Polacy zainteresowani wyjazdem zarobkowym na Wyspy powinni zwrócić uwagę na angielskie Milton Keynes. To jedno z niewielu miast w Wielkiej Brytanii, w którym stosunkowo łatwo można znaleźć pracę.
- W gajach oliwnych 47 euro dziennie
- Urodzeni latem mają małe szanse zostać prezesami
- Raj utracony Milton Keynes to młode, ponad 240 tys. miasto, które powstało niespełna 45 lat temu. O jego utworzeniu w 1967 roku zdecydował brytyjski rząd. W założeniu władz, nowe miasto miało stanowić samodzielne centrum o znaczeniu ponadlokalnym. Chodziło też o zmniejszenie gęstości zaludnienia Londynu i Birmingham. Dlatego też usytuowano je w miejscu oddalonym równomiernie od wspomnianych metropolii.
Miasto znajduje się w połowie drogi pomiędzy Londynem a Birmingham oraz między Oksfordem a Cambridge. Jego nazwę zaczerpnięto od wsi położonej niegdyś na terenie obecnego Milton Keynes.
Najazd z Polski
Z uwagi na sprzyjające położenie, tuż po otwarciu brytyjskiego rynku pracy przyjechało tu wielu naszych rodaków. To m.in. dzięki imigrantom z Europy Wschodniej w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców Milton Keynes wzrosła o ponad 30 tys. Nie pozostało to bez wpływu na gospodarczy rozwój miasta, co zresztą znalazło swoje odbicie w rankingach. W corocznym zestawieniu Cities Outlook 2012, Milton Keynes trafiło na listę pięciu brytyjskich miast z najlepszymi perspektywami zatrudnienia.
Z racji silnie rozwiniętego sektora logistyczno-produkcyjnego jest to znakomite miejsce dla osób poszukujących stałej pracy w magazynach lub na produkcji. Nasi rodacy pracują tu nie tyko w sektorze przemysłowym i logistyce, ale też w licznych pubach i restauracjach. Jednym z Polaków, który swą przygodę z Anglią zaczynał od Milton Keynes był Michał z Rawicza (woj. wielkopolskie). - Pracowałem w tym mieście przez niecałe dwa lata. Najpierw jako pakowacz w fabryce ciastek, a potem jako kelner w restauracji Red Hot World Buffet & Bar - wspomina chłopak. - Wielu moich znajomych trafiło tu do fabryk i magazynów. Takich ofert w okolicznych agencjach jest tu naprawdę dużo, nawet dla osób nieznających języka. Muszę się one jednak liczyć z pracą za najniższe stawki. Z kolei osoby mówiące dobrze po angielsku mają tu naprawdę w czym wybierać.
Red Bull, DHL i inni
Milton Keynes stanowi ważny ośrodek zatrudnienia dla wszystkich okolicznych miasteczek. Spośród 130 tys. osób pracujących w mieście, blisko 40 tys. pochodzi z innych miejscowości.
Miłośnikom Formuły 1 Milton Keynes kojarzy się głównie z siedzibą Red Bull Racing i fabryką bolidów. Znajdują się tu także magazyny tak znanych firm jak Amazon czy DHL. Swoje powierzchnie magazynowe w Milton Keynes posiada również IKEA i Carphone Warehouse, jedna z największych niezależnych sieci sprzedaży telefonów komórkowych w Europie.
W Milton Keynes znajduje się też wiele hoteli, w których można spotkać polskich pracowników. Są tu m.in. tak popularne sieci tanich hoteli jak Travelodge czy Premier Inn. Nasi rodacy zatrudniani są tam głównie w charakterze personelu sprzątającego, ale nie tylko. Osoby znające język mogą liczyć na lepszą posadę. Imigranci z Polski pracują też w okolicznych sieciach handlowych m.in. w dużym markecie należącym do Tesco. Swoje sklepy mają tu także takie sieci jak: Morrison czy John Lewis.
Szukamy zajęcia
Z początkiem października w wielu brytyjskich firmach rozpoczął się przedświąteczny "busy time". Agencje w Milton Keynes poszukują już dodatkowych ludzi do pracy, głównie w magazynach, na produkcji oraz w handlu. To doskonały moment, by skorzystać z okazji i rozejrzeć się za jakimś ciekawym zajęciem.
- W gajach oliwnych 47 euro dziennie
- Urodzeni latem mają małe szanse zostać prezesami
- Raj utracony Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od wizyty w lokalnych agencjach. W samym centrum i bliskich okolicach jest ich kilkanaście. W niektórych z nich pracują Polki (m.in. w Key i Insigt), co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób nieznających języka.
Oferty pracy znajdziesz też w biurze Jobcentre Plus oraz w internecie. Osobom zainteresowanym pracą w fabrykach i magazynach polecamy stronę z wyszukiwarką ofert www.indeed.co.uk/Warehouse-Operative-jobs-in-Milton-Keynes. Za jej pośrednictwem znajdziemy też ogłoszenia publikowane przez lokalne agencje.
Wyjazd do Milton Keynes to dobry pomysł na zwiększenie swoich szans na znalezienie pracy. Z Polski najłatwiej dotrzeć tam samolotem lądując na lotnisku w Luton, które oddalone jest od tego miasta o zaledwie 35 km. Stamtąd już łatwo dojedziemy do celu autostradą M1, która od południa łączy Milton Keynes z Londynem, a od północy prowadzi w kierunku Birmingham.
Maciej Sibilak
Gdzie szukać pracy?
Biura Jobcentre
Jobcentre Plus
Leon Avenue, Bletchley, Milton Keynes MK2 2HL
Agencje Pracy
Lista wybranych agencji działających w Milton Keynes:
Reed
462 Midsummer Boulevard, Town Centre, Milton Keynes MK9 2EA
MEM Recruitment 372 Midsummer Boulevard, Town Centre, Milton Keynes MK9 2EA
Key Industrial
302 Witan Gate, Milton Keynes, MK9 1EJ
Swanstaff Recruitment
500 Avebury Boulevard, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2BE
Insight Employment Ltd
Silbury Court/354 Silbury Boulevard, Milton Keynes MK9 2AF
Barker Ross Ltd
426 Avebury Boulevard, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2HS
Adecco
423 Midsummer Boulevard, Milton Keynes MK9 3BN
Blue Arrow
204 Upper Fifth Street, Town Centre, Milton Keynes MK9 2HR
1st Choice Recruitment
390 Silbury Court, Silbury Boulevard, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2AF
Randstad
Northgate House, 450-500 Silbury Boulevard, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2AD
Interaction Recruitment
450-500 Silbury Boulevard, Town Centre, Milton Keynes MK9 2AD
Manpower UK Ltd
404 Silbury Boulevard, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2AF
P A G Recruitment Ltd
Norfolk House East 499 Silbury Bouleveard,, Milton Keynes, Buckinghamshire MK9 2AH
Team Support Logistics
16 Hastings House, Auckland Business Park, Bletchley, Milton Keynes, Buckinghamshire MK1 1BU
(JK)