Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak odświeżyć swoje CV?

0
Podziel się:

Od prawie 10 lat pracuję w jednej firmie, ale na różnych stanowiskach. Chciałbym zmienić pracę, ale prawdę mówiąc, nie wiem jak odświeżyć swoje CV, by spełniało wymogi, które obecnie panują na rynku pracy.

Od prawie 10 lat pracuję w jednej firmie, ale na różnych stanowiskach. Chciałbym zmienić pracę, ale prawdę mówiąc, nie wiem jak odświeżyć swoje CV, by spełniało wymogi, które obecnie panują na rynku pracy. Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl

W takiej sytuacji warto, zanim siądziemy do naszego CV, zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy robić, jakie stanowiska nas interesują, a następnie przejrzeć dostępne oferty pracy i przeanalizować je pod względem wymagań pracodawcy. Następnie zróbmy dwie listy - pierwszą, na której znajdą się te najczęściej wymieniane przez pracodawców wymagania, oraz drugą - ze swoimi umiejętnościami i kompetencjami. Porównajmy je i zobaczmy, które elementy się pokrywają. Po tym krótkim ćwiczeniu możemy zacząć pisać nasze CV.

Pisanie CV zaczynamy od Danych osobowych, czyli imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych. Kolejnym elementem CV jest Profil zawodowy, w którym w 4-5 zdaniach opisujemy siebie, nasze kwalifikacje i umiejętności, które są najważniejsze dla pracodawcy. To od tej części w dużym stopniu zależy, czy rekruter przejdzie do kolejnych sekcji naszego CV.

W przypadku, gdy mamy Doświadczenie zawodowe, to ono jest naszym atutem i kolejna sekcja powinna właśnie je opisywać. Tutaj skupiamy się na miejscu pracy, stanowisku, okresie pracy oraz wykonywanych obowiązkach i kluczowych osiągnięciach, które to wymieniamy w punktach. Pamiętajmy o chronologii - jako pierwsze powinno być nasze ostatnie lub obecne miejsce pracy, niżej - wcześniejsze doświadczenia zawodowe. Po doświadczeniu, kolejnymi sekcjami powinny być Wykształcenie (wymieniamy tylko ostatni etap) oraz kursy i szkolenia.

Następne w kolejności będą Dodatkowe umiejętności - tutaj wymieniamy znajomość języków obcych, obsługę komputera oraz inne kwalifikacje. Ostatnią sekcją jest Hobby, ale tylko w przypadku, jeśli naprawdę je posiadamy. Nie piszmy nic na siłę i nie okłamujmy tutaj. Może bowiem okazać się, że po drugiej stronie będzie siedziała osoba dzieląca nasze zainteresowania i wówczas istnieje ryzyko, że przyłapie nas na kłamstwie, przez co stracilimy naszą szansę.

Pamiętajmy, CV musi być czytelne i przejrzyste, napisane bez błędów i nie możemy w nim kłamać. Nie używajmy zbyt wielu formatów, czcionek i innych ozdobników, które utrudnią pracę rekruterowi. No i oczywiście musi być ono aktualne. Dlatego warto uzupełniać i poprawiać je na bieżąco, bo nasza pamięć bardzo często jest zawodna.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)