Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pierwsza praca w wieku 30 lat – czy to możliwe?

0
Podziel się:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie pierwszej pracy. Początki co prawda mogą nie być obiecujące, ale trzydziestoletni bezrobotni, którzy jeszcze nigdy nie pracowali, nie powinni wywieszać białej flagi.

Zawsze jest dobry moment na podjęcie pierwszej pracy
Zawsze jest dobry moment na podjęcie pierwszej pracy (ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)
Wejście na rynek pracy to pierwszy krok we wstąpienie w dorosłość i rozpoczęcie życia na własny rachunek. Nie zawsze pierwsza praca spełnia nasze oczekiwania, ale z pewnością jest odskocznią do dalszej kariery. Brak zatrudnienia do 30. roku życia może przysporzyć kłopotów, gdy zaczynamy szukać pracy, ale zdecydowanie nie zamyka wszystkich drzwi.

Czynniki wpływające na podjęcie pierwszej pracy w wieku 30 lat

Ugruntowana w ogólnym myśleniu wizja kariery zawodowej zakłada naukę najpierw w szkole, potem na uniwersytecie, a po zakończeniu wejście na rynek pracy – najlepiej w zawodzie. Wizja, choć piękna jest również idylliczna. Coraz częściej, aby znaleźć dobrą pracę po studiach, swoje CV zaczynamy wzbogacać jeszcze przed zdobyciem dyplomu. Nie zawsze to się jednak udaje.

Podjęcie pracy w późnym wieku, bo wielu 30. rok życia w kontekście wejścia na rynek pracy za taki uważa, może mieć wiele przyczyn. Niektóre powody są akceptowane przez pracodawców, inne nie. Według danych GUS-u większość osób bezrobotnych między 25. a 34. rokiem życia z niewielkim doświadczeniem lub jego brakiem to kobiety. To często wiąże się z ciążą i macierzyństwem, na które kobiety decydują się, mając dwadzieścia parę lat. Istnieją także sytuacje, w których na brak podjęcia pracy przed 30. rokiem życia wpływ ma miejsce zamieszkania i sytuacja rodzinna. Dla przykładu osoba mieszkająca w małej wsi z dala od większego miasta, która zajmuje się chorym rodzicem, nie może pozwolić sobie na dojazd do miejsca pracy, a przez to takiego zatrudnienia podjąć. Są również osoby, które dużo czasu poświęcają nauce. Podejmują kolejne kierunki studiów, które uzupełniają się wzajemnie i razem mogą zwiększyć szanse na rynku pracy. Wielce prawdopodobne jest, że w takich przypadkach pracodawca spojrzy łaskawym okiem na
kandydata, jeśli ten zdoła go do siebie przekonać.

Sytuacje, które mogą nie spodobać się rekruterowi, a które niekiedy się zdarzają, to przede wszystkim brak doświadczenia w pracy zawodowej ze względu na bycie utrzymywanym przez rodziców lub współmałżonka. Osoba, która żyje na cudzy koszt mimo zbliżającej się trzydziestki, może być widziana raczej jako leniwa, nieodpowiedzialna i niegodna zaufania.

Niezależnie od powodów niepodjęcia pracy zawodowej przed 30. rokiem życia, warto jednak pomyśleć nad wejściem na rynek pracy, zwłaszcza po to, żeby zadbać o zabezpieczenie finansowe na przyszłość.

Pierwsza praca w wieku 30 lat niewymagająca doświadczenia

Pierwsza praca po trzydziestce bez doświadczenia najprawdopodobniej nie będzie wysoko opłacana. Dziś istnieje przekonanie, że zarabiasz tyle, ile wiesz i jakie masz doświadczenie w zawodzie. Szukając pierwszej pracy, warto wybierać takie oferty, które nie wymagają specyficznych umiejętności. Im ogólniej, tym lepiej dla kandydata, który do tej pory z pracą miał niewiele wspólnego. Łatwiej jest postawić na swoją komunikatywność, niż na szybko uczyć się języka obcego na wysokim poziomie zaawansowania.

Do stanowisk, które wymagają niewielkiej wiedzy i doświadczenia należą między innymi te związane z call center. Praca wydaje się błaha, być może po części kojarzy się z nagabywaniem i dużym stresem, ale niewielu jest ludzi, którzy w pracy nie przeszli przez podobną sytuację. Tymczasem z pracy jako telemarketer płyną liczne korzyści. Organizowane są bowiem różnego rodzaju szkolenia sprzedażowe lub z zakresu psychologii społecznej czy komunikacji interpersonalnej. To doświadczenia, na których można zbudować CV.

Budowanie kariery zawodowej małymi krokami

Każdą karierę zawodową należy budować stopniowo. Spektakularne sukcesy zdarzają się, choć rzadko, a sukces osiągnięty ciężką pracą daje satysfakcję i dodaje pewności siebie.

Osoba, która chce pracować w logistyce, ale nie ma stosownego doświadczenia, powinna zacząć od stanowiska magazyniera. Drogą promocji wewnętrznej w firmie, a potem już z pełnym CV będzie miała podstawę do ubiegania się o stanowisko wyższe i lepiej opłacane z tą zaletą, że pracę w logistyce będzie znała od podszewki. Podobnie jest zawodem specjalisty od marketingu. Sprzedaż w sklepie odzieżowym pozwoli na zapoznanie się z produktami i technikami sprzedaży, co pomoże zdobyć cenne doświadczenie.

2366917

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)