Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak podrasować CV

0
Podziel się:

Czy rekruter czyta twoje CV? Ile ma na to czasu? Co jest najważniejsze w tym dokumencie: układ graficzny, doświadczenie, a może sposób przekazywania informacji? Jak przykuć uwagę czytającego? Zasada nr jeden: nie pisz CV gotykiem! O tym, jak podrasować życiorys rozmawiamy z Justyną Ścigler z agencji zatrudnienia Manpower

Czy rekruter czyta twoje CV? Ile ma na to czasu? Co jest najważniejsze w tym dokumencie: układ graficzny, doświadczenie, a może sposób przekazywania informacji? Jak przykuć uwagę czytającego? Zasada nr jeden: nie pisz CV gotykiem! O tym, jak podrasować życiorys rozmawiamy z Justyną Ścigler z agencji zatrudnienia Manpower.

- Kiedy nasze CV nie przyciągnie uwagi rekrutera?

- Konstruując życiorys pamiętajmy, że jest to nasza osobista wizytówka i bilet wstępu do dalszych etapów rekrutacji. Przy sporządzaniu tego dokumentu nie można sobie pozwolić na zupełną dowolność umieszczanych w nim informacji czy potknięcia językowe, bo prawie każdy błąd może oznaczać utratę szansy na spotkanie z pracodawcą i pozytywne rozpatrzenie naszej aplikacji.

CV nie powinno posiadać chaotycznej konstrukcji i nieprecyzyjnych informacji. Najlepiej, by było napisane prostą, czarną czcionką na białym tle. Obowiązujący standard to czcionka typu 11-12 i klasyczne odstępy - tak napisany tekst będzie po prostu czytelny. Rekruterzy mogą z zasady odrzucać CV napisane rażącymi kolorami i zawierającymi szczątkowe informacje lub błędy ortograficzne. Zwracają uwagę na czytelność poszczególnych sekcji i konsekwencję przedstawianych informacji. Dokument warto zatem podzielić na tzw. bloki: wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, dodatkowe informacje itp. Jeśli życiorys nie będzie zawierał konkretnych dat wykonywanych prac, czy ukończonych szkół, możemy zostać uznani za mało wiarygodnego kandydata.

Należy też pamiętać, że CV powinno być napisane według zasady odwróconej chronologii. Jeśli tak nie będzie, rekruter może mieć problem z odczytaniem naszego dokumentu. Czytający sprawdza też na wstępie, czy w dokumencie zamieszczona jest zgoda na przetwarzanie danych. Brak tej informacji powoduje automatyczne odrzucenie naszego dokumentu w procesie selekcji.

- Czy istnieje jeden wzór opracowania tego dokumentu, czy może, w zależności od branży, powinniśmy stosować różne sposoby?

- Osoby posiadające co najmniej kilkuletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, powinny stosować tzw. branżowe CV (lub inaczej funkcjonalne), czyli takie, w którym wpisy dotyczą tylko konkretnie pełnionych funkcji, zakresu obowiązków w dotychczasowych miejscach pracy i które odnoszą się do aktualnie poszukiwanej pracy zgodnej z określoną branżą.

Nie ma jednak jednego konkretnego wzoru CV, który bezwzględnie powinni stosować wszyscy kandydaci. Choć internet jest pełen przykładów takich dokumentów, ważne, aby rekruter odczuł, że nasza aplikacja została opracowana samodzielnie, a nie z ogólnie dostępnego szablonu.

- Czy rekruter ma czas na przeczytanie całego dokumentu, czy tylko rzuca na niego okiem wyłapując najważniejsze informacje?

- Warto pamiętać, że nie mamy wiele czasu na zrobienie dobrego wrażenia po otwarciu naszego dokumentu. Tak naprawdę jest to kilkanaście sekund, czyli tyle, ile potrzeba do oceny ogólnego wyglądu CV. Po nim następuje zazwyczaj dokładne przeczytanie informacji w nim zawartych. Dzieje się tak zazwyczaj, gdyż nie zawsze osobą oceniającą nasz dokument będzie właśnie specjalista ds. rekrutacji, czy pracownik działu HR i wprawiona w tym osoba. Wytrawny i doświadczony rekruter jest nastawiony na poszukiwanie informacji, a więc i dogłębną analizę dokumentów aplikacyjnych. W związku z tym, poszukując najlepszych kandydatów na rynku pracy, rekruterzy poświęcają zazwyczaj więcej czasu na selekcję CV, aby została dokonana prawidłowo.

- Jak poprawić szatę graficzną CV, żeby przykuwała wzrok?

- Dobrym sposobem jest m.in. stosowanie niestandardowych czcionek, ale i takich, które są przede wszystkich czytelne. Unikamy bardzo małych czcionek (mniejszych niż 10 pkt.) oraz zbyt dużych, które sprawiają wrażenie, jakbyśmy chcieli sztucznie wypełnić życiorys treścią. Stosowanie wszelkich gotyckich form czcionek z pewnością nie przykuje wzroku osoby rekrutującej. Warto pogrubić, czy podkreślić wszelkie kompetencje związane z oczekiwaniami ujętymi w ogłoszeniu.

Możemy też ubarwić nieco swoje CV, stosując tabele, kolorowe podkreślenia, znaki graficzne, a także logotypy poprzednich pracodawców. Takie zabiegi graficzne ożywiają CV, mogą sprawić, że wygląda ono bardziej interesująco. Ważne, by nie przesadzić z ilością, bo całość musi wyglądać schludnie czysto i pasować do siebie. Bardzo barwne, kreatywne i kolorowe życiorysy (także w niestandardowych plikach, np. prezentacje, czy w formie portfolio) dopuszczalne są jedynie na stanowiskach wymagających dużej kreatywności.

- Czy istnieją jakieś słowa klucze, które warto zamieścić w CV?

- Jest szereg takich określeń, które mogą uatrakcyjnić naszą kandydaturę. Szczególnie polecam kandydatom, nie tylko w dokumentach aplikacyjnych, ale i na samych rozmowach kwalifikacyjnych, używania tzw. czasowników dynamicznych (z ang. action verbs). Chodzi o to, aby nie opisywać swojej osoby jedynie w ramach statycznego i powtarzalnego wykonywania jakiś czynności w danym miejscu pracy, czy na studiach. Ocenia się, że ich używanie zwiększa szansę na otrzymanie pracy nawet o 30 proc. Przykładami takich czasowników są m.in. zwiększać, organizować, regulować, doradzać, zarządzać, koordynować, operować, udoskonalać, analizować, rozwijać, zwiększać, zmniejszyć, zaprezentować, determinować, procesować, rozwinąć, negocjować. Warto pamiętać, że współczesny rynek pracy wymaga od kandydatów wykazywania się szeregiem umiejętności, z nastawieniem na zaangażowanie i motywację. Używanie podobnych określeń w dokumentach aplikacyjnych uwypukla takie właśnie predyspozycje.

- Co jeszcze można zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną?

- Obserwując rosnące znaczenie sprawdzania referencji polecamy umieszczanie w CV kontaktów do autorów referencji, których może udzielić nie tylko poprzedni pracodawca, ale i nauczyciel czy pracownik uczelni, na której studiowaliśmy. Kolejnym pomysłem może być wysłanie aplikacji opatrzonej niestandardową wiadomością od nadawcy, czyli zachęcenie do zapoznania się z naszą kandydaturą w odróżniający nas od innych osób. Warto w takiej wiadomości określić nasze zainteresowanie ofertą, uzasadnić ją pokrótce i opatrzyć np. informacją o naszej dyspozycyjności do rozpoczęcia pracy. Bardzo ważnym jest, aby aplikować na ogłoszenia, którym wymaganiom realnie odpowiadamy i które są zgodne z naszym profilem zawodowym. W tym celu warto w życiorysie umieścić informacje np. o naszym celu zawodowym i aspiracjach na najbliższy czas.

10 zasad dobrego CV

1. Zadbaj o to, żeby było uporządkowane i czytelne.
2. Określ swoje cele i aspiracje na najbliższe lata. To potwierdzi, że nie jesteś osobą, która przypadkowo podesłała swoją aplikację, bo szuka jakiegokolwiek zatrudnienia.
3. Popracuj nad stylem, interpunkcją i ortografią tekstu. Błędy w CV są niedopuszczalne.
4. Używaj słów, które wywołują pozytywne skojarzenia i wpływają korzystnie na wizerunek zawodowy, np. czasowników dynamicznych.
5. Pomyśl o niestandardowej szacie graficznej, ale uwaga, w tym przypadku sprawdza się zasada mniej znaczy więcej. Wyjątek stanowią branże kreatywne, w których można pozwolić sobie na nieco więcej fantazji.
6. Wyróżnij swoje zalety, mocne strony i kluczowe kompetencje pogrubioną czcionką.
7. Dokument podziel na sekcje. To ułatwi rekruterowi wyszukiwanie konkretnych informacji na twój temat.
8. Zadbaj o referencje. Nie musisz od razu załączać szeregu dokumentów. Wystarczy, że podasz numery telefoniczne osób, które mogą ci je wystawić lub chętnie porozmawiają na twój temat z potencjalnym pracodawcą.
9. Myśl nieszablonowo. Przykładowo zamiast stosowania zużytej już formułki: ,,w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie ..." napisz kilka słów od siebie.
10. Pamiętaj o zgodzie na przetworzenie danych osobowych. Jej brak może spowodować odrzucenie twojej aplikacji.

md,JK,WP.PL

cv
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)