Kraj zagadka. Niedaleki, ale wybierany przez nas znacznie rzadziej, niż Szwecja czy Norwegia. Tymczasem w Finlandii też da się zarobić - pracując sezonowo lub na stałe.
- Organizatorzy pracy za granicą oskarżeni o handel ludźmi
- Chcesz 50 złotych za godzinę pracy? Jedź do Austrii
- Polacy biją się o pracę w tych krajach Finlandia stanowi ciekawe połączenie skandynawskiej uczciwości i poszanowania praw pracowników ze słowiańską spontanicznością i luzem. Finowie cenią szczerość, pracowitość, serdeczność - i odpłacają się tym samym. Choć język, jakim się posługują, w pierwszej chwili może wydawać się bardzo trudny, to jednak przy odrobinie determinacji można się go nauczyć. Co więcej, w ojczyźnie św. Mikołaja można dogadać się także po szwedzku - strony internetowe urzędów i dokumenty często są dwujęzyczne. Osoby, które dobrze znają angielski, też nie powinny mieć kłopotów z porozumieniem się. I to zarówno podejmując zatrudnienie sezonowe, jak i specjalistyczną pracę stałą.
Spawacze i fryzjerzy
Według danych Europejskich Służb Zatrudnienia EURES, najczęściej poszukiwani w Finlandii są pracownicy budowlani, pracownicy branży metalowej, pracownicy opieki, pielęgniarki, dentyści, farmaceuci, kucharze, elektrycy, spawacze, nauczyciele, personel gastronomiczny i fryzjerzy. Stanowiska związane z kontaktem z ludźmi (nauczyciele, kelnerzy, pielęgniarki) niestety wymagają znajomości języka, więc niewielu naszych rodaków zdecyduje się na nie kandydować. Inaczej jest ze spawaczami, monterami i inżynierami, którym często wystarczy język angielski lub szwedzki. Dla nich ofert nie brakuje. Najbardziej niecodzienna to propozycja zatrudnienia dla spawaczy... czołgów! Takich specjalistów poszukuje Trust Consulting HR. Od kandydatów wymagane jest doświadczenie spawalnicze, znajomość angielskiego i doświadczenie w pracy w wojsku lub zbrojeniówce. Stosunkowo wielu Polaków pracuje przy budowie elektrowni atomowych. Dla przykładu - przy realizacji ostatniej inwestycji na wyspie Oikiluoto zarówno kierownik budowy, jak i
wielu podwykonawców pochodziło znad Wisły.
Praca dla niezależnych
Latem - podobnie jak w Szwecji - popularnym zajęciem jest zbieranie runa leśnego. Płaca zależy od ilości zebranych kilogramów - rekordziści mogą w ten sposób zarobić 50 euro (215 zł) dziennie (ok. 1-2 euro za kilogram), ale zarobki zależą od tego, czy sezon jest urodzajny, od miejsca zbioru i sprawności pracownika. Praca jest ciężka a fiński klimat nie zawsze przychylny, dlatego niewielu naszych rodaków decyduje się na taką formę zatrudnienia. Dodatkowym powodem jest fakt, że polskie agencje pracy nie pośredniczą w wysyłaniu osób do konkretnego pracodawcy, bo jagody czy grzyby są w Finlandii ogólnodostępne w lasach i zbierać je może każdy. To jednak dobra wiadomość dla niezależnych poszukiwaczy pracy, których droga i tak wiedzie na północ. Wystarczy im ekwipunek, zapał do pracy i adres najbliższego skupu leśnego runa. W Finlandii do niedawna 90 proc. jagód gniło w lasach bo nikt ich nie zbierał, dlatego od jakiegoś czasu poszukiwacze runa leśnego są tam witani z otwartymi ramionami, a pracownicy przejeżdżają
nawet z Azji.
Ilu nas jest? - W roku 2011 w Finlandii zarejestrowanych było 2480 osób posiadających polskie obywatelstwo i 3139 osób posługujących się językiem polskim. W samym 2011 r. policja zarejestrowała 532 obywateli RP, którzy przyjechali i pozostali w Finlandii, w tym 335, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt jako obywatele RP w celu wykonywania pracy, 71 osób z uwagi na więzy rodzinne, 26 osób z powodu nauki a 4 z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą - mówi Katarzyna Włodecka-Ruutu z konsulatu RP w Helsinkach. Ocenia jednak, że takich osób jest więcej, bo od momentu otwarcia granic Finlandii dla polskich pracowników nie każdy informuje władze o swoim przybyciu.
W poszukiwaniu ofert
- Organizatorzy pracy za granicą oskarżeni o handel ludźmi
- Chcesz 50 złotych za godzinę pracy? Jedź do Austrii
- Polacy biją się o pracę w tych krajach Według Eurostatu w zeszłym roku średnie fińskie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3119 euro (13,5 tys. zł) miesięcznie. W Finlandii nie ma płacy minimalnej. Stawki dla każdego zawodu ustalają związki zawodowe. Najwięcej zarobią inżynierowie, informatycy i bankierzy. Posadę w Finlandii najłatwiej jest znaleźć w jednym z dwustu publicznych urzędów pracy. Te w większych miastach zatrudniają często doradcę EURES, który pomaga osobom z innych krajów Unii Europejskiej. Z konsultantem EURES można skontaktować się również w Polsce i z jego pomocą szukać posady w Finlandii. Można też skorzystać z usług prywatnych agencji rekrutacyjnych, których lista znajduje się pod adresem www.keltaisetsivut.fi. Co ważne, nie mają one prawa pobierać za swoje usługi żadnych opłat - koszty ponoszą wyłącznie pracodawcy. Oferty można też znaleźć na portalach polonijnych, w polskich agencjach pośrednictwa pracy i fińskich gazetach. Najpopularniejsza to ,,Helsingin Salomat" - ogłoszenia zamieszcza również na swojej stronie www.hs.fi. W ojczyźnie św. Mikołaja działa też infolinia, za pośrednictwem której można dowiedzieć się o aktualnym zapotrzebowaniu na pracowników. Jej numer to 0203 660 66. Ponieważ Finlandia nie jest zbyt popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych, rzadko zdarzają się oferty fałszywe, jak w przypadku rynku brytyjskiego czy niemieckiego. Ambasada w Helsinkach ostrzega tylko przed polskimi pośrednikami oferującymi pracę przy sprzedaży obrazów, którzy w rzeczywistości są zwykłymi naciągaczami.
Sonia Grodek
O fińskim rynku pracy mówi Jakub Mołda, specjalista ds. rekrutacji Glowo Polska Sp. z o.o. Specjalizujemy się w rekrutacji pracowników dla potrzeb rynku fińskiego. Najwięcej ofert jest w przemyśle metalurgicznym - dla ślusarzy, spawaczy, tokarzy manualnych i CNC. Od 2006 do 2009 r. mieliśmy bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z Polski, po czym przez kolejne dwa lata wysłaliśmy tylko pięciu pracowników do Finlandii. Od 2011 r. zapotrzebowanie znów gwałtownie wzrosło, choć wiemy, że dużą konkurencję stanowią dla nas pracownicy z Litwy, Łotwy, Estonii czy Rosji.
Przykładowe zarobki (brutto) w euro na godzinę:
| Spawacz Operator giętarki Monter wentylacji Szef kuchni | 14,72 (63 zł) 12,35 (53 zł) 10 (43 zł) 14 (60 zł) |
| --- | --- |
50 euro (215 zł) dziennie - tyle możesz zarobić, zbierając runo leśne w Finlandii
Praca i Życie za Granicą - www.pracaizycie.pl
/AS