Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

0
Podziel się:

Praca agenta ubezpieczeniowego jest w Polsce bardzo popularna. Jednak zatrudnienie się na tej posadzie wymaga od kandydatów dopełnienia kilku formalności. Planowałeś podjąć pracę jako agent ubezpieczeniowy? Zobacz zatem, co zrobić, by nim zostać.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Praca agenta ubezpieczeniowego może być opłacalną alternatywą dla kogoś, kto obecnie szuka dla siebie nowego zajęcia. By jednak móc oferować klientom szeroki wachlarz produktów ubezpieczeniowych, trzeba wcześniej zapoznać się z warunkami dla potencjalnych agentów narzuconymi przez prawo.

Wymagania dla kandydatów na agenta ubezpieczeniowego

Wymagania dla osób chcących zostać agentami ubezpieczeniowymi reguluje ustawa ubezpieczeniowa z dnia 28 lipca 1990 roku. Na jej podstawie można dowiedzieć się, że do wykonywania zawodu niezbędne jest zdobycie stosownego zezwolenia. Aby je uzyskać, kandydat musi:

1. mieć stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju,
2. mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych,
3. być osobą niekaralną,
4. ukończyć zorganizowane przez dany zakład ubezpieczeniowy kursy i szkolenia.

Pozwolenie na wykonywanie pracy w charakterze agenta ubezpieczeniowego wydawane jest przez Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeniowego. Organ ten wystawia dokument na wniosek towarzystwa, do którego zgłosiła się osoba chcąca zostać agentem. Oprócz tego od kandydatów wymaga się co najmniej średniego wykształcenia oraz założenia własnej działalności gospodarczej.

Rekrutacja

Rekrutacja do pracy w roli agenta ubezpieczeniowego jest dość krótka i nieskomplikowana. Polega w zasadzie na przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której pracodawca na pewno będzie chciał sprawdzić umiejętności sprzedaży kandydata. Jeśli ten dobrze wypadnie w oczach rekrutera, zostanie skierowany na odpowiednie szkolenia, a następnie wdrożona zostanie procedura uzyskania pozwolenia do wykonywania zawodu.

Zatrudnienie

Jak zostało wspomniane, od kandydatów na stanowisko agenta ubezpieczeniowego wymaga się założenie własnej działalności gospodarczej. Dlaczego? Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie zatrudnia pracowników na mocy tradycyjnej umowy o pracę lub zlecenie. Działają oni na własny rachunek, będąc tylko i wyłącznie pod szyldem danej marki z branży ubezpieczeniowej.

Jak wygląda praca agenta ubezpieczeniowego?

Głównym zadaniem agenta ubezpieczeniowego jest pozyskiwanie nowych klientów dla towarzystwa, dla którego poniekąd pracuje, a także przedłużanie umów z wcześniej zdobytymi usługobiorcami. Istotne, by nie mylić zawodu agenta ubezpieczeniowego z tzw. brokerem. Ten drugi przedstawia swoim klientom najodpowiedniejszą ofertę polisy ze wszystkich dostępnych na rynku, natomiast agent działa dla konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i tylko jego produkty stara się zaoferować zainteresowanym osobom.

Kto nadaje się do pracy w roli agenta ubezpieczeniowego?

Idealny kandydat na agenta ubezpieczeniowego musi mieć w sobie coś z akwizytora. Pozyskiwanie nowych klientów wymaga bowiem posiadania umiejętności sprzedaży oraz znajomości perswazji. Przydatne będą również takie elementy jak łatwość w nawiązywaniu kontaktów, cierpliwość, systematyczność, rzeczowość i determinacja. Niezbędne może okazać się również posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Zarobki agenta ubezpieczeniowego

O tym, ile w ciągu miesiąca zarobi agent ubezpieczeniowy, decyduje w gruncie rzeczy on sam. Jego płaca zależy bowiem od ilości umów podpisanych z klientami. Na całość pensji agenta ubezpieczeniowego składają się prowizje od zawartych umów – im jest ich więcej, tym wyższe jest także wynagrodzenie. Według danych zamieszczonych na portalu wynagrodzenia.pl, ponad połowa osób zatrudniona na tym stanowisku zarabia od ok. 2300 do 5400 złotych miesięcznie.

Sytuacja na rynku pracy

Obecnie bardzo łatwo o posadę agenta ubezpieczeniowego. Na rynku aż roi się od ogłoszeń różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które szukają chętnych do sprzedaży ich produktów. Oferty pracy najłatwiej znaleźć oczywiście w Internecie na portalach dedykowanych pracy (np. http://praca.money.pl/oferty/agent-ubezpieczeniowy/)
.

Wady i zalety zawodu agenta ubezpieczeniowego

  • duża swoboda działania i organizacji pracy,
  • w przypadku dużej skuteczności niezłe zarobki,
  • duża liczba ofert pracy.

- zazwyczaj brak umowy o pracę (konieczne założenie własnej firmy)
,

- w przypadku małej ilości zawartych umów zarobki mogą być niesatysfakcjonujące,

- niski poziom zaufania w społeczeństwie.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)