Jak zostać modelką? – opis zawodu
Modelki pracują dla wielu podmiotów: domów mody, agencji reklamowych czy domów mediowych. Ich zadanie koncentruje się na prezentowaniu głównie odzieży, obuwia i biżuterii. Zdarza się, że obowiązki modelki są szersze i jest ona odpowiedzialna również za aktywne zachęcanie klientów do zakupu produktów, które wcześniej zaprezentowała.
Jak zostać modelką? – wymagania
O pozostaniu modelką decydują właściwie predyspozycje. Zdecydowana większość agencji modelek poszukuje kandydatek, które:
- są szczupłe – mają wymiary: w biodrach do 90 cm i w talii do 60 cm,
- są wysokie – mają co najmniej 175 cm wzrostu,
- są młode – w przedziale od 15. do 25. roku życia.
Są jednak i takie agencje, które poszukują modelek niższych lub zajmują się rekrutacją wyłącznie modelek plus size. Trzeba pamiętać, że kanony kobiecego piękna zmieniają się z czasem i w praktyce każda dziewczyna czy kobieta zainteresowana rozpoczęciem kariery modelki ma na to szansę.
Każda kandydatka na modelkę powinna pamiętać o tym, by mieć zadbane włosy i zdrową cerę. Większość agencji nieprzychylnie patrzy na osoby wytatuowane czy mocno opalone. Atutem mogą być również znaki charakterystyczne, np. odstające uszy czy pieprzyki.
Jak zostać modelką? – współpraca z agencjami modelek
By zaistnieć w świecie mody, każda zainteresowana kandydata powinna nawiązać współpracę z wybraną przez siebie agencją modelek. Takie podmioty najczęściej organizują profesjonalne sesje zdjęciowe dziewczynom, z którymi zamierzają nawiązać współpracę. Solidne, obszerne portfolio pozwala na znalezienie pierwszych zleceń, czym również zajmują się pracownicy agencji modelek.
Kandydatki, które nie chcą współpracować z agencją, mają znacznie mniejsze możliwości, by podpisać intratne umowy. Nie oznacza to jednak, że droga ich kariery jest zamknięta. Rozpowszechnienie internetu sprawiło, że wiele firm poszukuje modelek na własną rękę, a nie – jak było to dotychczas – przez agencje modelek. Dobrze jednak, by dziewczyny wybierające tę drogę, pamiętały o stworzeniu portfolio i reklamowaniu się na portalach tematycznych.
Jak zostać modelką? – wykształcenie
By zostać modelką nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia – znacznie ważniejsze są predyspozycje fizyczne. Nie oznacza to jednak, że kandydatki nie powinny się uczyć. Umowy z zagranicznymi agencjami modelek czy najbardziej intratne umowy podpiszą wyłącznie te modelki, które znają w stopniu komunikatywnym przynajmniej jeden język obcy (głównie angielski). W praktyce przyszłe modelki powinny postawić na szkoły językowe lub przynajmniej ukończyć kilka kursów językowych. Znając więcej niż jeden język, łatwiej będzie odnaleźć się w świecie mody.
Kto nadaje się na modelkę?
Zawód modelki powinny wykonywać dziewczyny i kobiety, które nie obawiają się obiektywu, są otwarte na podróże i lubią wyzwania. Kandydatki na modelki muszą wykazać się pracowitością i być zorientowane na osiągnięcie celu. Liczy się również prezencja – choć piękno to pojęcie względne i subiektywne, dobrze, by uroda potencjalnej modelki przyciągała wzrok.
Dziewczyny zainteresowane pracą w charakterze modelki muszą też pamiętać o tym, by punktualnie przybywać na sesje zdjęciowe i wykonywać polecenia osób odpowiedzialnych za tworzoną kampanię czy pokaz mody. Rozkapryszona, marudząca modelka z całą pewnością nie będzie otrzymywać wielu zleceń.
Ile zarabia modelka?
Wynagrodzenia modelek są zróżnicowane. Stawka, jaka zostanie zaproponowana modelce, zależy przede wszystkim od jej doświadczenia i umiejętności. W zależności od liczby sesji w miesiącu, modelka może zarobić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przyszłe modelki z pewnością nie powinny kierować się zarobkami modelek znajdujących się w światowej czołówce – droga do takie wynagrodzenia jest naprawdę długa.
Sytuacja na rynku pracy
O karierze modelek marzy wiele młodych i starszych dziewczyn. Konkurencja na rynku jest tak duża, że wybicie się w branży nie jest zadaniem łatwym. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Przeciwnie, nawiązanie współpracy z dobrą agencją modelek w połączeniu z przygotowaniem profesjonalnego portfolio, może skutecznie pomóc w osiągnięciu celu.
Modelka – plusy i minusy
- możliwość podróżowania po świecie,
- dobre zarobki i nieograniczone możliwości rozwoju,
- duża konkurencja w branży,
- konieczność posiadania predyspozycji fizycznych i psychicznych.