Kawa staje się bardzo popularna w polskiej kulturze kulinarnej, a chociaż pijana jest od lat, to dziś coraz częściej sięgamy po jej różne wariacje sprawiające, że delektowanie się tym napojem jest lekiem na nadmiar stresu codziennego życia. Nie sztuką jest zalanie wrzątkiem mielonych kawowych ziaren czy wciśniecie przycisku ekspresu, jednak żadna z tych opcji nie wiąże się z taką magią, jak kawa przyrządzona przez profesjonalnego baristę. To zawód z przyszłością, a także swoista dziedzina sztuki, bowiem przygotowanie prawdziwego latte z pianką wymaga wiedzy, instynktu i sporych umiejętności.
Barista – opis zawodu
Zawód baristy to praca dla osób, które lubią przygotowywać kawę i widzą siebie w charakterze pracownika lokalu gastronomicznego. W chwili obecnej jest to zawód, który dopiero rozwija się w naszym kraju, dlatego stanowi dużą szansę na przyszłość dla osób młodych, które chcą zdobywać doświadczenie przed osiągnięciem stabilizacji zawodowej. Posiadanie takich umiejętności może też być atutem do zatrudnienia w przyszłości w renomowanym hotelu lub restauracji. Dziś można łączyć pracę baristy z innymi zadaniami traktując ją, jako sposób na realizowanie własnej pasji i zarabianie pieniędzy.
Podstawowe zadanie baristy to oczywiście przyrządzanie kawy w wielu różnych odmianach. Taka praca wymaga odpowiedniej, bardzo szerokiej wiedzy na temat kawy w ogóle, a także sposobów jej obróbki, obsługi i utrzymania sprzętu oraz rodzajów kawowych napojów. Jedną z modniejszych w ostatnich latach czynności oczekiwanych od baristy jest też dekorowanie kawy, które wymaga sporych umiejętności i wprawy. W lokalach o wysokim standardzie barista może też być odpowiedzialny za serwowanie napojów w zastępstwie kelnera. W ramach obowiązków zawodowych mieści się też utrzymacie sprzętu do przygotowywania napojów, utrzymywanie czystości miejsca pracy, oraz prowadzenie niezbędnej dokumentacji.
Barista – wymagane kwalifikacje
Kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu baristy nie są wysokie i bardziej sprowadzają się do indywidualnych predyspozycji, talentu oraz pasji niż do konkretnego wykształcenia.
Do niezbędnych wymagań zalicza się:
- wykształcenie zawodowe lub średnie z ukierunkowaniem na szkoły gastronomiczne i obsługę klienta,
- specjalistyczny kurs dla baristów z tematyki: kawa i jej rodzaje, sposoby parzenia kawy, napoje kawowe, maszyny barowe, late art wraz z ćwiczeniami praktycznymi,
- nienaganna prezencja,
- znajomość języka angielskiego,
- znajomość obsługi komputera.
Jakie cechy wyróżniają dobrego baristę?
Barista to osoba, która stale pracuje z ludźmi przychodzącymi do lokalu w celu przyjemnego spędzenia czasu i doznania miłych, satysfakcjonujących emocji. Zazwyczaj też profesjonalistę z tej dziedziny zatrudniają lokale na wysokim poziomie, nastawione na dogadzanie klientom, którzy za to płacą. Oczekiwania klientów wiążą się też z wymaganiami stawianymi pracownikom, narzuconymi przez renomę i wysoki standard lokalu.
Kandydat do tego zawodu powinien wyróżniać się takimi cechami jak:
- wysoka kultura osobista,
- kreatywność i pasja,
- życzliwość, komunikatywność i nastawienie na klienta,
- umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych,
- zręczność i wysoki poziom umiejętności manualnych,
- gotowość do spełniania życzeń klientów,
- gotowość do systematycznego doskonalenia umiejętności,
- umiejętność zachowania spokoju w każdej sytuacji.
Zawód baristy wymaga odpowiednich predyspozycji, bowiem nie jest to profesja zapewniająca godne warunki utrzymania, dlatego wybierają ją osoby gotowe do poświęcenia standardu życia na rzecz realizowanej pasji.
Praca dla baristy
Barista nie jest w Polsce zawodem zbyt popularnym, bowiem dopiero od niedawna panuje moda na różne modyfikowane napoje kawowe i ich szczególne serwowanie. Miejsca pracy oferują głównie wysokiej klasy lokale gastronomiczne, restauracje i kawiarnie, w których serwowana jest kawa. Barista może też liczyć na zatrudnienie w hotelu, jednak nie w każdym, lecz w tym, w którym funkcjonuje samodzielna kawiarnia, a przepływ gości jest na tyle duży, że pozwala na utrzymanie profesjonalisty.
Barista może też pracować na zlecenie przy obsłudze dużych imprez okazjonalnych, zarówno tych oficjalnych, jak i prywatnych, na których serwuje się kawę i słodkie przekąski. Do takich miejsc zaliczają się też firmy cateringowe, wynajmowane na imprezy firmowe, rauty, wesela i inne tego typu okazje.
Zarobki baristy
Profesjonalny barista nie zarabia kokosów, bowiem jego przeciętna pensja kształtuje się na poziomie 1959 zł brutto. Jednak, zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania zarobków przeprowadzonymi przez firmę Sedlak&Sedlak najwyższe uposażenie może sięgać nawet 2767zł brutto (http://wynagrodzenia.pl)
.
Dodatkowym atutem są napiwki wręczane przez zadowolonych klientów, których wysokość zależy przede wszystkim od doświadczenia baristy oraz jego umiejętności zjednania sobie życzliwości ludzi.
Plusy i minusy
- możliwość realizowania swojej artystycznej pasji,
- systematyczny kontakt z ludźmi i praca dla ludzi,
- wysoki poziom satysfakcji,
- możliwość pracy w prestiżowym lokalu,
- możliwość dorobienia w postaci napiwków.
- zmienne godziny pracy, także w nocy,
- działanie pod presją czasu,
- wielogodzinna praca na stojąco,
- stresujące kontakty z nieusatysfakcjonowanymi klientami,
- niskie zarobki