Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

1
Podziel się:

Praca pośrednika nieruchomości może być fascynująca, ale bywa też wyczerpująca. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym zawodzie, zanim zdecydujesz się na jego wykonywanie.

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu pośrednika nieruchomości musiały wykazać się sporą wiedzą – konieczne było zdanie egzaminu i uzyskanie licencji. Po deregulacji dostęp do tej profesji jest znacznie łatwiejszy. Jeżeli myślisz o tym, by wykonywać pracę pośrednika nieruchomości, to sprawdź, na czym będą polegać twoje obowiązki i ile będziesz zarabiał.

Pośrednik nieruchomości – opis zawodu

Jak sama nazwa wskazuje, pośrednik nieruchomości to osoba pośrednicząca między klientem sprzedającym nieruchomość a tym, który zamierza je zakupić. Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu musiały posiadać odpowiednią licencję. Dziś dostęp do zawodu jest znacznie łatwiejszy – nie jest już konieczne np. zdanie egzaminu. To efekt wejścia w życie ustawy deregulacyjnej.

Jeżeli chodzi o obowiązki pośrednika nieruchomości, to są one dość rozległe. Pośrednicy nieruchomości zajmują się przygotowywaniem ofert nieruchomości wystawionych na sprzedaż, często również dbają o reklamę mieszkań czy lokali usługowych położonych w najlepszych lokalizacjach. Osoby zgłaszające się do pośrednika z prośbą o pomoc w znalezieniu idealnej nieruchomości również mogą liczyć na kompleksową pomoc. Większość pośredników nieruchomości przeprowadza wywiad z klientem i na podstawie najważniejszych parametrów wyszukuje oferty mogącego zainteresować.

Najlepsi pośrednicy oferują klientom poszukującym nieruchomości również sprawdzanie ofert pod względem formalnym. Mowa głównie o tych nieruchomościach, dla których są prowadzone księgi wieczyste. W księgach tych należy sprawdzić, czy np. mieszkanie nie jest zadłużone.

Pośrednik nieruchomości – nie obejdzie się bez ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami każdy pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Taka polisa ma zabezpieczać klientów korzystających z usług pośrednika przy zakupie nieruchomości.

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości - wymagania

Osoby zainteresowane wykonywaniem zadań zarezerwowanych dla pośredników nieruchomości mogą znaleźć zatrudnienie w jednej z agencji nieruchomości działających na rynku. Takie istnieją w każdym większym mieście. To również najprostsza droga, by rozpocząć pracę w tym zawodzie. W ten sposób można rozpocząć budowę bazy klientów i jednocześnie zdobywać doświadczenie. Szczególnie cenna jest też umiejętność prowadzenia rozmów z potencjalnymi kupcami, bo od ich efektu zależy wynagrodzenie pośrednika.

Pośrednicy nieruchomości posiadający doświadczenie mogą pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wówczas muszą liczyć się z koniecznością samodzielnego zdobycia klientów i dbania o reklamę swojej firmy.

Kto nadaje się na pośrednika nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości powinien przede wszystkim łatwo nawiązywać kontakt. Sposób prowadzenia rozmów z potencjalnymi klientami jest o tyle istotny, że ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzenia. Szczególnie ważne jest to, by pośrednik potrafił zainteresować posiadanymi ofertami klientów i to nawet wówczas, gdy nie odpowiadają one w 100% ich wymaganiom.

O pozostaniu pośrednikiem nieruchomości powinny pomyśleć osoby zorientowane w branży nieruchomości. Jest to ważne, bo cechuje się ona dużą zmiennością – pośrednicy muszą umiejętnie wykorzystywać okresy, w których zainteresowanie klientów nieruchomościami jest duże.

Zarobki pośrednika nieruchomości

Ile zarabia pośrednik nieruchomości? Wpływy zależą w głównej mierze od tego, ile nieruchomości uda mu się sprzedać w ciągu miesiąca. Od każdej sprzedanej nieruchomości pośrednik otrzymuje prowizję stanowiącą procent jej wartości. Z tym faktem wiąże się również to, że pensja pośrednika nie jest stała, ale zmienna. W jednym miesiącu pośrednik może zarobić nawet 10 tys. zł, w innych zaś 2 tys. zł – reguły tu brak.

Poza wynagrodzeniem pośrednicy nieruchomości mogą liczyć na dodatkowe benefity w postaci np. telefonu lub samochodu służbowego. Te narzędzia pozwalają na szybki kontakt z potencjalnymi klientami.

Praca dla pośredników nieruchomości

Na rynku działa wiele biur zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości. W każdym potrzeba doświadczonych pracowników, którzy będą w stanie pomóc zainteresowanym klientom w sprzedaży lub zakupie np. mieszkania. Każdy pośrednik nieruchomości ma również możliwość założenia własnego biura i tym samym pracowania na własny rachunek.

Plusy i minusy bycia pośrednikiem nieruchomości

Jeżeli zamierzasz pracować w charakterze pośrednika nieruchomości, to sprawdź plusy i minusy wykonywania tego zawodu.

Plusy to:

  • ciekawa praca i ciągły kontakt z klientami,
  • możliwość ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji,
  • pośrednicy nieruchomości mogą pośredniczyć w sprzedaży i wynajmie nieruchomości zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Minusy to:

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Paweł
3 lata temu
Sporo osób odradzało mi pracy w branży nieruchomości, ale ja byłem uparty i stwierdziłem, że musze chociaż spróbować. Zapisałem się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek gospodarka nieruchomościami. Wycena i utrzymanie nieruchomości. Po ukończonych studiach, dość szybko znalazłem prace. Nie powiem, było ciężko na początku, ale po roku jestem bardzo zadowolona. Podjąłem słuszną decyzję i teraz mogę spełniać się zawodowo.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Paweł
3 lata temu
Sporo osób odradzało mi pracy w branży nieruchomości, ale ja byłem uparty i stwierdziłem, że musze chociaż spróbować. Zapisałem się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek gospodarka nieruchomościami. Wycena i utrzymanie nieruchomości. Po ukończonych studiach, dość szybko znalazłem prace. Nie powiem, było ciężko na początku, ale po roku jestem bardzo zadowolona. Podjąłem słuszną decyzję i teraz mogę spełniać się zawodowo.