióra? Koloru niebieskiego czy czarnego?

Źródło: GUS

Firma, do której chcę aplikować, wymaga, by CV i List Motywacyjny były napisane odręcznie. Dlaczego pracodawcy może zależeć na poznaniu mojego charakteru pisma? Czego można się z niego dowiedzieć? Jak takie CV i LM napisać? Czy do napisania tych dokumentów lepiej użyć długopisu czy pióra? Koloru niebieskiego czy czarnego? Dodam, że nie chodzi o stanowisko wymagające zmysłu artystycznego ani wysokiej kreatywności.* * Odpowiada Beata Kapcewicz

Wymóg napisania aplikacji odręcznie jest dziś naprawdę rzadkością. Skoro pracodawca wyraźnie zaznacza takie oczekiwanie, musi mieć ku temu powody. Jedni pracodawcy robią testy osobowości podczas spotkań rekrutacyjnych, inni z charakteru pisma chcą wyczytać charakter kandydata, albo analizują portret numerologiczny czy astrologiczny.

Jeżeli taka sytuacja już ma miejsce, pracodawca wynajmuje do tego wykształconych grafologów, którzy dla niego taką analizę przygotowują. Skoro inwestuje w takie wsparcie analityczne, należy się liczyć z tym, że będzie to dla niego miało istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji co do zatrudnienia kandydata.

Dlaczego pracodawcy to robią?

Głównie dlatego, że badając nasze kompetencje chcą poznać naszą wiedzę i doświadczenie, umiejętności i osobowość. O ile pierwsze trzy można zbadać za pomocą pogłębionego wywiadu w ramach rozmowy rekrutacyjnej, o tyle osobowość nie tak łatwo jest odkryć, bo ciężko jest poznać naprawdę człowieka podczas godzinnej rozmowy. Z drugiej strony pracodawcy mają świadomość, że wiedzę można zdobyć, umiejętności rozwijać, ale zmienić charakter człowieka jest bardzo trudno. Dlatego szukają skutecznych sposobów, żeby odkryć jak najwięcej o osobowości kandydata. Stad też część z nich decyduje się na wsparcie grafologów.

W takim przypadku, jeśli mamy już świadomość, że nasze pismo będzie poddane analizie, po prostu należy zastosować się do oczekiwania pracodawcy i potraktować to jako element testów rekrutacyjnych, do których pracodawca ma prawo.

Bez znaczenia jest zarówno kolor jak i to, czy jest to długopis czy pióro. Najważniejsze jest, żeby osobiście napisać te dokumenty. Mimo tego, że mam świadomość, że takie zabiegi pracodawcy budzą duży dyskomfort, to sugeruję, na ile się da, naturalnie do tego podejść. Ostatecznie - jeśli pracodawca na podstawie takiego testu odrzuci aplikację, może obu stronom zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)