Wiedza i kompetencje po studiach administracyjnych
Administracja oraz kierunki z nią związane także w toku studiów, takie jak cyfryzacja, zarządzanie czy polityka publiczna, mają za zadanie wykształcić w studentach pewne umiejętności, takie jak organizacja pracy własnej oraz w grupie czy zarządzanie czasem, a także przekazać wiedzę z zakresu organizacji administracyjnych.
Według uczelni oferujących studia na kierunku administracja jego absolwenci posiadają szeroką wiedzę z zakresu nauk o prawie i administracji oraz podstawową na temat dziedziny ekonomii. Studentom wpajane są także zasady etyki zawodowej, komunikacji ze współpracownikami oraz pracy w grupach i nadzorowania niewielkich zespołów.
Poza tym studia te mają przygotowywać do pracy zarówno w jednostkach administracji rządowej, jak i samorządowej, a dodatkowo do wykorzystania wiedzy prawniczej w strukturach instytucji i przedsiębiorstw prywatnych. Niektóre z przedmiotów wpisanych w program studiów administracyjnych mają przygotowywać także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Ze studiami na administracji wiążą się ponadto pojęcia takie jak budżetowanie, zarządzanie czy organizacje i prawo międzynarodowe.
Praca po administracji – gdzie jej szukać?
Praca po studiach administracyjnych czeka przede wszystkim w strukturach rządowych i pozarządowych. Absolwenci administracji mogą zasilać między innymi szeregi służby cywilnej. Jest to grupa ludzi, której zadaniem jest bezstronne i profesjonalne pełnienie funkcji urzędniczych w organach administracji państwowej. Osoby takie powinny być neutralne politycznie i rzetelne w wykonywaniu swoich zadań. Służba cywilna zatrudniana jest w kancelarii premiera, poszczególnych urzędach ministerstw oraz przewodniczących komitetów wchodzących w skład rządu, centralnych urzędach organów rządowych oraz urzędach wojewódzkich.
Absolwent szukający pracy po studiach administracyjnych może ubiegać się także o stanowisko w strukturach samorządowych: urzędach gmin, powiatów, miast na prawach powiatu czy urzędach marszałkowskich.
Co więcej, po studiach na kierunku administracja pracować można w biurach partii politycznych oraz biurach poselskich czy chociażby placówkach kulturalnych. Duże szanse na zdobycie pracy z wykształceniem z zakresu administracji mają także osoby kandydujące na stanowiska w instytucjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach prywatnych w dziale administracyjnym.
Ci, którzy oprócz samej wiedzy z zakresu prawa i administracji mogą pochwalić się znajomością jednego lub dwóch języków obcych będą pożądanymi pracownikami w przedsiębiorstwach i instytucjach, które współpracują z organami Unii Europejskiej lub bezpośrednio jej krajami członkowskimi. Absolwenci po administracji ze specjalnością nauczycielską mogą także pracować w szkolnictwie.
Zalety i wady pracy w administracji
Zaletami pracy w administracji, przede wszystkim w strukturach rządowych i samorządowych, jest gwarancja pewnego zatrudnienia. Redukcje etatów zdarzają się tu rzadko. Poza tym zatrudnienie w strukturach administracyjnych wiąże się najczęściej z umową o pracę na czas nieokreślony oraz pełnym pakietem świadczeń socjalnych. Urzędników administracyjnych nie omijają także tak zwane „trzynastki”. Osoby szukające pracy w tej dziedzinie będą mogły liczyć zatem na stabilizację.
Absolwenci uczelni wyższych szukający pracy w administracji muszą liczyć się jednak z relatywnie niewysokimi zarobkami, wahającymi się od 2200 zł do 2700 zł brutto, i małymi szansami na awans czy podwyżkę. Administracja samorządowa, rządowa czy nawet firm prywatnych może zawieść tych, którzy za priorytet biorą rozwój osobisty na miarę współczesnych korporacji.