O pracy pilota marzyło w dzieciństwie wiele osób. Sterowanie maszyną szybującą w przestworzach to dziś zawód wręcz elitarny i na dodatek dobrze płatny. Nie każdy może jednak zasiąść za sterami samolotu. Jak zostać pilotem? Ile kosztuje kurs pilotażu? Jakie są zarobki pilotów?
Praca pilota to zdecydowanie jedno z najciekawszych zawodowych zajęć. Codzienne podróże lotnicze i odwiedzanie wszystkich zakątków świata, to dla wielu wręcz kwintesencja marzeń. Aby je jednak urzeczywistnić, należy zdać sobie sprawę z wymagań stawianych przyszłym kapitanom samolotów. Jak zostać pilotem? Oto krótki opis tego zawodu wraz ze wszystkimi jego tajemnicami.
Opis zawodu
Pilot to w największym skrócie osoba, która steruje samolotem w trakcie lotu. Praca na tym stanowisku jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać z powyższego opisu. Pilot ma przede wszystkim za zadanie zapewnić sobie i pasażerom samolotu bezpieczną podróż. W tym celu musi nie tylko potrafić obsłużyć maszynę, ale także stosować się do wszystkich instrukcji podawanych z wież kontrolnych oraz przestrzegać wszystkich przepisów, mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia jakichkolwiek problemów w trakcie lotu. Piloci obecnie są szkoleni do pracy na konkretnych modelach samolotów. Wyróżnić można pilotów maszyn pasażerskich, ale również wojskowych czy sportowych.
Licencja pilota
Sterowanie jakimkolwiek samolotem możliwe jest po wcześniejszym zdobyciu licencji pilota. To absolutna podstawa do wykonywania tego zawodu. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje licencji uprawniających do kierowania maszyną w trakcie lotu: PPL i APTL. Ta pierwsza to tzw. licencja pilota prywatnego (Private Pilot Licence), w Polsce nazywana licencją turystyczną. Uprawnia ona do sterowania samolotem w celach niezarobkowych. Jej uzyskanie jest możliwe w prywatnych aeroklubach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Aby jednak zdobyć licencję PPL należy wcześniej zaliczyć kurs zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Warto jednak zaznaczyć, że koszt uzyskania tego typu uprawnień nie jest niski i wynosi około 20 tysięcy złotych. Oprócz tego chętni do uzyskania licencji PPL muszą spełnić następujące wymagania:
1. wykształcenie co najmniej średnie (lub w trakcie nauki),
2. w razie niepełnoletności – zgoda rodziców lub opiekunów prawnych,
3. aktualne badania lekarskie i brak przeciwskazań psychicznych.
Dużo większe wymagania stawiane są pilotom, którzy chcą uzyskać licencję APTL (licencja pilota transportu liniowego). Przede wszystkim muszą oni posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz cieszyć się wręcz nieskazitelnym zdrowiem. Wszelkie wady wzroku, słuchu lub inne przewlekłe choroby dyskwalifikują potencjalnego pilota do zdobycia uprawnień typu APTL. Jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi zdrowotne stawiane są przed osobami, chcącymi latać maszynami wojskowymi. Oprócz tego wymagane jest posiadanie opisanej wcześniej licencji PPL. Gdzie jednak można odbyć kurs pilota transportu liniowego? Wyjścia są dwa: licencję można zdobyć kończąc naukę na takich uczelniach jak Politechnika Rzeszowska lub Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Powietrznych w Dęblinie, albo w prywatnych aeroklubach. Opcja druga jest jednak niezwykle kosztowna – cena kursu (ok 300 godzin zajęć praktycznych) to wydatek ponad 150 tysięcy złotych.
Kto nadaje się do zawodu pilota?
Aby zostać pilotem trzeba być przede wszystkim osobą zdrową i sprawną. Jak zostało już wspomniane – wszelkie wady wzroku lub słuchu niemal automatycznie dyskwalifikują kandydata do przejęcia sterów samolotu. Oprócz tego pilot powinien mieć zdrowy kręgosłup – długotrwałe zasiadanie w kabinie mocno obciąża szkielet. Warto również cechować się pełnym opanowaniem i odpowiedzialnością. Przydatne okażą się również umiejętności analitycznego myślenia oraz refleks.
Jakie są zarobki pilotów?
Pilot samolotu to zawód elitarny i jego zarobki należy uznać za wysokie. Według danych opublikowanych przez portal wynagrodzenia.pl tylko 25% polskich pilotów zarabia mniej niż 5290 zł brutto. Mediana zarobków sterujących samolotami to ponad 7 tysięcy złotych, ale pensje te mogą przekroczyć nawet kwotę 10 tysięcy złotych brutto.
Sytuacja na rynku pracy
Z racji tego, że zawód pilota nie jest dostępny dla wszystkich, raczej nie należy się spodziewać wysypu ofert na portalach dla poszukujących pracy. Na dodatek część linii lotniczych boryka się z problemami finansowymi i dochodzi do redukcji etatów. Alternatywą jest sterowanie samolotów wojskowych. Aby jednak wejść w szeregi armii należy spełnić szereg dodatkowych wymagań.
Zawód pilota – plusy i minusy
- bardzo dobre zarobki,
- podróże i możliwość odwiedzenia każdego zakątka świata,
- praca w zawodzie elitarnym
- praca niezwykle odpowiedzialna,
- trudny rynek pracy,
- trudny i kosztowny proces uzyskania licencji.