(C) NAN - Fotolia.com /
"Jestem kierownikiem zespołu od 6 lat. Mam bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie, wykształcenie i wiele sukcesów za sobą. Od roku próbuje zmienić pracę, bez skutku. Na dziesiątki wysłanych CV, dostałem tylko jedno zaproszenie na rozmowę. Dlaczego osoba z wysokimi kwalifikacjami ma taki problem ze znalezieniem pracy? Czy powinienem zmienić CV tak, by było mniej wartościowe? Z czego powinienem zrezygnować?" - pyta Internauta.
Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac
Zmiana stanowiska pracy w przypadku osób o wysokich kwalifikacjach zawsze budzi u potencjalnego pracodawcy podejrzliwość. Ocena naszej osoby jako kandydata do pracy przez pryzmat aktualnego (poprzedniego) zakresu obowiązków jest więc reakcją dość naturalną i stanowi realny punkt odniesienia.
Nie w każdym przypadku jednak ten punkt widzenia jest jedynym słusznym, ponieważ jeśli pod uwagę weźmiemy najważniejszą przyczynę, jaka kieruje w takim przypadku naszym zachowaniem, czyli motywację, może okazać się, że powód chęci zmiany pracy jest uzasadniony, a często wręcz prozaiczny, np. konieczność pełnienia obowiązków w czyimś imieniu. Jeżeli podejmie się decyzję o zmianie profilu stanowiska a funkcja ta będzie znacząco odbiegać od tej pełnionej dotychczas, to pracodawca może zwyczajnie nie chcieć przyjąć takiego pracownika.
Czym jest to powodowane?
Po pierwsze, pracodawcy często wychodzą z założenia, że pracownika, który jest doświadczony w jednej branży, może być ciężko nauczyć czegoś zupełnie nowego. Idąc dalej - decyzja o przeszkoleniu pracownika wiąże się również z tym, że taką osobę należy przeszkolić i nauczyć pewnych czynności potrzebnych na danym stanowisku, a to kosztuje. Takie dodatkowe wydatki często odstraszają potencjalnego pracodawcę, ze względu na to, że nie posiada on gwarancji, że jest to inwestycja opłacalna. Jest jeszcze druga kwestia. Czy zatrudnisz pracownika lepszego od siebie? Posiadającego wyższe kwalifikacje, dłuższy staż? Raczej nie. Dokładnie tak samo myślą i robią pracodawcy.
Jeżeli będzie to mała firma, prawdopodobieństwo, że szef zatrudni lepszego od siebie jest bardzo małe. W przypadku, gdy składamy aplikację do dużej firmy, decyzję o przyjęciu do pracy najprawdopodobniej podejmie osoba z najwyższego szczebla menedżerskiego, więc szanse przyjęcia wzrosną. Podsumowując, kwestia wysokich kwalifikacji jest skomplikowanym tematem. Do każdego z przypadków, należy podchodzić z osobnym scenariuszem, który nie zawsze wydaje się być łatwy. Radą, do której zastosowanie się może wpłynąć na odbiór Pańskiej kandydatury, jest rozważenie pewnego procesu. Na początek, należy zdefiniować swoje najmocniejsze strony dla pracodawcy oraz aspekty charakteryzujące się przewagą w stosunku do innych kandydatów.
Następnie należy odpowiednio dobrać listę potencjalnych pracodawców (takich, którzy mogą być naszymi kompetencjami zainteresowani) oraz przygotować CV, które pokazuje nasze atuty i przewagi konkurencyjne oraz jest napisane językiem korzyści (ważne jest, żeby CV za każdym razem zostało dopasowane do konkretnej oferty pracy). Ponadto należy zadbać o to, aby jak największa ilość firm i osób zapoznała się z naszym CV, umiejętnie tworzyć każdego dnia relacje w swoim środowisku i podejmować działania networkingowe, a także działać regularnie i nie zniechęcać się.
Wydanie internetowe magazynrekruter.pl