Jesteś dobrym kierowcą i chcesz uczyć innych? Zostań instruktorem jazdy - sprawdź, jakie są wymagania i jak duże osiągniesz wynagrodzenie.
Praca instruktora jazdy wcale nie jest łatwa – by się w niej odnaleźć, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale również predyspozycje. Sprawdź, jak możesz zostać instruktorem jazdy i ile będziesz zarabiać.
Jak zostać instruktorem jazdy? – opis zawodu
Instruktorzy jazdy znajdują zatrudnienie w szkołach jazdy, gdzie uczą się osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W praktyce zatem instruktorzy muszą oni nie tylko świetnie znać aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego, lecz także potrafić przekazywać wiedzę.
Choć instruktorzy jazdy kojarzą się głównie z tzw. „elkami”, to ich praca nie polega wyłącznie na przygotowaniu praktycznym przyszłych kierowców. Większość instruktorów prowadzi również zajęcia teoretyczne, podczas których objaśnia się przepisy czy porusza zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Jak zostać instruktorem jazdy? – wymagania
Zawód instruktora jazdy został ujęty w tzw. ustawie deregulacyjnej (ustawie o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów). Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, osoby zainteresowane pracą w charakterze instruktora jazdy muszą:
- posiadać prawo jazdy,
- posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności instruktora,
- posiadać ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności instruktora,
- ukończyć kurs (200 godzin) i zdać egzamin,
- nie być skazane prawomocnym wyrokiem sądu, m.in. za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji czy przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu.
Kurs dla kandydatów na instruktorów składa się z trzech części: teoretycznej, praktycznej i kontrolnej.
Kto nadaje się na instruktora jazdy?
Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje, by zostać instruktorem jazdy. Umiejętność sprawnego poruszania się pojazdem mechanicznym po mieście nie jest wystarczająca. Warto zauważyć, że instruktor musi być przede wszystkim opanowany – stres nie jest dobrym doradcą, a nerwowych sytuacji na drodze nie brakuje. Istotna jest również umiejętność szybkiego reagowania.
Instruktor jazdy powinien wykazywać się cierpliwością. Nie każdy przyszły kierowca szybko przyswaja wiedzę – zdarza się, że instruktor musi wiele razy powtarzać tę samą informację. Znaczenie ma również komunikatywność i umiejętność przekazywania wiedzy. Niestety, nie każdy instruktor potrafi w przystępny sposób rozwiewać wątpliwości swoich uczniów.
Warto pamiętać również o elastyczności. Z pewnością nie jest to zawód dla osób, które chcą pracować od 8 do 16. Zdarza się, że zajęcia praktyczne odbywają się późnymi wieczorami czy nawet weekendami.
Ile zarabia instruktor jazdy?
Trudno mówić precyzyjnie o zarobkach instruktorów jazdy. Najlepiej zarabiają ci, którzy prowadzą własne ośrodki. Ci, którzy pracują na etat, najczęściej otrzymują stałą pensję. Zarobki zależą jednak przede wszystkim od umiejętności instruktorów, ich doświadczenia i stażu pracy. Wiele szkół, by zaoferować konkurencyjną ofertę, prosi swoich klientów o ocenę pracy poszczególnych instruktorów. W efekcie utrzymuje współpracę wyłącznie z tymi instruktorami, których praca jest najlepiej oceniana.
Instruktorzy jazdy mogą też liczyć na dodatkowe benefity. Większość szkół udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe, którymi mogą dojechać na spotkanie z uczniem. Nie brakuje również instruktorów otrzymujących służbowy telefon. Ponieważ przepisy dotyczące nabywania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi zmieniają się dość często, zdecydowana większość ośrodków nauki jazdy wysyła swoich instruktorów na szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje.
Instruktor jazdy – sytuacja na rynku
Deregulacja sprawiła, że dostęp do zawodu instruktora jazdy jest dużo łatwiejszy. Warto jednak zauważyć, że nie oznacza to wcale, że ukończenie kursu zagwarantuje pracę. Większość instruktorów musi wykazać się solidnymi umiejętnościami, by znaleźć stałą posadę. Z drugiej strony, klientów na rynku jest dużo – z każdym rokiem pojawiają się kolejni chętni, którzy chcą nauczyć się prowadzenia pojazdów mechanicznych. W praktyce zatem, pracy dla instruktorów jazdy nie powinno zabraknąć.
Instruktor jazdy – plusy i minusy
- praca z ludźmi,
- dobre zarobki,
- elastyczne godziny pracy,
- praca w stresie,
- konieczność systematycznego podnoszenia kwalifikacji.