Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać grafikiem komputerowym?

1
Podziel się:

Jak zostać grafikiem komputerowym? Na jakie zarobki można liczyć? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym, ponieważ liczysz na zawód z przyszłością, poznaj najważniejsze wymagania. Sprawdź, gdzie znaleźć pracę i ile można zarobić.

Znasz się dobrze na komputerze? Lubisz obrabiać zdjęcia lub wykonywać inne czynności przy wykorzystaniu programów graficznych? Jeśli tak, pomyśl o zawodzie grafika komputerowego. Jakie cechy sprawią, że dobrze sprawdzisz się w tej roli? Jakie kwalifikacje musisz posiadać do pracy? I co najważniejsze – ile zarobisz? Oto najważniejsze informacje.

Grafik komputerowy – opis zawodu

Zawód grafika komputerowego to zajęcie z pogranicza twórczości artystycznej oraz branży IT. Osoba wykonująca go zajmuje się tworzeniem i realizacją projektów graficznych z wykorzystaniem komputera. Projekty te mogą mieć zarówno charakter reklamowy (i tak dzieje się najczęściej), jak i informacyjny czy też artystyczny. Do jego zadań może należeć również tworzenie grafiki wektorowej (w tym wykresów, logotypów firm itp.), formatowanie tekstów oraz skład materiałów do publikacji – DTP, czy też obróbka graficzna fotografii.

Wszystkie prace grafik komputerowy wykonuje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komputerowych, posługując się odpowiednio dobranym oprogramowaniem, a niekiedy także innymi sprzętami i urządzeniami – np. drukarkami, skanerami, densytometrami i tym podobnymi.

Zadania wykonywane przez grafika są, wbrew pozorom, bardzo ważne, ponieważ w realiach XXI wieku od estetyki wszelkiego typu materiałów reklamowych czy estetycznych zależy to, czy zostaną one właściwie zrozumiane przez odbiorców. Dobra grafika ma też wyraźne przełożenie na świat reklamy i marketingu.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Pracodawcy, poszukujący grafików komputerowych na pierwszym miejscu stawiają umiejętności kandydatów na to stanowisko. Jako zaś, że nie ma żadnych uregulowań prawnych związanych z zawodem, obowiązki grafika może wykonywać każda osoba, która ma ku temu predyspozycje i umiejętności. Te zaś można nabyć – zarówno wybierając się na studia z zakresu grafiki komputerowej, jak i na kursy.

Najpełniejszą wiedzę zdobędziemy, idąc na studia graficzne. Można postawić zarówno na studia pierwszego czy drugiego stopnia w tym zakresie – organizują je zarówno uczelnie i wydziały artystyczne, jak i informatyczne. Z łatwością znajdziemy także studia podyplomowe.

Ci, którzy nie chcą wiedzy i umiejętności graficznych przyswajać na uczelni, mogą postawić na kursy i szkolenia – te dedykowane są zarówno osobom początkującym, które chcą od podstaw nauczyć się obsługiwania programów takich, jak np. Corel Draw czy Adobe Photoshop, jak i tym, które chcą pogłębić stopień zaawansowania umiejętności graficznych.

Pracodawcy zwracają również uwagę na doświadczenie grafika –im jest ono większe i im szerszym portfolio artysta – informatyk może się pochwalić, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie kandydatury.

Grafik komputerowy – jakie cechy charakteru są przydatne?

Praca grafika komputerowego ma charakter zadaniowy i polega przede wszystkim na realizacji konkretnych, zleconych przez pracodawcę bądź kontrahenta projektów. By osiągnąć w tym zawodzie sukces, trzeba:

  • bardzo sprawnie posługiwać się komputerem – chodzi tutaj zarówno o znajomość programów komputerowych typu QuarkXpress, Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, jak i otwartość na nowe technologie,
  • umieć organizować sobie pracę – elastyczne godziny będą zaletą tylko, jeśli umiejętnie rozłożymy sobie wykonywanie zadań tak, by wywiązać się na czas z przyjętych zleceń,
  • potrafić pracować w zespole – choć praca grafika komputerowego ma głównie charakter indywidualny, zdolność do sprawnej komunikacji i rozsądnego podziału obowiązków, szczególnie w pracy na etacie jest przydatna,
  • posiadać zdolność aktywnego słuchania – tak, by realizować powierzone projekty zgodnie z oczekiwaniami klienta,
  • być kreatywnym i mieć zmysł estetyczny,
  • znać najnowsze trendy w świecie multimediów, reklamy i designu – i dopasowywać do nich swoje projekty.

Grafik komputerowy – zarobki

Zarobki grafika komputerowego są uzależnione od wielu czynników – m.in. od charakteru i miejsca wykonywania pracy, ilości przyjmowanych zleceń, czy renomy na rynku. Jeśli zaś chodzi o konkretne liczby, serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana zarobków grafika komputerowego wynosi 3 300 zł brutto, zaś ponad 25% osób wykonujących ten zawód może liczyć na stawki przekraczające 4 600 zł brutto.

Pracując w agencji reklamowej czy innej dużej firmie, można również liczyć na dodatkowe przywileje – m.in. na telefon czy komputer służbowy oraz na popularne ostatnio prywatne ubezpieczenie medyczne oraz inne elementy systemu motywacyjnego.

Grafik komputerowy – wady i zalety zawodu

  • Kreatywna praca bez monotonii
  • Szerokie możliwości zatrudnienia, w tym samo zatrudnienia
  • Elastyczne godziny pracy i jej zadaniowy tryb
  • Relatywnie dobre zarobki

- Duża konkurencja na rynku zawodowym w branży

- Praca pod presją czasu.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
aaaaa
7 miesięcy temu
4600 BRUTTO to jak smutny żart, to już lepiej iść do pracy w policji albo na kasę do Lidla
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
aaaaa
7 miesięcy temu
4600 BRUTTO to jak smutny żart, to już lepiej iść do pracy w policji albo na kasę do Lidla