Money.pl Praca praca Gdańsk Guidwire Application Support (L2 / Java)
Nazwa firmy Astek Polska Sp. z o.o.
Stanowisko Guidwire Application Support (L2 / Java)
Kategoria Nieokreślone
Informatyka/Administracja
Biznes
Lokalizacja Gdańsk
Termin ważności: 2019-11-09
Link do oferty więcej (w nowym oknie)

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Agencje doradztwa personalnego
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony

Oferta pracy Guidwire Application Support (L2 / Java)

Opis stanowiska:

As a L2 Application Support, you'll contribute to a team environment that will have both local and remote leadership. Apply, if you want to gain experience in an international company and have the opportunity to work in Guidewire's Support Centre for Europe.

Responsibilities:

  • Ability to work in rotational shifts
  • Gain proficiency in InsuranceSuite software and relevant diagnostic tools. Future responsibilities may include gaining knowledge of Guidewire's other offerings to support multiple base products
  • A large aspect of the position involve commitment to customer SLA's. While the Response Analyst will work during normal business hours, high priority work outside of established business hours may be necessary (i.e., to help with urgent customer issues). We are open to flexible work shifts outside of a standard 9AM-6PM working hours
  • Documenting and maintaining all steps and processes for common support tasks and deployments
  • Executing runbook procedures and recipes to triage cases for disposition (ex. Customer reports system slowness, customer reports missing data files, etc.

Requirements:

  • Strong communication and interpersonal skills
  • Proficiency in English and French
  • Demonstrated problem-solving skills
  • Experience with a commercial customer regarding incident tracking or CRM system
  • Experience using a software defect tracking system such as JIRA
  • Ability to prioritize tasks in a dynamic work environment
  • Working with leading cloud platform Infrastructure as a Service (IaaS) providers such as AWS or Microsoft Azure
  • Knowledge of ESB integration software for connecting applications, data sources, and API's such as Mulesoft or SSIS
  • Basic understanding of data-warehousing (DW) and BI Design best practices and techniques
  • Basic understanding of relational database theory and related project experience (i.e. data modelling, normalization, OLAP theory, etc.)
  • Experience in or knowledge of frontend web technologies (JavaScript and AngularJS) or similar

We offer:

  • attractive salary
  • stable employment and professional development opportunities in an international environment
  • possibility of choosing preferred type of contract
  • working for well-known Polish and global brands
  • trainings
  • interesting, long-term projects
  • employee benefits package (private medical care, Multisport card), nice work atmosphere and team-building meetings
  • constant support of dedicated Astek Polska manager
  • cooperation with specialists in a given field
  • Źródło oferty: StepStone.pl
  • Link do oferty: więcej (w nowym oknie)
praca Gdańsk | wróć do poprzedniej strony