Chociaż jeszcze kilka lat temu w zbiorowej świadomości absolwent matematyki kształcił się głównie, aby nauczać w szkole, dziś może liczyć na świetne oferty pracy jako analityk, finansista czy statystyk. Również zarobki różnią się od tych nauczycielskich i sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Wiedza i kompetencje po studiach matematycznych
Czy matematykę warto studiować? Co czeka absolwenta studiów matematycznych? Jeszcze do niedawna przedmioty tak ogólne, jak matematyka czy geografia były omijane przez studentów, gdyż wisiało nad nimi widmo jedynej ścieżki kariery – pracy w oświacie. Zdecydowanie częściej absolwenci szkół średnich wybierali kierunki pokrewne, takie jak ekonometria czy finanse.
Tymczasem rynek pracy zdecydowanie się zmienił, a pracodawcy zaczęli szukać pracownika o zupełnie innym profilu niż dotychczas. Absolwenci ekonomii posiadają pewną wiedzę matematyczną, ale przy tym również zapoznają się w toku studiów z różnego rodzaju zjawiskami gospodarczymi i społecznymi. Matematycy to po prostu umysły ścisłe. Metodami matematycznymi znajdują problemy oraz błędy i w ten sam sposób je rozwiązują. Absolwenci obu tych kierunków mają równe szanse w finansach czy analizach statystycznych.
Jakie dokładnie kompetencje posiadają absolwenci kierunków matematycznych? Oprócz umiejętności oczywistych takich jak wykonywanie złożonych obliczeń czy zastosowanie podstawowej wiedzy z dziedziny matematyki, warto wymienić również przeprowadzanie dowodów matematycznych, wydobywanie z danych ilościowych informacji jakościowych czy przedstawianie w mowie i w piśmie liczbowych treści z zakresu matematyki. Ponadto nauka na kierunku matematycznym w pewnym sensie zazębia się z wiedzą informatyczną, ponieważ absolwenci posiadają umiejętność używania narzędzi informatycznych podczas rozwiązywania problemów matematycznych, zarówno tych teoretycznych, jak i aplikacyjnych. Osoby kończące na uniwersytecie matematykę według założeń potrafią także pracować samodzielnie i w grupie nad przetwarzaniem i analizą danych w oparciu o metody matematyczne.
Miejsca pracy po studiach matematycznych
Matematyka otwiera wiele drzwi do kariery. Po studiach można podjąć się pracy w szkole jako nauczyciel. Jednak niekoniecznie. Matematycy sprawdzą się jako pracownicy w urzędach statystycznych, ośrodkach badań demograficznych, firmach o profilu consultingowym i doradczym, instytucjach metodologii ekonomii oraz różnego rodzaju ośrodkach badawczych.
Osobom kończącym studia matematyczne proponowane są stanowiska takie jak chociażby aktuariusz zajmujący się wycenianiem wartości ryzykownych projektów finansowych i szacowaniem ryzyka, najczęściej w ubezpieczeniach. Bazuje on na statystyce i rachunku prawdopodobieństwa. Kolejnym stanowiskiem, z zupełnie innej dziedziny, jest inżynier oprogramowania. Absolwenci matematyki, którzy skłaniają się bardziej ku informatyce, mogą spełnić ambicje zawodowe podczas opracowywania analizy wymagań i parametrów wobec oprogramowania oraz potrzeb jego użytkowników.
Praca po studiach matematycznych możliwa jest także w zakresie biznesu oraz giełdy papierów wartościowych. Matematyk może zostać analitykiem rynku, do którego obowiązków należy badanie konkurencji, przewidywanie trendów i oszacowywanie punktów przewagi w biznesie. Mniej znanym stanowiskiem w Polsce, ale najprawdopodobniej bardzo potrzebnym już w najbliższej przyszłości, jest quantitive analyst. Zajmuje się on przewidywaniem zmian na rynku papierów wartościowych oraz zabezpieczaniem i kosztorysem praw pochodnych, wykorzystując przy tym technologie informatyczne.
Zalety podjęcia pracy po matematyce poza szkołą
Ścieżek kariery po matematyce jest zatem wiele. Największym plusem pracy po studiach matematycznych jest to, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na analityków i statystyków oraz nieliczna konkurencja. Szacuje się, że do obrony pracy magisterskiej podchodzi ostatecznie niewiele ponad połowa studentów matematyki, reszta odpada po kolejnych sesjach, a niektórzy rezygnują sami już w pierwszych miesiącach nauki.
Absolwent uczelni szukający pracy po studiach matematycznych musi liczyć się z tym, że znajdzie ją w dużej korporacji finansowej, consultingowej czy chociażby farmaceutycznej. Jeśli zatem ktoś nie przepada za klimatem korporacyjnym, powinien zastanowić się nad kierunkiem studiów. Na osłodę warto jednak pomyśleć o zarobkach.
Zarobki po studiach matematycznych
Wynagrodzenia dla specjalistów, którzy ukończyli kierunek matematyczny, mogą niemal od początku sięgać wysokich kwot. Pensje matematyków pracujących w najlepiej opłacanych branżach, czyli IT, finansach, bankowości, audycie czy doradztwie, zaczynają się od kilku tysięcy. Doświadczeni pracownicy po matematyce mogą zarobić nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie.