Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Lekarz, opiekun, pielęgniarz w UK

0
Podziel się:

Sektor medyczno-opiekuńczy w Wielkiej Brytanii ma wiele do zaoferowania polskim pracownikom. W zależności od kwalifikacji i doświadczenia można się starać o pracę w rozmaitych miejscach. Zarobki w tej branży nie pozostawiają wiele do życzenia!

Sektor medyczno-opiekuńczy w Wielkiej Brytanii ma wiele do zaoferowania polskim pracownikom. W zależności od kwalifikacji i doświadczenia można się starać o pracę w rozmaitych miejscach. Zarobki w tej branży nie pozostawiają wiele do życzenia! Brytyjska branża opiekuńcza ma wiele do zaoferowania naszym rodakom zainteresowanym podjęciem zatrudnienia na Wyspach. Jako opiekun można pracować nie tylko z osobami starszymi, ale także z niepełnosprawnymi osobami dorosłymi i dziećmi, jak również osobami opóźnionymi w rozwoju intelektualnym, mającymi trudności edukacyjne. Praca z tego typu pacjentami może mieć miejsce w rożnego rodzaju domach opieki, schroniskach czy też prywatnych domach klientów. Specyfika tego zawodu wymaga również nienormowanego czasu pracy na przykład w soboty, niedziele i święta, opiekę w godzinach nocnych, w niektórych przypadkach również konieczność zamieszkania w miejscu pracy - w domu osoby wymagającej opieki.

Specyfika pracy opiekuna

Według National Careers Service - rządowej organizacji pomocy zawodowej i doradztwa personalnego w Wielkiej Brytanii, typowe w tej pracy obowiązki obejmują pomaganie klientom w codziennej pielęgnacji ciała, czyli mycie, ubieranie, karmienie, pomoc w toalecie; wypełnianie codziennych obowiązków i prac domowych, czyli pranie, sprzątanie, robienie zakupów; pomaganie pacjentom w zarządzaniu ich budżetem domowym, płacenie rachunków, pisanie listów; a także współpracę z innymi profesjonalnymi placówkami opiekuńczymi, przychodniami medycznymi, szpitalami, lekarzami itp.

- Pośród obowiązków opiekuna jest także dotrzymywanie pacjentowi towarzystwa, granie w gry, czytanie, wychodzenie na spacery czy na spotkania ze znajomymi, spędzanie wspólnie czasu. Dlatego trzeba dobrze znać swojego pacjenta. Ja pracuję w systemie live-in czyli kilka dni w tygodniu mieszkam z pacjentem 24 godziny na dobę, resztę tygodnia mam wolne. Mój dzień ma napięty harmonogram, wieczorem i w nocy zwykle mogę odpocząć, ale wtedy też jestem na tak zwanym ,,stand-by" czyli w gotowości do ewentualnej pomocy. Na przykład gdy pacjent śpi, ja mogę poczytać książkę, ale jak obudzi się i będzie chciał herbatę, to muszę mu ją podać - opowiada Rafał, opiekun z Londynu.

Co i ile dla opiekuna?

- W procesie rekrutacji najczęściej wymaga się minimum sześciomiesięcznego doświadczenia zawodowego w tej branży, potwierdzonego pisemnymi referencjami. Kandydaci muszę posługiwać się dobrym angielskim i być dostępni o różnych porach dnia. Liczba ofert pracy zwiększa się w momencie, gdy kandydat posiada własny środek transportu. Nasza agencja posiada bardzo dużo stałych i tymczasowych ofert dla wszystkich tych, którzy spełniają powyższe kryteria - mówi Irina Nanevic z agencji Jark Healthcare (www.jark.com). Agencja ta zapewnia wybranym kandydatom podróż, pomoc w zakwaterowaniu i załatwianiu formalności, powitanie po przyjeździe, w niektórych przypadkach zwrot kosztów przelotu, a także pomoc telefoniczną i prawną oraz płatny urlop.

Zarobki opiekunów w UK są bardzo zróżnicowane w zależności od doświadczenia, języka, miejsca i trybu pracy. Doświadczony ,,carer" z brytyjskimi kwalifikacjami, takimi jak na przykład odpowiednie kursy NVQ, może zarabiać nawet ponad 25 funtów za godzinę. Ten poziom wymaga jednak wielu kursów i szkoleń odbytych w Wielkiej Brytanii. Na początek należy spodziewać się stawki około 7 ? za godzinę pracy w systemie ,,live-in" czyli 24 godziny na dobę spędzone z pacjentem w określone dni tygodnia.

Lekarza zatrudnię od zaraz!

W Wielkiej Brytanii poszukiwani są nie tylko opiekuni, ale także lekarze. Na przykład agencja Promedica24 aktualnie najpilniej poszukuje lekarzy hematologów, patomorfologów, psychiatrów, radiologów, mikrobiologów, kardiologów, chirurgów plastycznych i dermatologów. Lekarze z drugim stopniem specjalizacji i przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem na stanowisku samodzielnego specjalisty mają szansę na stanowisko ,,Consultant". Jest to najwyższe stanowisko w brytyjskiej służbie zdrowia, odpowiednik ordynatora w Polsce. W agencjach często jednak pojawiają się również oferty pracy na stanowiskach Staff Grade i Specialist Registrar.

W procesie rekrutacji potrzebne będą certyfikaty zawodowe, wyniki badań lekarskich HIV, HepB, HCV, Chest X-Ray; zaświadczenie o niekaralności z Sądu Rejonowego, wszystko to w języku angielskim. Brytyjscy pracodawcy najczęściej oferują pracę na okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia. Pojawiają się również oferty na okres 2-3 miesięcy i krótsze. Są to wtedy oferty na zastępstwa (typu LOCUM), od kilku dni do kilkunastu tygodni. Lekarz zamierzający pracować w Wielkiej Brytanii musi zarejestrować się samodzielnie w Brytyjskiej Izbie Lekarskiej (GMC). Wynagrodzenie lekarzy uzależnione jest od konkretnej oferty i stanowiska pracy. Płaca lekarza waha się od 30 do 110 tysięcy funtów brutto rocznie. Sektor medyczno-opiekuńczy jest w Wielkiej Brytanii bardzo rozbudowany, ale wciąż brakuje w nim ludzi do pracy. Zarówno niewykwalifikowany opiekun z chęcią niesienia pomocy ludziom starszym, jak i wykwalifikowany lekarz mogą liczyć na pracę w UK. Wiele ofert jest także dla pielęgniarek.

Andrea Dymus

Zarobki lekarzy według Narodowego Funduszu Zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS)

Lekarze specjaliści: 36,807 - 70,126 ? rocznie
Ordynatorzy (consultants): 74,504 -100,446 ? rocznie
Lekarze rodzinni: 53,781 - 81,158 ? rocznie

*zależnie od stażu pracy, doświadczenia i miejsca zatrudnienia

Zarobki pielęgniarek według Narodowego Funduszu Zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS) od 14 do 100 tys. ? rocznie w zależności od wykonywanej pracy:

Pielęgniarka w przychodni lekarskiej: ok 21 tys. ? rocznie
* Pielęgniarka w szkole:* 25-34 tys. ? rocznie
* Pielęgniarki na stanowiskach kierowniczych:* 30-40 tys. ? rocznie

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)