Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Za kłamstwo w CV, wpis na czarną listę gwarantowany!

0
Podziel się:

Jeśli na etapie rekrutacji Twój przyszły przełożony odkryje, że kłamiesz lub naciągasz prawdę, bądź pewien, że cię nie zatrudni. Podczas rekrutacji możesz liczyć na sprawdzenie autentyczności danych zawartych w CV.

Zamiast kłamać, możesz po prostu świetnie przygotować się do procesu rekrutacji. Możesz napisać profesjonalne CV, czytelne dla pracodawców i rekruterów, zawierające jedynie prawdziwe informacje. Możesz wcześniej zadbać o dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jednym z rozważań jest spotkanie z doradcą. Możesz liczyć na konsultacje i obiektywną ocenę Twojego aktualnego wizerunku w oczach pracodawcy. Pod lupę wzięta zostanie Twoja prezencja (wygląd, makijaż, uczesanie, ubranie), sposób zachowania, sposób odpowiadania na pytania oraz sposób komunikacji. Takie spotkanie pomoże Ci również w nazwaniu swoich kompetencji, określi kierunki Twojego dalszego rozwoju, przygotuje Cię na trudne pytania i wskaże, co zrobić, by wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Dobra autoprezentacja pomaga otworzyć drzwi do kariery. Kłamstwo nigdy nie postawi Cię w dobrym świetle.

Kandydaci stosują przeróżne sztuczki, aby ,,ulepszyć" swoje dokumenty, często pogarszając swoją szansę na zdobycie posady.

Zaokrąglanie dat
Kandydaci często boją się pokazać, że w ich karierze wystąpiły przerwy w trakcie stażu pracy czy edukacji. Zamiast tuszować okresy przerwy, wskaż to, co pożytecznego w tym czasie robiłeś. Obecnie coraz więcej osób, mając świadomość ważności swojej kariery w życiu, taki czas wykorzystuje po prostu na szlifowanie swoich umiejętności, najczęściej koncentrując się na umiejętnościach językowych, komputerowych, kursach prawa jazdy czy umiejętnościach miękkich, doskonaląc np. zdolności negocjacyjne lub czy obsługi klienta. Wskaż po prostu, co w tym okresie robiłeś i postaraj się to przedstawić w jak najbardziej pozytywnym świetle.

Absolwent czy nie?

Naciąganie prawdy odnośnie uzyskanych tytułów czy ukończonych szkół jest dość powszechne. Zdarza się, że kandydaci zaczynają studia, ale ich nie kończą. Uwzględniają jednak cały ich przebieg, sugerując w ten sposób, że są absolwentami szkół wyższych.

Osoby mające absolutorium lub które nie zamierzają się bronić, często mimo wszystko w CV uwzględniają fakt odbycia studiów, sugerując wykształcenie wyższe. Na rozmowie kwalifikacyjnej tłumaczą się tym, że mają wykształcenie ,,niepełne wyższe". Fakt jest taki, że termin wykształcenie ,,niepełne wyższe" jest potoczny i oficjalnie nie istnieje jako tytuł zawodowy. Zatem jeśli nie masz za sobą obrony, nie podawaj wyższego wykształcenia w CV. W przeciwnym razie możesz być odebrany przez pracodawcę jako niewiarygodny.

Ponadto absolwenci czasami korygują ilość lat spędzonych na uczelni. Jednak pamiętaj, że pokazanie w CV innej ilości lat niż jest to w rzeczywistości jest także kłamstwem. Może zamiast tego podaj jedynie ich datę ich zakończenia?

Szerokie umiejętności

Bywa, że kandydaci piszą o swoich umiejętnościach znacznie szerzej niż jest w rzeczywistości. Często takie osoby sugerują się osiągnięciami innych. Chcą, aby ich CV było tak kwieciste, jak koleżanki/ kolegi, zapominając, że nadrzędną kwestią jest pisanie prawdy.

Jeśli raz w życiu obsługiwałeś program komputerowy i od kilku lat nie masz z nim styczności, ryzykowne będzie stwierdzenie, że znasz nawet jego podstawy. Po pierwsze programy szybko się zmieniają, po drugie nie będziesz wiarygodny, nie potrafiąc niczego pokazać. Zabrzmi to niepoważnie, gdy podczas wywiadu przyznasz, że raz w życiu obsługiwałeś ten program, a może - co gorsza - widziałeś kilka razy jak taki program obsługiwał kolega.
Pamiętaj, że nawet w tak błahych sprawach, warto wykazać się rozsądkiem.
Gdy piszesz o znajomości języków obcych, zastanów się, czy podawać te, których nie używałeś od kilku lat i czy nadal znasz je na takim poziomie jak niegdyś. Może okazać się, że większość słówek i zasad gramatyki zapomniałeś, a po biegłości językowej zostały Ci jedynie pojedyncze zwroty lub słowa. Szkoda byłoby, gdyby zostało to odkryte dopiero przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Kiedy kłamstwa wychodzą na jaw?

Najwcześniej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie na tym etapie, to podczas sprawdzania referencji, a o te pracodawcy proszą coraz częściej. Jeśli ewentualnie udało Ci się przejść przez rozmowę bez weryfikacji dokumentów, to ten etap czeka Cię w momencie dostarczania ich przełożonemu lub kadrom w celu skonstruowania umowy.

Pamiętaj, że CV jest dokumentem zawierającym fakty, a wiec prawdę z życia wziętą. Przejrzyście udokumentowane osiągnięcia pozwalają Ci dobrze zaprezentować się już na etapie selekcji.
Im bardziej Twoje życie zawodowe jest określone i ukierunkowane, tym bliżej jesteś realizacji swojego celu zawodowego.

CV powinno być spójne z Twoją późniejszą prezentacją na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli opiera się ona na faktach, będziesz postrzegany jako osoba wiarygodna, a to właśnie dzięki wiarygodności zbudujesz swoją renomę na rynku pracy.

Beata Wasilczuk/JK

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)