Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Lubisz dzieci? Oto praca dla ciebie!

0
Podziel się:

Aby pracować jako Tagesmutter, trzeba spełniać wiele wymagań

Aby pracować jako Tagesmutter, trzeba spełniać wiele wymagań. Praca jest bardzo odpowiedzialna i w głównej mierze finansowana przez Jugendamt.

Na początku trzeba się wykazać bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, która pozwoli na swobodne komunikowanie się z dzieckiem i jego rodzicami, a także ukończyć kurs przygotowujący do tego zawodu, który trwa 100 godzin i odbywa się dwa razy w tygodniu przez około trzy miesiące. Szkolenie zostało podzielone na kursy: podstawowy i rozszerzony. Podczas zajęć jest poruszana różnorodna tematyka - od samego pojęcia opieki nad dzieckiem przez informacje na temat rozwoju malucha i postępowania z dzieckiem w trudnych sytuacjach po kwestie prawne, finansowe. Podczas kursu omawia się wszelkie zagadnienia, które mają przygotować kobietę do pracy z dziećmi oraz z ich rodzicami.

Jak dopełnić formalności?

Po zakończeniu szkolenia przystępuje się do egzaminu, z którego trzeba uzyskać wynik pozytywny. Jednak to nie wszystko. Musimy się postarać o pozwolenie na opiekę nad dziećmi. Aby je otrzymać, konieczne są: ukończenie kursu pierwszej pomocy, zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak występowania poważnych chorób u kandydatki na Tagesmutter oraz u jej najbliższej rodziny, zaświadczenie o niekaralności oraz pozytywna opinia urzędników z Jugendamtu, których trzeba zaprosić na wizytację do swojego domu. Urzędnicy muszą zobaczyć, czy mieszkanie jest w dobrym stanie i czy jest przystosowane do opieki nad dziećmi. Po otrzymaniu pozwolenia musimy jeszcze zarejestrować prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Potem możemy już zaczynać pracę.

Obowiązki oraz prawa

Obowiązkiem Tagesmutter jest zgłoszenie każdego dziecka, które ma pod swoją opieką, do Jugendamtu oraz ubezpieczenie dzieci od nieszczęśliwych wypadków. Poza tym każda ,,dzienna" mama może mieć w swoim domu pod opieką maksymalnie piątkę dzieci, z którymi będzie przeprowadzała zajęcia ujęte w konspekcie - musi taki konspekt wcześniej przygotować i przedstawić rodzicom na wstępnej rozmowie. Opiekunka może zabierać podopiecznych na krótkie wycieczki, odwiedzać z nimi place zabaw, parki, udać się do ZOO, muzeum czy do kina. Oczywiście musi realizować też zajęcia mające na celu rozwój dzieci - śpiewanie, wspólne wykonywanie prac plastycznych, kreatywne zabawy rozwijające różne umiejętności, naukę mówienia itp. Do obowiązków Tagesmutter należy także ciągłe poszerzanie swojej wiedzy oraz uczestniczenie w kursach doszkalających. Jugendamt wymaga, aby każda Tagesmutter ukończyła w roku co najmniej 12 godzin kursów pogłębiających jej wiedzę oraz regularnie brała udział w kursach pierwszej pomocy dla dzieci. Każdej
Tagesmutter przysługuje rocznie 20 dni urlopu. W tym czasie dziecko może przebywać pod opieką rodziców lub innej opiekunki.

Ile można zarobić?

Kwestie finansowe są w tym przypadku skomplikowane, ponieważ wynagrodzenie pochodzi z kilku źródeł i jest uzależnione także od liczby dzieci, które są pod opieką Tagesmutter, od liczby godzin, które u niej spędzają, od sytuacji materialnej ich rodziców oraz od landu. Na każde dziecko opiekunka otrzymuje tzw. Sachkostenpauschale, czyli opłatę ryczałtową. Są to pieniądze, które trzeba przeznaczyć na posiłki, napoje, środki higieniczne, na różnego rodzaju wyjścia oraz na zakup zabawek i pomocy dydaktycznych. Do tego Tagesmutter otrzymuje od Jugendamtu wynagrodzenie, które jest naliczane indywidualnie na podstawie wcześniej wspomnianych kryteriów. Wszelkich dokładnych i aktualnych danych należy szukać w Jugendamcie, który działa w naszym mieście lub dzielnicy.

Wsparcie rządowe

Aktualnie w Niemczech jest prowadzona kampania mająca na celu rozpropagowanie zawodu, jakim jest Tagesmutter. Program nazywa się Frühe Chancen i jest finansowany przez Ministerstwo ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Dzieci (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend). Na stronie internetowej projektu możemy się zapoznać ze wszystkimi możliwościami oraz ułatwieniami, na jakie można liczyć po wstąpieniu do programu. Znajduje się tam także lista przydatnych adresów oraz danych kontaktowych do osób, które na pewno nam doradzą oraz przeprowadzą krok po kroku przez wszystkie wymagane procedury.

Jak znaleźć pracę?

Obecnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki do dzieci, dlatego ze znalezieniem pracy nie powinno być większego problemu. Najlepiej ogłaszać się w Internecie na specjalnych portalach zrzeszających Tagesmutter oraz rozwieszać swoje ogłoszenia w okolicy. Także każdy Jugendamt prowadzi listę Tagesmutter rozdawanym rodzicom, którzy są zainteresowani taką formą opieki nad swoim dzieckiem. Na samym początku możemy się opiekować małą liczbą dzieci, jednak jeśli rodzice będą zadowoleni z naszych usług, na pewno zyskamy więcej podopiecznych.

MA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)