Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać myśliwym?

98
Podziel się:

Myśliwy to ciekawy zawód, w którym jednak nie sprawdzi się każdy. Jego atutem jest niszowość, co wpływa na zwiększone zainteresowanie.

Jak zostać myśliwym?
Nieustannie zmieniający się rynek pracy wymusza poszukiwanie niszowych zawodów. Droga do pozostania myśliwym jest długa, bo każdy zainteresowany musi spełnić zarówno wymogi formalne, jak i pozytywnie zdać egzamin.

Jak zostać myśliwym? – opis zawodu

Praca myśliwego jest różnorodna i zależy od pory roku. W okresie jesienno-zimowym większość myśliwych zajmuje się dokarmianiem zwierząt, a pierwsze wiosenne dni to czas sadzenia drzewek. Myśliwi są również odpowiedzialni za selekcję zwierzyny. Jest ona uwarunkowana koniecznością zadbanie o bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt. Chore zwierzę może być roznosicielem chorób zagrażających całemu gatunkowi. Zapomnieć nie można również o reintrodukcji zwierzyny – myśliwi realizują plany związane z odtworzeniem populacji konkretnych gatunków na obszarach, na których niegdyś one żyły.

Jak zostać myśliwym? – wymagania

Zdecydowana większość myśliwych jest zrzeszona w kołach łowieckich. Są jednak i tacy, którzy – z różnych powodów – trzymają się daleko od kół łowieckich. O takich myśliwych mów się, że są niestowarzyszeni. Osoby myślące o tym, by zostać myśliwym, powinny szerzej zainteresować się działalnością lokalnego koła łowieckiego. Współpracując z kołem (odbywając staż, wnioskując o członkostwo) najłatwiej zostać myśliwym i gruntownie zapoznać się z jego obowiązkami. Praca myśliwego wcale nie jest łatwa – godziny spędzone na polowaniu nie zawsze muszą upływać przyjemnie, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje.

Jak zostać myśliwym? – staż

Aby móc odbyć staż, należy:

  • złożyć podanie do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ),
  • wykonywać polecenia opiekunów we wskazanym przez PZŁ kole łowieckim lub Ośrodku Hodowli Zwierzyny.

Staż trwa 12 miesięcy. W tym okresie stażyści zapoznają się z pracą myśliwego, mogą również przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne, które jest niezbędne do tego, by starać się o członkostwo w PZŁ.

Stażu nie muszą odbywać m.in. osoby posiadające wykształcenie średnie lub wyższe o specjalizacji leśnej.

Jak zostać myśliwym? – egzamin

Osoby, które ukończyły roczny staż w kole łowieckim lub Ośrodku Hodowli Zwierzyny i odbyły szkolenie, mogą podejść do egzaminu. Składa się on z trzech części:

  • testowej,
  • ustnej,
  • strzeleckiej.

Kto może zostać członkiem PZŁ?

Droga do pozostania członkiem PZŁ jest obwarowana licznymi wymogami, bo poza wspomnianym stażem, szkoleniem i egzaminem, zainteresowany musi również spełnić następujące wymogi:

  • być osobą pełnoletnią,
  • posiadać obywatelstwo polskiej i korzystać z pełni praw obywatelskich,
  • mieć walory moralne, które pozwolą mu na etyczne wykonywanie łowiectwa,
  • nie być karanym za przestępstwa wymienione w ustawie Prawo Łowieckie,
  • złożyć stosowny wniosek i uiścić opłatę wpisową.

Jak uzyskać pozwolenie na broń

Nie każdy myśliwy musi posiadać broń (np. sokolnicy), ale ta jest uważana za atrybut myśliwego. Nie powinno zatem dziwić, że zdecydowana większość zainteresowanych wykonywaniem tego zawodu ubiega się o pozwolenie na broń. Stosowne podanie można złożyć po otrzymaniu zaświadczenia o zdanym egzaminie.

Jaka droga formalna została przewidziana dla osób ubiegających się o broń do celów łowieckich? Konieczne jest złożenie wniosku i obszernego uzasadnienia. W uzasadnieniu należy wskazać, do jakich celów będzie używana broń, jak również ilość broni, jaką przyszły myśliwy zamierza nabyć. Niezbędne będą również załączniki:

  • dokument potwierdzający zdanie egzaminu strzeleckiego,
  • dokument potwierdzający bycie członkiem PZŁ,
  • potwierdzenie dokonania opłaty.

Informację zwrotną, czyli decyzję wraz z zaświadczeniem uprawniającym do zakupu broni, członek PZŁ powinien otrzymać w ciągu miesiąca.

Jakie należy mieć wykształcenie?

Osoby chcące zostać myśliwym nie muszą posiadać specjalnego wykształcenia. Z myślą o wszystkich zainteresowanych powstał program stażu. Odbycie stażu pozwala każdemu zainteresowanemu zapoznać się z pracą myśliwego i poznać członków koła łowieckiego, w którym będzie działał.

Uproszczoną drogę formalną do zastania myśliwym mają osoby z wykształceniem leśnym (średnim lub wyższym). One bowiem nie muszą odbywać stażu – mogą od razu przystąpić do kursu, zdać egzamin i ubiegać się o członkostwo w PZŁ.

Kto nadaje się na myśliwego?

Nie każdy może zostać myśliwym. Osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu, powinny pamiętać, że muszą wykazać się cierpliwością i pracowitością. Praca myśliwego nie sprowadza się wyłącznie do polowań czy paradowania w mundurze – przez większość czasu wykonuje on żmudne obowiązki związane np. z utrzymaniem łowiska.

Ile zarabia myśliwy?

Trudno mówić o konkretnych zarobkach myśliwych, bo wiele zależy od natężenia pracy. W okresie jesienno-zimowym i wiosennym jest jej najwięcej. Nie można też zapomnieć, że od wynagrodzenia myśliwego należy odjąć opłaty (składki), które musi on ponieść z tytułu bycia członkiem PZŁ. W praktyce niewielu myśliwych zarabia kwoty zbliżone do średniego wynagrodzenia w Polsce.

Sytuacja na rynku pracy

Aktualnie w Polsce jest ok. 100 tys. myśliwych zrzeszonych w kołach łowieckich. Nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca na nowych. Przeciwnie, duża ilość pracy w łowiskach przekłada się na to, że staż może odbyć każda osoba spełniająca wymogi formalne i zainteresowana tą pracą.

Myśliwy – plusy i minusy

  • możliwość zapobieganiu wymarcia zwierząt z powodu chorób,
  • obcowanie z naturą,

- praca na zewnątrz niezależnie od pogody,

- negatywne postrzeganie pracy myśliwego przez społeczeństwo.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
WYRÓŻNIONE
Marcin
4 lata temu
Co za bzdury ? Myśliwy nie zarabia nic, nie ma takiego zawodu... żenujący brak wiedzy autora
dziwny89
2 lata temu
kupuję zawsze siatkę leśna tą używana grubą. Z reszta ona wie czego i kogo ma pilnować. Uczy swoje dzieci zawsze ten pies czuje rozumie i myśli
dziwny89
2 lata temu
chce ten budynek w starym stylu odrestaurować jest stary ale ma historię, do tego ponad 6 ,6 ha ziemi
NAJNOWSZE KOMENTARZE (98)
Dziwny89
2 lata temu
nie mam wpływu na uczucia! są nieokiełznane !
Dziwny89
2 lata temu
moja dziewczyna tez jest pielęgniarka tez ciężko pracuje, jest troskliwa, opiekuńcza, subtelna! Mimo że nic nie zarabia bo lekarze ją wyżerają mówi ich zarobki ! Jest Moim ideałem Opiekuńczości Szczerości i Wierności Kobieta której całe swoje życie Położyłem do stóp tylko chciała by to wziąć?
Dziwny89
2 lata temu
jeszcze mi dziewczyny mówią idziesz na " maxa" z powiatu ... Ja mówię zawsze i o każdej porze hahahaaa :)
Dziwny89
2 lata temu
Mówi dość ja zawsze jeszcze 50/70 ml
Dziwny89
2 lata temu
ja nie potrzebuję zacisku znają mnie sam swoje mięśnie zaciskam naczynia krwionośne odcinam ręka dopływ żyły nabrzmiewają. Może wybierać która najbardziej nabrzmiała
...
Następna strona