Myślisz o podjęciu pracy sezonowej w Holandii? Już najwyższy czas rozejrzeć się za jakąś interesującą ofertą zatrudnienia. Rekrutacja pracowników w branży ogrodniczej i rolniczej potrwa w agencjach do połowy maja.
Sezon prac w holenderskim rolnictwie i ogrodnictwie zaczyna się zazwyczaj na początku marca. W tym roku, ze względu na utrzymujące się dość długo niskie temperatury uległ on opóźnieniu. To dobra wiadomość dla osób, które nie znalazły jeszcze zajęcia w tym kraju.
- W związku z przedłużającą się zimą holenderscy pracodawcy zgłaszają mniejsze zapotrzebowanie na pracowników - mówi Ewa Janus z agencji Uitzendgroep Sun-Power z Horst. - Powinno się to wkrótce zmienić. Wszyscy czekamy na poprawę pogody, która według ostatnich prognoz ma nastąpić w drugiej połowie kwietnia. Dla osób zainteresowanych wyjazdem do Holandii mamy oferty pracy przy zbiorach pomidorów, ogórków i papryki. Jest też zajęcie przy kwiatach i pielęgnacji drzewek. Część wakatów jest już obsadzona pracownikami, którzy mieli okazję pracować przy zbiorach w ubiegłych latach, ale szanse na zatrudnienie mają także nowe osoby
70 proc. zgłoszeń z Polski
Zainteresowanie pracą w kraju tulipanów, podobnie jak w latach poprzednich, utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Pracownicy biur odbierają dziennie po kilkadziesiąt telefonów z zapytaniem o oferty pracy. Przybywa też aplikacji wysyłanych drogą internetową. - Około 70 proc. kandydatów zgłaszających się do naszej agencji kontaktuje się z nami bezpośrednio z Polski. Pozostałe 30 proc. to osoby przebywające w Holandii i mające doświadczenie pracy w tym kraju - mówi Ewa Janus. - Podczas rekrutacji pracowników zwracamy uwagę na zaangażowanie kandydatów i ich motywację do pracy. Dajemy też szansę ludziom młodym, którzy nie mieli jeszcze okazji pracować sezonowo w Holandii. W przypadku zajęć oferowanych w rolnictwie i ogrodnictwie, wiek i doświadczenie zatrudnionych nie ma aż tak istotnego znaczenia. Na większość ofert dostępnych w tej branży znajomość języków obcych nie jest konieczna. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy oczekują od kandydatów, choćby komunikatywnej zdolności do porozumiewania się w języku
angielskim lub niemieckim.
Polecamy: Jak znaleźć pracę w Londynie
Zainteresowani wyjazdem do Holandii muszą się też liczyć z koniecznością podpisania z agencją co najmniej dwumiesięcznej umowy. W wielu przypadkach okres ten wynosi pół roku.
Atrakcyjne zarobki
Pracując za pośrednictwem agencji nie musisz się właściwie o nic martwić. Wszelkie formalności związane z podjęciem zatrudnienia załatwi za ciebie biuro, które oprócz tego zapewnia transport, kwaterę i opiekę polskojęzycznego koordynatora. - Nasza agencja oferuje pracownikom zakwaterowanie w pokojach 2-,3-osobowych w hotelu lub w domkach jednorodzinnych w cenie 67 euro tygodniowo - mówi Ewa Janus.
Podstawowa stawka pracownika sezonowego zatrudnionego przy zbiorach w Holandii wynosi 8,35 euro. Osoby w wieku powyżej 23 lat mają szansę zarobić 8,93 euro na godzinę. To stawka brutto. Po odliczeniu kosztów zakwaterowania i składek na ubezpieczenie zdrowotne ich miesięczna płaca netto wyniesie 850 euro. Po doliczeniu do niej dodatku wakacyjnego, wypłacanego dwa razy w roku (w czerwcu i grudniu), zostanie im w kieszeni 1024 euro. Pracownik w wieku 20 lat przy stawce 5,49 euro i 38-godzinnym tygodniu pracy zarobi na czysto około 660 euro miesięcznie. W przeciwieństwie do starszych kolegów może on liczyć na dofinansowanie do zakwaterowania, które pozwoli mu zaoszczędzić większą sumę pieniędzy.
Dopłaty do zakwaterowania
Wysokość dotacji uzależniona jest od wieku pracownika. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 63 euro tygodniowo. Daje to ponad 250 euro miesięcznie. Największa pomoc trafia do osób w wieku 17-20 lat. W ich przypadku wysokość dotacji w praktyce pokrywa niemal w całości wszystkie koszty związane z zamieszkaniem w Holandii. Dotyczy to wyłącznie kwater oferowanych przez agencje pracownikom sezonowym. Na dopłaty do zakwaterowania mogą też liczyć nieco starsze osoby, w wieku 21 i 22 lat. Po uwzględnieniu dotacji ich opłata za pokój wyniesie odpowiednio 6 euro i 33 euro tygodniowo (są to kwoty szacunkowe, które mogą się różnić w zależności od ceny pokoju). To niewiele biorąc pod uwagę, że przeciętny koszt zakwaterowania w Holandii oscyluje w granicach 65-80 euro (tygodniowo). Dzięki dofinansowaniu młodzi pracownicy mogą odłożyć większość zarobionych pieniędzy. Dotacja trafia bezpośrednio na konta pracowników lub jest potrącana przez agencje na poczet czynszu.
Wszystkie formalności związane załatwieniem dofinansowania biorą na siebie agencje, które z wielką chęcią zatrudniają młodych pracowników. Nic dziwnego, cieszą się oni dużym wzięciem u holenderskich pracodawców, którzy przyjmują ich głównie ze względu na niższe stawki minimalne.
Maciej Sibilak