Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Assessment center - na czym polega?

0
Podziel się:

Na czym polega assessment center? Jak powinnam się przygotować do tego typu rekrutacji? Na jakie umiejętności pracodawcy, stosujący tę metodę, zwracają szczególną uwagę?

|

|
| --- |
| (fot. (C) Picture-Factory - Fotolia.com) |

Na czym polega assessment center? Jak powinnam się przygotować do tego typu rekrutacji? Na jakie umiejętności pracodawcy, stosujący tę metodę, zwracają szczególną uwagę? Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Assessment Center jest metodą stosowaną w procesach rekrutacji, która pozwala weryfikować kompetencje na stanowisko, o które ubiegają się kandydaci. W praktyce polega to na powołaniu grupy ekspertów, zwanych Asesorami, którzy będą oceniać wykonywane zadania pod względem kwalifikacji, cech osobowych oraz zachowań kandydata. Przyjmuje się, że aby uniemożliwić subiektywną ocenę, kandydatowi powinno przyglądać się przynajmniej dwóch Asesorów, a opinia o kandydacie będzie wynikiem ich dyskusji. Kandydaci są oceniani przez psychologów, kierowników, pracowników wyższego szczebla oraz pracowników specjalnie wyselekcjonowanych do tego typu rekrutacji. Jest to najbardziej skuteczna metoda trafnego przewidywania dopasowania osoby do przyszłego stanowiska pracy, pozwalająca na najbardziej obiektywną ocenę potencjalnego pracownika. W przeciwieństwie do rozmowy kwalifikacyjnej, która opiera się głównie na autoprezentacji, poprzez kompleksowy dobór zadań można sprawdzić, czy dana osoba posiada predyspozycje do określonej
pracy i wymagane umiejętności oraz kompetencje.

Nie znaczy to jednak, że trwającą kilka godzin sesję assessment center mamy traktować jako próbny dzień w pracy. Metoda opiera się na kilku rodzajach zadań, które można pogrupować w następujące kategorie: zadania indywidualne, grupowe, symulacje oraz testy kompetencyjne i psychologiczne. Można spodziewać się ćwiczeń polegających na analizie dokumentów i przedstawienia na ich podstawie planu działań, analiz sytuacji biznesowych czy ćwiczeń pamięciowych polegających na zapamiętaniu jak największej liczby informacji. Częstym zadaniem jest symulacja spotkania z potencjalnym partnerem biznesowym, gdzie musimy odegrać konkretną sytuację zawodową.

Pracodawcy nie wymagają od kandydatów ściśle określonych typów zachowań. Inne umiejętności będą liczyły się na stanowisku specjalisty, a inne na pozycji menedżera. Zadania, które otrzymają osoby aplikujące na nie, mogą być takie same, a nawet ich wykonanie bardzo podobne. Jednak od specjalistów nie wymaga się umiejętności przywódczych, a od menadżerów tak dużego zorientowania na szczegóły i skrupulatności. Zatem umiejętności, na jakie zwrócą uwagę Asesorzy, będą zależały od stanowiska, o które się starasz. Warto jednak pamiętać, że podstawowym kryterium będzie dobra komunikacja - to, czy łatwo Cię zrozumieć, oraz jak odnajdujesz się w sytuacjach stresowych.

Do rekrutacji typu assessment center nie da się, a nawet nie powinno przygotowywać. Kandydaci nie wiedzą, jakie typy zadań będą musieli wykonać oraz jakie umiejętności będą sprawdzane, co chroni przed nienaturalnymi zachowaniami. Zamiast koncentrować się na zaprezentowaniu się w jak najlepszym świetle, powinniśmy skupić się na dobrym wykonaniu zadań.

(AS)

rozmowa kwalifikacyjna
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)