Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

2
Podziel się:

Jesteś dobrym organizatorem, lubisz planować i dbać o powierzone mienie? Zostań zarządcą nieruchomości – sprawdź, co musisz wiedzieć o tym zawodzie.

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomością może być bardzo intratnym sposobem na zarabianie pieniędzy, a możliwość ta wiąże się z przeprowadzeniem w 2013 roku tzw. ustawy deregulacyjnej, która zniosła wszelkie wymogi posiadania formalnych uprawnień do wykonywania tego zawodu. Ustawa otworzyła drzwi szerokiemu gronu zainteresowanych, ale z drugiej strony znacznie zwiększyła poziom konkurencji i obniżyła jakość wykonywanej pracy.

Zarządca nieruchomości – opis zawodu

Zarządzanie nieruchomościami to zawód, którego nazwa doskonale odzwierciedla realizowane obowiązki. Do tych najważniejszych zalicza się podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących konkretnych obiektów, a często także administrowanie tymi obiektami. Zarządca dokonuje analizy rynku i zatwierdza wysokość stawek czynszowych, planów marketingowych mających na celu przyciągnięcie najemców, propozycji bardziej ekonomicznego wykorzystania obiektu oraz wielu innych związanych z opłacalnością wynajmu oraz finansami. Sporządza plany wydatków do akceptacji przez właściciela i poszukuje nowych, bardziej dochodowych rozwiązań.

Do obowiązków zarządcy nieruchomości należy też szereg zadań związanych ze stanem technicznym budynku. Dokonuje przeglądu procedur oraz sprawdzania ich realizowanie, prowadzi nadzór nad administrowaniem, określa terminy i zasady różnych kontroli, przygotowuje i sporządza raporty w tej dziedzinie, określa wydatki na niezbędne naprawy i renowacje, a także decyduje o nich, jeśli umowa przyznaje mu takie prawo. Jeśli zarządzanie łączy się też z administrowaniem, zawód ten obejmuje bezpośrednie nadzorowanie wpłat czynszowych, zakup różnych usług, np. porządkowych czy remontowych, utrzymanie nieruchomości w należytym stanie. Inne czynności związane z zarządzaniem nieruchomością to np. reprezentowanie właściciela lub wspólnoty mieszkaniowej w różnych instytucjach, zwoływanie zebrań mieszkańców, przygotowywanie uchwał, zawieranie umów z mediami, ochrona obiektu itp.

Zarządca nieruchomości – wymagane kwalifikacje

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w ramach tzw. „uwalniania zawodów” ustawa sprawiła, że przyszły zarządca nie musi już posiadać wykształcenia wyższego, licencji zawodowej oraz wykazywać się niekaralnością. Jedynym obowiązkiem obecnego zarządcy jest wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Pozostałe kwestie reguluje umowa cywilno-prawna zawierana między zarządcą a klientem.

Ograniczenia dotyczące kwalifikacji wprowadziły natomiast federacje zrzeszające pośredników nieruchomości takie, jak PFRN, PPRN oraz kilka innych. Każda z nich prowadzi własny system szkoleń i przydziela własne licencje, których posiadanie nie jest konieczne, ale dla klienta stanowi dowód wysokiego zaufania. Do uzyskania licencji niezbędne jest:

  • zgłoszenie akcesu jej posiadania,
  • minimum średnie wykształcenie,
  • odbycie kursu kwalifikacyjnego i zdanie egzaminu,
  • zaakceptowanie kodeksu etyki zawodowej wybranej federacji

Osoby nieposiadające licencji mogą podpisywać umowy w ramach własnej indywidualnej działalności gospodarczej.

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Zarządcą nieruchomości teoretycznie może zostać każdy, kto opłaci wspomniane ubezpieczenie OC i podpisze umowę z klientem. W praktyce często wymagana jest też licencja federacji. Poza wymogami natury formalnej konieczne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji oraz właściwe podejście do wykonywanej pracy. Nieprzestrzeganie zasad to ryzyko utraty licencji federacyjnej i brak możliwości wykonywania zawodu.

Do najważniejszych cech, jakimi powinien wyróżniać się dobry zarządca nieruchomości można zaliczyć:

  • wysoki poziom poczucia odpowiedzialności,
  • dobra znajomość przepisów prawa z konkretnego obszaru, a także umiejętność ich interpretowania,
  • dobra organizacja pracy oraz umiejętność planowania,
  • kreatywność, umiejętność zdobywania informacji,
  • gotowość do działania w interesie klienta,
  • uczciwość i rzetelność,
  • komunikatywność, umiejętność nawiązywania relacji interpersonalnych,
  • gotowość do przestrzegania zasad etyki zawodowej,

Zarządca nieruchomości powinien też być osobą mobilną, zdolną pracować w ograniczonym czasie, dyspozycyjną oraz posiadać wiedzę techniczną_ _z zakresu budownictwa i z dziedziny księgowości.

Zarobki zarządcy nieruchomości

Przeciętne zarobki zarządcy nieruchomości w całej branży zajmują drugie miejsce po pośredniku w obrocie nieruchomościami i wynoszą około 4200zł brutto (badania wysokości wynagrodzeń Sedlak&Sedlak), a najwyższe uposażenia przekraczają 5500zl brutto. Wysokość dochodów jest też uzależniona od województwa. Przewagę w tej dziedzinie mają pracownicy województwa mazowieckiego, a następnie województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Najniższe pensje notuje się w lubelskim, podkarpackim i opolskim.

Plusy i minusy

  • bardzo szerokie możliwości działania i podejmowania decyzji,
  • szerokie kontakty z ludźmi,
  • atrakcyjne uposażenie.

- duże zagrożenie wynikające z płynności rynku, prowadzące do strat finansowych,

- bardzo wysoki poziom odpowiedzialności,

- kary dyscyplinarne

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
WYRÓŻNIONE
kultura
2 lata temu
Pani Monice, a zwłaszcza p. Robertowi, potrzeba NAJPIERW nauki podstaw kultury, w tym zwłaszcza dobra znajomość i stosowanie w kontaktach publicznych JĘZYKA POLSKIEGO.
Monika
3 lata temu
Jak ktoś jest zainteresowany tematyką zarządzania nieruchomościami i nie wie od czego zacząć, to mogę polecić zrobienie podyplomówki z tego zakresu. Ja wybrałam WSKZ, bo całość studiów odbywa się online i są bardzo ciekawe materiały :)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (2)
kultura
2 lata temu
Pani Monice, a zwłaszcza p. Robertowi, potrzeba NAJPIERW nauki podstaw kultury, w tym zwłaszcza dobra znajomość i stosowanie w kontaktach publicznych JĘZYKA POLSKIEGO.
Monika
3 lata temu
Jak ktoś jest zainteresowany tematyką zarządzania nieruchomościami i nie wie od czego zacząć, to mogę polecić zrobienie podyplomówki z tego zakresu. Ja wybrałam WSKZ, bo całość studiów odbywa się online i są bardzo ciekawe materiały :)