Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

5 pytań, które warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

0
Podziel się:

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa, aby jak najwięcej się dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy. O co pytać na spotkaniu?

W rozmowie kwalifikacyjnej uczestniczą dwie strony – osoba prowadząca projekt rekrutacyjny oraz kandydat. Pytania, na które odpowie, pozwolą ocenić czy posiada on umiejętności i kompetencje, niezbędne na określonym stanowisku. Na tej podstawie rekruter podejmuje decyzję czy kandydat zostanie włączony w proces rekrutacyjny lub w przypadku, gdy rekrutacja odbywa się z udziałem wyspecjalizowanej agencji rekrutacyjnej – zostanie przedstawiony firmie, która szuka pracownika. Rozmowa kwalifikacyjna to również szansa dla kandydata, aby jak najwięcej się dowiedzieć o potencjalnym pracodawcy. O co pytać na spotkaniu?

Powody rekrutacji

Powodów, dla których pracodawca rozpoczyna proces rekrutacji lub też zleca jego rozpoczęcie firmom zewnętrznym, jest wiele. _ Wśród najczęściej pojawiających się czynników determinujących proces rekrutacyjny jest rozwój organizacji (wzrost liczby klientów, rozwój świadczonych usług), poszerzenie struktur firmy np. ze względu na pojawienie się nowego projektu lub też zmian w organizacji, jak restrukturyzacja zakładu. W takich przypadkach kandydat może być spokojny o swój rozwój, bowiem firma, w której ubiega się o zatrudnienie, daje perspektywy na długofalową współpracę _ - mówi Anna Donaj, konsultant ds. rekrutacji w Mondi PRO.
Które powody powstania potrzeby rekrutacyjnej są mniej korzystne dla pracownika? Niekiedy sami pracownicy decydują się na zakończenie współpracy z danym pracodawcą np. z powodu otrzymania ciekawszej oferty. W takiej sytuacji firma zobligowana jest do uzupełnienia składu personalnego zespołu. Informacja uzyskana od pracodawcy może nam dużo powiedzieć nie tylko o samej firmie, ale również pierwszych wyzwaniach, które mogą nas spotkać w pierwszych tygodniach pracy.

Nazwa stanowiska pracy i zakres obowiązków

Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z nowym pracodawcą, dowiedzmy się, czego on tak naprawdę od nas oczekuje. Organizacje różnią się między sobą nie tylko sposobem zarządzania, strukturą i polityką firmy. Różnica dotyczy samego nazewnictwa stanowisk występujących w organizacji oraz podległości w strukturze. Sama nazwa stanowiska to jednak nie wszystko. Często się zdarza, że stanowisku w jednej firmie odpowiada zupełnie inny zakres zadań w drugiej. Warto wnikliwe dopytać jaką nazwę będzie miało stanowisko i jaki dokładnie zakres zadań będzie powierzony pracownikowi. Nie chcemy przecież wykonywać zadań, które nie są dla nas atrakcyjne czy rozwojowe.

Dyspozycyjność do podjęcia pracy

Zanim zapadnie ostateczna decyzja o rozpoczęciu współpracy, należy doprecyzować, od kiedy pracodawca oczekuje dostępności pracownika. Niekiedy sytuacja sprawia, że firma nie może pozwolić sobie na komfort czekania na odpowiedniego kandydata. Polski kodeks pracy przewiduje możliwość wcześniejszego zakończenia współpracy przez każdą ze stron. Wśród najczęściej stosowanych opcji jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pierwsza daje nam możliwość podjęcia pracy niemalże od zaraz. Druga bywa bardziej kłopotliwa. Jeśli okaże się, że firma potrzebuje pracownika „od zaraz”, a kandydata obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia - nawiązanie współpracy może nie być możliwe z przyczyn formalnych. Z dużym prawdopodobieństwem, firma zdecyduje się wtedy na zaproszenie do współpracy osoby dostępnej w krótszym terminie. Zapytajmy o tę kwestię jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Taka wiedza jest istotna nie tylko dla nas, ale i dla potencjalnego pracodawcy – doprecyzujmy
wzajemne oczekiwania, by uniknąć zaskoczenia.

Specyfika pracy w firmie

Stałe godziny czy elastyczny czas pracy? Codzienna obecność w biurze czy zdalne wykonywanie obowiązków? Częste wyjazdy służbowe czy praca stacjonarna? Wbrew pozorom, to kwestie interesujące każdego z kandydatów. Dla jednych praca mobilna jest spełnieniem marzeń, gdyż są osoby, które uwielbiają być w ruchu, inni preferują pracę przy biurku w trybie „9-17”. Informacje odnośnie charakteru pracy pomogą nam ocenić czy oferowane zadania będą zgodne z naszym planem dnia i preferencjami.

Bonusy socjalne

Wynagrodzenie to tylko jeden z czynników determinujących zmianę pracodawcy. Rotacja nie musi wynikać wyłącznie z powodów finansowych. Czasem na pierwszym miejscu stawiamy rozwój przez zadania, jakie zostaną nam przydzielone, innym razem dodatkowe bonusy, jakie pracodawca przewiduje w ramach współpracy i świadczeń socjalnych. Bonusy bywają różne i w dużej mierze wynikają z organizacji i potrzeb pracowników. _ Pytanie o profity nie jest nietaktowne, a jednocześnie pozwala dowiedzieć się więcej – na przykład które z nich są dostępne od zaraz, a które po zakończeniu okresu próbnego. Oceńmy również, czy spełniają nasze oczekiwania. Jeśli nie, zapytajmy czy istnieje możliwość ich modyfikacji lub poszerzenia _ – radzi Anna Donaj.

Rozmowa kwalifikacyjna to czas dla obu stron, by lepiej poznać siebie oraz wzajemne oczekiwania. Minęły już dawno czasy, w których kandydat by zostać dobrze ocenionym, musiał zgadzać się na narzucone z góry warunki, nawet wbrew sobie. W dzisiejszych czasach rozmowa to spotkanie biznesowe obu stron, które może zakończyć się sukcesem w postaci otrzymania propozycji współpracy. Może również okazać się, że organizacja, z którą wiązaliśmy duże nadzieje, po bliższym poznaniu nie jest dla nas odpowiednim miejscem. Warto pytać i zbierać jak najwięcej informacji, bowiem to one pomogą nam podjąć właściwe decyzje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)