Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czy oryginalne CV skreśli Twoją kandydaturę?

0
Podziel się:

Czy warto pisać nietypowe CV? Podobno tworzenie nietuzinkowego CV stało się ostatnio wręcz modne. Czy na pewno? Kiedy takie nieszablonowe CV ma sens?

Od 3 miesięcy szukam pracy z marnym skutkiem. Chciałbym, aby moje CV zostało zauważone pośród setek innych, ale jak je napisać, by nie zostać wyśmianym? Czy warto pisać nietypowe CV? Podobno tworzenie nietuzinkowego CV stało się ostatnio wręcz modne. Czy na pewno? Kiedy takie nieszablonowe CV ma sens? Pracodawcy otrzymują setki CV, zawsze je przeglądają, a czytają tylko te, które odpowiadają wymaganiom zawartym w ofercie pracy. W zależności od wymagań pracodawcy, naszego doświadczenia zawodowego oraz naszych kwalifikacji CV możemy skonstruować w odpowiedni sposób. W przypadku, gdy zmienia Pan zawód lub brakuje Panu ciągłości pracy warto przygotować CV kompetencyjne, w którym skupiamy się na umiejętnościach i kwalifikacjach. Gdy chce Pan podkreślić swoje doświadczenie zawodowe warto przygotować CV modułowe lub klasyczne. Poza tym nie należy zapominać o podstawach, czyli:

1. Zadbajmy o przejrzystość

Istotne jest, aby Twoje CV było czytelne i przejrzyste dla rekrutera. Musisz wyraźnie oddzielać każdą sekcję i stosować czytelne nagłówki. Unikaj długich paragrafów, używaj punktatorów, aby dzielić tekst na bardziej przystępne części. Tekst powinien przyciągnąć uwagę i być czytelny. Sprawdź dokładnie literówki i błędy ortograficzne.

2. Profil zawodowy i cele

Ta sekcja powinna zawierać podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, podkreślać kluczowe kwalifikacje oraz wskazywać planowaną ścieżkę zawodową. Wykaż się lekkością języka - unikaj utartych zwrotów i zbędnych ozdobników. Tekst sekcji nie powinien zawierać dużo wierszy, a każda linijka powinna budzić zainteresowanie czytelnika. Jeśli nie możesz napisać o sobie w kilku wierszach, najprawdopodobniej stracisz zainteresowanie rekrutera. Pisz w skrócie - przykłady możesz podać w kolejnych sekcjach CV. Bądź przekonywujący!

3. Napiszmy o osiągnięciach, jeśli to możliwe

Jeśli możesz pisz o swoich osiągnięciach. Do tego celu możesz stworzyć kolejną sekcję "Kluczowe osiągnięcia". Zwiększy to moc Twojego CV i wyróżni na tle konkurencji. To nie czas na fałszywą skromność! Właściwie wykorzystaj przestrzeń i podkreśl jak Twoje kwalifikacje mogą zostać wykorzystane przez potencjalnego pracodawcę. Napisz, jak zamierzasz osiągnąć podobne wyniki u nowego pracodawcy.

4. Utrzymaj zwięzłą formę i jasną formułę

Twoje CV powinno być rzetelne, ale i zwięzłe. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinno przekraczać 2 stron formatu A4. Bardzo wiele CV jest po prostu zbyt długich. Napisz tylko te informacje, które pomogą Ci sprzedać siebie. Rekruterzy nie lubią tracić czasu na czytanie nieistotnych szczegółów, które nie są wymagane na danym stanowisku.

5. Dostosuj CV do odbiorcy

Jeśli to możliwe, dostosuj swoje CV do wymagań zawartych ofercie pracy lub opisu stanowiska. Podczas, gdy tak wielu kandydatów korzysta z ogólnego szablonu, CV dostosowane do pracodawcy zwiększy Twoje szanse. Każda praca i każda firma jest inna, dlatego też każde CV powinno być inne.

Jeśli chodzi o CV nietuzinkowe - warto rozważyć w przypadku zawodów wymagających od nas kreatywności. W przypadku innych stanowisk (np. księgowość, finanse...) zrezygnujmy z tej formy wyróżnienia. Nie pomoże nam, a może zaszkodzić.

wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)