Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Przedstawiciel medyczny - praca dla studenta i absolwenta

0
Podziel się:

W sytuacji spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele branż redukuje zatrudnienie, warto wiedzieć o sektorach, które nadal dynamicznie się rozwijają. Informacja ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia studentów oraz niedawnych absolwentów

Przedstawiciel medyczny - praca dla studenta i absolwenta

Źródło: GUS

W sytuacji spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele branż redukuje zatrudnienie, warto wiedzieć o sektorach, które nadal dynamicznie się rozwijają. Informacja ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia studentów oraz niedawnych absolwentów.

Jednym z rozwijających się sektorów jest branża związana ze sprzętem medycznym. Jej gwałtowny wzrost zaczął się kilka lat temu i od tego czasu wynosi kilkanaście procent rocznie. Było to w dużym stopniu spowodowane koniecznością dostosowania polskich zakładów opieki zdrowotnej do standardów europejskich. Proces ten musi zakończyć się do 2016 roku, więc w najbliższych latach sektor niewątpliwie będzie się nadal rozwijał. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi wzrostowi branży są procesy komercjalizacji i prywatyzacji szpitali, dostępność funduszy unijnych oraz coraz większa świadomość lekarzy, dotycząca możliwości wykorzystania nowoczesnego sprzętu medycznego. Wartość tego rynku wyniosła w 2012 roku 5,9 mld złotych, a na 2014 r. przewidywany jest niemal dwukrotny wzrost do 9,3 mld zł.

Tak dynamiczny rozwój branży pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników. W obszarze zajmującym się sprzętem medycznym można wyróżnić cztery grupy stanowisk: sprzedażowe, marketingowe, techniczne i kliniczne. Jeszcze kilka lat temu szanse rozwoju w tej branży były dostępne w głównej mierze dla lekarzy. To oni byli poszukiwani na stanowiska przedstawicieli i product managerów. Firmy zorientowały się jednak, że wiedza branżowa niekoniecznie idzie w parze np. z umiejętnościami sprzedażowymi i otworzyły się na absolwentów kierunków okołomedycznych, tzn. biologii, biotechnologii, chemii, a nawet AWFu. Wynika to z faktu, iż programy tych studiów zapewniają dostateczne przygotowanie pod względem znajomości anatomii i fizjologii człowieka. Dodatkowym wymaganiem są też kompetencje sprzedażowe, a także znajomość języka angielskiego. Warto wiedzieć, że niektóre organizacje sprawdzają ją przy pomocy anglojęzycznego testu z anatomii. Wynika to z konieczności zapoznawania się z dokumentacją sprzętu, która
w większości przypadków jest po angielsku oraz ze szkoleniami w międzynarodowym gronie.

Osoby spełniające wymagania mają szansę zostać przedstawicielami medycznymi. Praca ta oferuje wysokie premie i prowizje, zadaniowy czas pracy oraz kontakt z ludźmi. Firmy zapewniają też możliwość rozwoju, wysyłając pracowników na międzynarodowe konferencje branżowe oraz oferując kontakt z nowinkami technologicznymi. Z drugiej strony praca ta wymaga wysokiej dyspozycyjności ze względu na obszar działania obejmujący niekiedy pół Polski, co wiąże się z koniecznością pokonywania kilku tysięcy kilometrów miesięcznie. Przedstawiciel medyczny reprezentuje firmę wytwarzającą sprzęt i artykuły medyczne, a także odpowiada za ich promocję i sprzedaż. Jego podstawowym zadaniem jest więc nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali i innymi przedstawicielami środowiska medycznego. Poza sprzedażą przedstawiciel pełni również funkcję doradcy, który dysponuje wynikami najnowszych badań oraz informuje o konferencjach czy sympozjach naukowych. Dodatkowo w przypadku sprzętu chirurgicznego, np.
kardiologicznego czy też ortopedycznego, jest on obecny na sali operacyjnej pomagając lekarzowi w wykorzystaniu wszystkich możliwości sprzętu.

Po kilku latach pracy na stanowisku przedstawiciela w branży sprzętu medycznego pojawiają się dalsze możliwości rozwoju. Osoby zainteresowane zarządzaniem ludźmi mogą rozwijać się w kierunku Sales Managera, czyli pracownika odpowiedzialnego za wynik finansowy zespołu lub też Key Account Managera, czyli specjalisty do spraw kluczowych klientów. Osoby, które chciałyby specjalizować się w wybranym produkcie, mogą pomyśleć o zostaniu trenerem lub product managerem. Stanowiska te nie są już objęte systemem prowizyjnym, ponieważ nie dotyczą sprzedaży, natomiast występują plany szkoleniowe, za których realizację przyznawane są premie. Ten kierunek rozwoju pozwala dodatkowo zdobyć wąską specjalistyczną wiedzę dotyczącą konkretnego produktu lub grupy produktów.

Branża sprzętu medycznego jest obecnie bardzo ciekawym obszarem do rozwoju kariery zawodowej. Oferuje ona możliwość zatrudnienia głównie absolwentom kierunków okołomedycznych, jednak osoby z innym wykształceniem, które posiadają znajomość angielskiego i kompetencje sprzedażowe również mogą znaleźć pracę w tym obszarze.

Anna Wysocka
Team Leader dywizji Medical Devices
Starszy konsultant ds. rekrutacji

Źródło: GUS

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)