Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wyprawa na francuskie saksy

0
Podziel się:

Francja należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów europejskich

Francja należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów europejskich, zwłaszcza w lecie. Pracownicy sezonowi, z doświadczeniem i kwalifikacjami lub bez, znajdą dużo ofert pracy - szczególnie w zawodach związanych z turystyką. Lato to także czas wytężonych prac w sektorze rolniczym.

Praca sezonowa we Francji najczęściej kojarzy się z winobraniem. Taką ofertą pracy są zainteresowani głównie studenci. Zbiór winogron nie jest łatwą pracą, wymaga dużej siły fizycznej, zwłaszcza dla koszowych, czyli osób, które odbierają winogrona od zbierających. Pracę wykonuje się przez cały dzień na stojąco lub w pozycji zgiętej. W przypadku długich winobrań pracownikowi z reguły przysługuje jeden dzień wolny w tygodniu, a podczas krótkich pracuje się bez przerwy. Przed wyjazdem należy się dowiedzieć, czy pracodawca zapewnia noclegi i posiłki. Wskazane jest zaszczepienie się przeciw tężcowi. Zaopatrzmy się także w odpowiednie do pracy ubrania. Kapelusz, lekkie koszule z długim rękawem, wygodne buty, rękawice, peleryna przeciwdeszczowa - chronią przed skwarem i niepogodą południowej Francji. To właśnie w tym regionie rozpoczynają się w pierwszej kolejności winobrania.

Wynagrodzenia

Płaca zwyczajowa to płaca minimalna, czyli SMIC. W 2013 r. SMIC wynosi 9,43 euro brutto na godzinę. W przypadku pracy na akord, czyli w zależności od zebranych kilogramów winogron, płaca waha się od 0, 15 euro do 0, 25 euro za zebrany kilogram owoców. Portal o winie, na którym możemy składać bezpośrednio akces do pracy przy winobraniu w wybranym regionie Francji: www.vinomedia.fr/vendanges/post.asp.

Nie tylko winogrona

Francja oferuje również prace sezonowe przy zbiorze innych owoców oraz warzyw. Ofert pracy przy zbiorze jabłek, gruszek, ziemniaków czy pieczarek jest równie wiele. Praca sezonowa w sektorze rolniczym i okołorolniczym raczej nie wymaga znajomości francuskiego. Chyba że trafimy na małą, rodzinną fermę, której właściciele nie znają żadnego języka obcego.

Oto kilka francuskojęzycznych portali internetowych, które zamieszczają ogłoszenia pracy w zawodach rolniczych i okołorolniczych, na stanowiskach niewymagających od pracobiorcy specyficznych kwalifikacji zawodowych:

www.anefa-emploi.org

www.agrojob.com

Turystyka, hotelarstwo i gastronomia

Kelner, recepcjonista i pomoc kuchenna, z doświadczeniem lub bez, znajdą wiele propozycji pracy. Wymienione zawody wymagają kontaktu z klientem lub współpracownikiem, dlatego należy w miarę dobrze władać językiem francuskim. Znajomość języka angielskiego będzie na pewno mile widziana.

Płaca wynosi co najmniej tyle, ile wysokość SMIC, liczona na bazie 35 godzin tygodniowo. W rzeczywistości możemy pracować dłużej - wtedy każda nadliczbowa godzina jest opłacana od 10% do 50% więcej.

W znalezieniu pracy pomogą nam ogłoszenia zamieszczane w Internecie. Należy wiedzieć, że są przedsiębiorstwa, które rekrutują nowych pracowników (na umowę o pracę, na okres określony oraz na umowę na pracę sezonową) przez cały rok. Są to sieci fast food, takie jak: McDonalds (www.mcdonalds.fr) czy francuskie Quick (www.quick.fr) oraz Flunch (www.flunchjobs.com). Przedsiębiorstwem o dużej rotacji zatrudnionych jest zarówno Disneyland, mieszczący się 30 km na wschód od Paryża (www.disneylandparis-casting.com/fr/postulez), jak i jeden z liderów światowej turystyki - Club Med (www.clubmedjobs.fr/travailler-en-village). W Disneylandzie poszukuje się animatorów, pracowników gastronomii i sprzedaży oraz punktów informacyjnych. Club Med w swoich wioskach wakacyjnych zatrudnia dodatkowo recepcjonistów, instruktorów sportowych i opiekunów dzieci.

Do wykonywania pracy w zakresie gastronomii i hotelarstwa niezbędne są badania lekarskie. Do pracodawcy należy zgłoszenie nowego pracownika w oddziale medycyny pracy przed podpisaniem umowy i wykonanie badań najpóźniej przed upływem okresu próbnego. Portal, na którym znajdziemy wiele ofert w hotelarstwie i gastronomii, to www.jobresto.com.

Au pair, czyli przy rodzinie

Praca jako au pair (wymawiać ,,o-per") jest szczególną okazją, aby nauczyć się lub udoskonalić znajomość języka, przebywając zagranicą jako opiekunka/opiekun do dzieci. Au pair uczestniczy aktywnie w życiu podejmującego domu, pomaga w zajęciach domowych, dzieląc obowiązki i przyjemności rodziny. Dostaje do dyspozycji własny pokój, a posiłki dzieli z gospodarzami. Otrzymuje również kieszonkowe, którego wysokość nie może być niższa niż 280 euro miesięcznie. Najczęściej au pair są przyjmowani na okres roku szkolnego. Coraz częściej jednak pojawiają się oferty, co wiąże się również ze wspólnym, rodzinnym wyjazdem na wypoczynek. Wskazane dalej strony internetowe podają wiele praktycznych informacji dotyczących tego typu pracy oraz oferty rodzin poszukujących au pair.

www.aupair.com.pl

www.prowork.com.pl

www.afj-aupair.org/apfrance.htm

www.aupair-world.fr

Już jesteśmy we Francji

Pracy wakacyjnej możemy szukać również już po przyjeździe do Francji, korzystając ze wspomnianych portali lub udając się bezpośrednio do ewentualnego pracodawcy. Kurorty nadmorskie w sezonie są prawdziwą kopalnią ofert. Pracownik campingu, sprzedawca lodów i napojów na plaży, sprzątacz plaży, pomoc kuchenna czy pomywacz, ratownik - pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani są tam latem ciągle poszukiwani. Pomocne przy znalezieniu pracy na krótki okres są także urzędy pracy (Pôle emploi), istniejące w każdym większym mieście.

Oto kilka portali z wielobranżowymi ofertami pracy:

www.cyber-emploi-centre.com

www.emploi-saisonnier.com

www.jcomjeune.com/offres-de-job

www.pole-emploi.fr

www.keljob.com

Beata Łobodziec

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)