Populacja tego - jednego z najmniejszych na świecie - kraju wynosi 36 tys. mieszkańców. Liczbę miejsc pracy w całym księstwie szacuje się na 30 tys., a każdego roku z zagranicy sprowadzanych jest ok. 12 tys. pracowników.
Podatkowe eldorado
42 proc. miejsc pracy w Liechtensteinie generuje przemysł, głównie metalowy. Zatrudnienie znajdą zatem elektrycy i fachowcy związani z metalurgią, np. spawacze. Dlaczego więc tak rzadko słyszy się o polskich fachowcach w tym kraju? - Chętnych na duże zarobki jest wielu, lecz szanse mają nieliczni, ponieważ oprócz wysokich kwalifikacji wymagana jest też dobra znajomość niemieckiego - wyjaśnia Saturnin Rabiński z agencji pracy Jobpartner.pl.
Polecamy: Odporny na kryzys jak... Polak?
Zamiast jednak zrażać się na wstępie, lepiej podszkolić język i spróbować swoich sił. Liechtenstein kusi bowiem nie tylko wysokimi pensjami, ale również niskimi podatkami, dzięki którym kraj ten uważany jest za raj finansowy. Podatek dochodowy wynosi jedynie 4 proc., a kwota wolna od podatku sięga 24 tys. franków szwajcarskich (98 tys. zł) rocznie. Dzięki temu do kieszeni pracownika trafia znacznie więcej niż w innych państwach Europy. W dodatku walutą księstwa jest frank szwajcarski, który od dawna ma wysokie notowania, co oznacza korzystny przelicznik na złotówki.
Wypłaty i wydatki
Średnia miesięczna pensja w Liechtensteinie wynosi aż 5,9 tys. franków (20 tys. zł). Niestety życie w tym kraju nie należy do tanich. Ceny czynszu za małe mieszkanie zaczynają się od 500 franków (1,7 tys. zł), drogi jest też transport i żywność. Za posiłek w McDonald's trzeba zapłacić średnio pięć razy więcej niż w Polsce - podstawowy zestaw kosztuje tu równowartość 50 zł. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie wydatków. Kto ma własny samochód, może dojeżdżać do pracy z przygranicznych regionów znacznie tańszej Austrii.
- Zarobki przy standardowym czasie pracy wynoszą ok. 3,5 tys. euro (14 tys. zł) brutto miesięcznie. Pracownicy znajdują zatrudnienie w Liechtensteinie przez agencje pośrednictwa, które pomagają znaleźć mieszkanie i uzyskać pozwolenie na pracę. Standardowe zakwaterowanie - pokój z telewizją, internetem, toaletą i prysznicem - kosztuje ok. 350 euro (1,4 tys. zł) miesięcznie. Istnieje również możliwość znalezienia mieszkania w Austrii przy granicy z Liechtensteinem, gdzie małą kawalerkę można wynająć już za 240 euro (1 tys. zł) miesięcznie. Od pracownika wymaga się komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do fachowców z branży metalowej, budowlanej i elektryków, ale zatrudnienie można znaleźć też w branży hotelarskiej i gastronomii, szczególnie w górach, gdzie kwitnie turystyka - mówi Saturnin Rabiński z agencji pracy Jobpartner.pl.
Sonia Grodek
Zarobki w Liechtensteinie
średnia pensja - 5,9 tys. franków (20 tys. zł),
pensja elektryka - 4,2 tys. franków (14,2 tys. zł),
pensja ,,złotej rączki" w hotelu - 3,2 tys. franków (11 tys. zł)
PRZYKŁADOWE CENY
bilet autobusowy - 2,4 franka (8 zł)
obiad w Mc Donald's - 14 franków (47 zł)
6 jajek - 3,5 franka (12 zł)
chleb - 3 franki (10 zł)
butelka piwa - 3 franki
litr benzyny - 1,8 franka (6 zł)
MULTIKULTI
Rodowici mieszkańcy Liechtensteinu stanowią mniej niż połowę populacji tego kraju. Pozostała część populacji to głównie Szwajcarzy, Austriacy, Niemcy, Włosi i Turcy.