Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jaka pierwsza praca dla studenta - TOP 5

1
Podziel się:

Pierwsza praca, której podejmuje się student, powinna być elastyczna godzinowo i przynajmniej w niewielkim stopniu odpowiadać jego zainteresowaniom.

Jaka pierwsza praca dla studenta - TOP 5
Pierwsza praca, której podejmuje się student, powinna być elastyczna godzinowo i przynajmniej w niewielkim stopniu odpowiadać jego zainteresowaniom. Studenci najchętniej zatrudniani są jako telemarketerzy, sprzedawcy, kelnerzy lub hostessy. Jednak warto pomyśleć też o udzielaniu korepetycji.

Pierwsza praca dla studenta – specyfika

Wielu z nas, w tym studentów, chciałoby, żeby praca była z definicji łatwa i dobrze płatna. Jednak brak doświadczenia i tok studiów wymagają od żaków pewnej elastyczności. Studia to jednak doskonały czas na zdobywanie pierwszych szlifów na rynku pracy.
Podstawowym powodem, dla którego warto podjąć pierwszą pracę podczas studiów, jest to, że na rynku pracy istnieje ogromne zapotrzebowanie na pracowników studiujących. Ma to związek z rodzajem umowy i powiązanymi z nią ulgami. Student do 26. roku życia jest atrakcyjnym kandydatem w oczach pracodawcy z kilku względów: z reguły woli elastyczną umowę, którą można łatwo rozwiązać lub zmodyfikować (np. umowę zlecenia), dopasowuje się czasowo, najczęściej nie żąda wygórowanych stawek, a przede wszystkim ma opłacany przez uczelnię ZUS, co dla przedsiębiorców jest nie lada korzyścią.
Jednak to, co jest atrakcyjne dla pracodawcy, często staje się zmorą wielu studentów. Łatwość rozwiązania umowy daje poczucie niestabilnego zatrudnienia, a z góry ustalone stawki nie są obietnicą podwyżek. Najlepiej zatem potraktować pierwszą pracę podczas studiów jako start-up do dalszej kariery zawodowej, a jej charakter dopasować do naszego stylu życia i, o ile to możliwe, zainteresowań.

Pierwsza praca dla studenta w call center

Większość dużych i znanych firm posiada call center, zatem „pracy na słuchawce” można śmiało szukać w każdym większym mieście. To dobra opcja pierwszej pracy dla studenta, ponieważ z reguły nie wymaga doświadczenia zawodowego, a firmy przeprowadzają szkolenia wewnętrzne, dostosowane do stanowiska pracy.
Praca w call center może mieć zróżnicowany charakter. Rekruterzy poszukują chętnych do pracy w infolinii, sprzedaży czy w dziale technicznym. Zatem połączenia mogą być wychodzące, przychodzące lub mieszane. Plusem pracy w call center dla studenta jest to, że najczęściej firmy uczciwie podpisują umowy i terminowo wypłacają pieniądze. Minusy to nadmierna ekspozycja na stres oraz typowo korporacyjna atmosfera – skrupulatnie liczony czas przerw czy skupianie się na statystykach, a nie komforcie pracy.

Pierwsza praca dla studenta – kelner lub barman

Gastronomia to doskonałe rozwiązanie dla studenta poszukującego pierwszej pracy głównie dlatego, że pozwala na elastyczny grafik. Drobne bary i restauracje zlokalizowane w pobliżu uniwersytetów bardzo chętnie zatrudniają studentów. To wygodne rozwiązanie – łatwo dostać się tam z akademika czy po zajęciach na uczelni.
Pracodawcy często przyjmują niedoświadczonych zawodowo studentów, bo, choć praca najczęściej nie jest lekka, nie wymaga specjalistycznej wiedzy na starcie. Plusem pierwszej pracy w barze czy restauracji są przede wszystkim napiwki. Minus to ciągłe przebywanie w ruchu, a także praca do późnych godzin nocnych.

Pierwsza praca dla studenta – hostessa lub promotor

Praca w charakterze hostessy lub promotora to z reguły zajęcie dorywcze. Warto współpracować z różnymi agencjami, ale trzeba mieć na uwadze, że zarobki w każdym miesiącu mogą się różnić i nie zawsze będą zaspokajać nasze oczekiwania finansowe.
W pracy hostessy lub promotora nie bez znaczenia będzie wygląd zewnętrzny. Atutem jest także łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność do przekonywania oraz dobra dykcja. Bycie hostessą lub promotorem to dobre zajęcie dla studenta szukającego pierwszej pracy, ponieważ nie wiąże się ze zbyt dużą odpowiedzialnością i nie wymaga dodatkowych szkoleń. Wśród minusów pracy w podobnym charakterze znajdzie się niestabilność zatrudnienia czy chociażby potrzeba bycia maksymalnie elastycznym i dyspozycyjnym.

Pierwsza praca dla studenta - sprzedawca

Sklepy odzieżowe, obuwnicze, spożywcze, a nawet markety budowlane i meblarskie są gotowe zatrudniać studentów w ramach pierwszej pracy. Powodem są korzyści podatkowe, ale też fakt, że to głównie młodzi ludzie decydują się na pracę w sklepach, które oferują niewielkie wynagrodzenia.
Warto podjąć pierwszą pracę w sklepie, szczególnie jeśli studiujemy wieczorowo lub zaocznie. Zakres obowiązków nie będzie wymagał od nas zaangażowania po godzinach i pozwoli skupić się na sprawach uczelnianych. Poza tym sklepy otwarte są w rozsądnych godzinach.
Przeciwko pracy w sklepie w czasie studiów przemawia fakt, że oprócz obsługi kasy fiskalnej czy sporządzania zamówień, nie jesteśmy w stanie wynieść zbyt dużego doświadczenia, które owocowałoby w dalszej karierze zawodowej.

##Pierwsza praca dla studenta – korepetycje

Udzielanie korepetycji to doskonałe zajęcie dla studenta zarówno studiów dziennych, jak i zaocznych. Wymaga dużej wiedzy w danej dziedzinie, ale jeśli pokrywa się z naszymi zainteresowaniami czy przedmiotem studiów, nie powinno przysparzać większych problemów. Dobry korepetytor to taki, który potrafi cierpliwie wytłumaczyć i sprawiedliwie egzekwować wiedzę. Dlatego warto zastanowić się, zanim podejmiemy tego typu pracę.
Prowadzenie zajęć dodatkowych w ramach pierwszej pracy studenckiej pozwoli utrwalić materiał lub praktykować rozmowę w obcym języku. Daje również pełną swobodę działania, ponieważ sami jesteśmy sobie przysłowiowymi sterem, żeglarzem i okrętem. Jednak będąc korepetytorem, należy liczyć się z tym, że przygotowywanie testów, ćwiczeń i materiałów informacyjnych może okazać się żmudne i czasochłonne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Julia K.
3 lata temu
Ja ucząc się w Studium Pracowników Społecznych i Medycznych podjęłam pracę będąc jeszcze w trakcie pobierania nauki, dzięki czemu płynnie weszłam na rynek pracy i zaczęłam zdobywać doświadczenie w zawodzie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Julia K.
3 lata temu
Ja ucząc się w Studium Pracowników Społecznych i Medycznych podjęłam pracę będąc jeszcze w trakcie pobierania nauki, dzięki czemu płynnie weszłam na rynek pracy i zaczęłam zdobywać doświadczenie w zawodzie.