Mimo iż używamy żeńskiej formy nazwy zawodu, w tej profesji pracują także panowie. Potrzebna jest tylko pasja, stałe doskonalenie umiejętności oraz duża wytrwałość, by osiągnąć sukces w pracy wizażysty.
Wizażystka – opis zawodu
Nazwa zawodu jest nowa, zastąpiła dawną makijażystkę. Jej zajęcia nie ograniczają się do zrobienia makijażu, ale obejmują również pielęgnację skóry twarzy, ust, brwi, rzęs.
Dobra wizażystka:
- zna tajniki makijażu,
- dopasowuje makijaż do okazji, rodzaju oświetlenia, typu urody,
- dobiera kosmetyki do rodzaju cery, robi analizę kolorystyczną,
- śledzi trendy w tej dziedzinie,
- ma duże rozeznanie w branży kosmetycznej (zna marki, producentów),
- potrafi makijażem zatuszować niedoskonałości urody i podkreślić jej atuty.
Jak zostać wizażystką - wymagania
Najważniejsza jest pasja i chęć doskonalenia się. Zawodu można nauczyć się samodzielnie poprzez obserwacje, wykonywanie niezliczonych ilości makijażu na sobie, koleżankach i znajomych. Można uczyć się metodą prób i błędów, wielokrotnego powtarzania, porównywania itp., ale jest to dosyć długa droga do osiągnięcia wymarzonego celu. Można ją znacznie skrócić, ucząc się zawodu:
- w liceum kosmetycznym na kierunku wizaż,
- w szkole policealnej o tym samym kierunku,
- na studiach kosmetologicznych,
- na specjalistycznych kursach i szkoleniach.
Przed wyborem szkoły czy kursu należy sprawdzić poziom kształcenia, kwalifikacje kadry, opinie absolwentów. Bowiem zawsze poziom kształcenia w tym zawodzie jest zadowalający. Zalety nauki w szkole czy na kursie to:
- zdobywanie porad praktycznych,
- poznawanie tricków przydatnych w tworzeniu makijażu,
- doskonalenie umiejętności praktycznych podczas praktyk zawodowych.
Umiejętności to jeszcze nie wszystko. Aby wizażystka przyciągała klientki, otrzymywała zlecenia, miała stałą pracę wymaga się ponadto:
- wysokiej kultury osobistej, życzliwości,
- otwartości, umiejętności rozmowy i umiejętności przekonywania,
- tworzenia przyjaznej aury,
- wyczucia estetyki i stylu,
- zadbanego wyglądu.
Zarobki wizażystki
Jak podaje serwis internetowy wynagrodzenia.pl, mediana zarobków wizażystki wynosi 3220 złotych brutto. 25% wizażystek zarabia poniżej 2215 złotych, kolejne 25% - powyżej 5000 złotych brutto.
Ostateczne miesięczne wynagrodzenie zależy od liczby zleceń. Wizażystki, które dały się poznać jako solidne profesjonalistki, mają więcej klientek, bo wieść o ich uzdolnieniach i innych zaletach jest przekazywana "pocztą pantoflową".
Praca dla wizażystki
Aby otrzymać zatrudnienie, należy wykazać się swoimi umiejętnościami. Sam dyplom nie wystarczy. Dlatego każda wizażystka (i początkująca, i doświadczona) powinna mieć portfolio, gdzie ma zgromadzone zdjęcia - przykłady makijażu w różnym stylu i na różne okazje. Zdjęcia można robić znajomym kobietom, które w zamian za bezpłatne wykonanie makijażu, dają zgodę na udostępnianie ich wizerunku. Warto udostępnić swoje portfolio na branżowych stronach internetowych, zainteresować nimi potencjalnych pracodawców.
Wizażyści mogą znaleźć pracę:
- w gabinetach kosmetycznych,
- w SPA,
- na pokazach mody,
- przy sesjach zdjęciowych,
- przy produkcji filmów reklamowych,
- w telewizji, teatrze, w studiach filmowych,
- w firmach produkujących i sprzedających kosmetyki,
- w perfumeriach.
Szczytem marzeń każdej wizażystki jest praca z gwiazdami ze świata artystycznego. Trzeba mieć dużo szczęścia, dużo talentu i dużo cierpliwości, by ten cel osiągnąć. Nie mniej satysfakcjonująca jest praca ze „zwykłymi” kobietami”, którym efektowny makijaż dodaje urody i pewności siebie. Dla wizażystki największą satysfakcja jest uśmiech zadowolenia klientki i zachwyt jej otoczenia.
Wizażyści bardzo rzadko pracują na etacie. Najczęściej jest praca na umowę – zlecenie lub na umowę o dzieło. Najlepsze specjalistki mogą liczyć na stałe zlecenia od zadowolonego pracodawcy i stałych klientek
Plusy i minusy zawodu wizażystki
- łączenie zawodu z pasją,
- praca z ludźmi,
- czerpanie satysfakcji z uszczęśliwiania innych,
- brak monotonii,
- uzależnienie wysokości zarobków od własnego zaangażowania w pracę),
- zwykle brak stałego zatrudnienia, praca na zlecenie,
-niesystematyczność zajęć (są okresy zapracowania np. w sezonie świątecznym czy latem, gdy organizuje się więcej wesel i innych imprez, i okresy „posuchy”),
- nieregularne zarobki w zmiennej wysokości,
- konieczność posiadania własnych kosmetyków i innych akcesoriów,
- często brak stałego miejsca pracy, dojeżdżanie do klientek.