"Znalazłam w Internecie badania, w których to rozesłano takie samo CV do różnych firm, tylko umieszczono na nich zdjęcia osób ładnych lub brzydkich. Wyniki były zdumiewające. Osoby atrakcyjne mają większą szansę na pracę, mimo tych samych kompetencji. Piękne kobiety zapraszane były w 54 proc. przypadków a nieatrakcyjne tylko w 7 proc. W przypadku mężczyzn 47 proc. do 26 proc. dla przystojnych. Ja niestety nie należę do urodziwych osób i nic na to nie poradzę... Retusz zdjęcia też nie za wiele pomoże. Czy w takim razie nie mam szansy na pracę? Może lepiej w ogóle nie umieszczać swojego zdjęcia? Tylko czy w takim przypadku moje CV w ogóle będzie brane pod uwagę?" Odpowiada Małgorzata Majewska, monsterpolska.pl
Nie warto przyjmować za pewniak jedynie wyników badań, czy też sondaży. Warto pamiętać, że bardzo często grupa biorąca w nich udział jest niereprezentatywna. Nie da się jednak ukryć, że osoby prowadzące rekrutację to też ludzie, i jak każdy człowiek sugerują się pierwszym wrażeniem bądź osobistymi preferencjami. Warto jednak pamiętać, że rekruterzy mają do wykonania zadanie, które polega na znalezieniu kandydata o określonym profilu zawodowym i zdefiniowanych kompetencjach. Rekrutacja to nie wybory miss lub mistera.
Zdjęcie nie jest elementem obowiązkowym twojego CV. Jeśli pracodawca nie zaznaczył tego w ofercie pracy, możesz śmiało wysłać swoje CV bez zdjęcia. Nie da się jednak ukryć, że osoby prowadzące rekrutację to też ludzie, i jak każdy człowiek sugerują się pierwszym wrażeniem bądź osobistymi preferencjami. Warto więc, jeśli już dołączamy zdjęcie, aby było ono profesjonalne. Wybierzmy się więc do profesjonalisty, który zadba o wszystkie detale - taka inwestycja na pewno się nam opłaci.
Kolor ubrania
Zdjęcia potencjalnych pracowników z wakacji, prywatnych imprez czy takie sprzed kilku czy kilkunastu lat nie przekonają rekrutera do naszej kandydatury. Istotne także są kolory tła bądź naszego ubrania na zdjęciach. Warto wiedzieć, przykładowo, że kolor niebieski komunikuje rozsądek i dobrą organizację. Pomarańczowy symbolizuje wiedzę, a zielony - to, że można nam śmiało zaufać w kwestiach zarówno osobistych, jak i zawodowych. Co do stroju pamiętajmy, że to nie zdjęcie do legitymacji - nie obowiązuje tylko biel i czerń. Stój powinien mieć charakter biznesowy, ale podkreślający naszą osobowość. Z taką wiedzą możemy więc zdecydować na ukazaniu jakich konkretnie cech zależy nam najbardziej.
Najważniejszą zasadą jeśli chodzi o fotografie do CV jest jednak uśmiech, nawet ten subtelny i skromny. Bez niego możemy przestać łudzić się, że ktoś uśmiechnie się do nas i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.