Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

CV dla specjalisty z branży logistycznej

0
Podziel się:

Specjaliści do spraw logistyki znajdą dziś zatrudnienie nie tylko w firmach spedycyjnych, ale również handlowych, produkcyjnych czy usługowych.

Stale poszerzające się zjawisko globalizacji usług sprawia, że obszar logistyki stał się w krótkim czasie kluczowym ogniwem skutecznego handlu. Nikogo dziś nie dziwi, że łańcuch logistyczny wielu firm jest rozciągnięty poza granice danego kraju i amerykańskie koszulki, produkowane np. w Tajlandii, sprzedawane są w Europie.
Jak najlepiej zaprezentować się w CV? CV (Curriculum Vitae). Jakie dane musimy wpisać? Odpowiedzialność pracownika za mienie firmy
Specjaliści do spraw logistyki znajdą dziś zatrudnienie nie tylko w firmach spedycyjnych, ale również handlowych, produkcyjnych czy usługowych. Są niezbędni w niemal każdej większej firmie. Szeroki zakres działania przedsiębiorstw stale stawia nowe wymagania wobec wszystkich osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie logistycznego łańcucha usług, tym samym daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego różnego rodzaju specjalistom pracującym w tym obszarze.

Złożoność procesu dostaw sprawia, że za stanowiskiem specjalisty ds. logistyki może kryć się szeroki zakres zróżnicowanych obowiązków w zależności od tego, w jakiej firmie dana osoba pracuje i za jaki etap łańcucha dostaw odpowiada. Mamy m.in. specjalistów ds. sprzedaży i prognozowania popytu, do spraw planowania zakupów, handlu elektronicznego, koordynowania centrum dystrybucyjnym, a także spedytorów, organizatorów transportu czy zarządzających magazynami.

Poszukiwanie pracy w tym obszarze daje wiele możliwości. Jednak aby było ono skuteczne, kandydat musi jasno określić swoją specjalizację w obszarze logistyki. Co bowiem mówi potencjalnemu pracodawcy poniższa informacja o doświadczeniu zawodowym?

Nie znając specyfiki firm, zasięgu ich działania, branży etc., nie sposób domyślić się, za jakie konkretnie czynności była odpowiedzialna dana osoba. Taka aplikacja niesie ze sobą niewiele informacji o tym, czy kandydat spełnia specyficzne wymagania pracodawcy i czy ma doświadczenie w czynnościach, za które będzie odpowiedzialny na nowym stanowisku pracy. Obszar logistyki jest bardzo płynny. W różnych organizacjach, w ramach jednego stanowiska dany specjalista może pełnić szereg różnych funkcji, a jego odpowiedzialności mogą obejmować różne obszary. Poniższa prezentacja doświadczenia dostarcza nam więcej danych.

Jednak czy jest ona skuteczna? W gąszczu innych aplikacji nie wywrze wrażenia na rekruterze. Co prawda posiada on już pełniejszy obraz kompetencji kandydata, ale niestety także tych, które nie są dla niego interesujące z punktu widzenia tej konkretnej rekrutacji. Pamiętając o tym, że nasza aplikacja jest jedną z wielu, a rekruter nie poświęci jej więcej już kilkadziesiąt sekund, powinniśmy ją bardziej zmodyfikować, czyli umieścić coś więcej niż listę dotychczasowych obowiązków.

Kandydat powinien też zastanowić się, z którym obszarem logistyki chce związać swoją dalszą karierę. Jak widać specjalizacja jest tutaj znacząca. Im więcej doświadczeń posiada osoba w danym obszarze, tym bardziej pożądam kandydatem staje się na rynku pracy. Jak zatem przedstawić te znaczące doświadczenia w swoim CV? Pokazując kluczowe kompetencje, tj. te z obszaru obowiązków czy odpowiedzialności, które będą istotne przy wykonywaniu pracy na danym stanowisku. Zwracajmy szczególną uwagę na te aspekty, które zaznaczył w ogłoszeniu potencjalny pracodawca. Pamiętając o krótkim czasie przeglądania przez rekrutera aplikacji, można uwypuklić te najważniejsze umiejętności poprzez podkreślenie, pogrubienie lub stworzenie odrębnej sekcji, w której umieszczamy tylko te kompetencje, które pokazują nas jako odpowiedniego specjalistę na dane stanowisko.

To, co może szczególnie wzbogacić naszą aplikację, to profil zawodowy, czyli, krótki opis dający pracodawcy jasną informację o tym, w jakim obszarze się specjalizujemy. Opierając się zatem na powyższej ścieżce kariery, możemy stworzyć dwa odrębne profile zawodowe.

Taki profil zawodowy, umieszczony we wstępie CV, już na początku informuje pracodawcę, z jakiego rodzaju specjalistą ma do czynienia i jakie są jego największe atuty. Profil zawodowy ma szczególnie duże znaczenie, gdy ścieżka zawodowa kandydata nie jest jednolita, co w logistyce nie należy do rzadkości. Profil zawodowy dodatkowo pokazuje, na czym kandydat chce się skupić w dalszym rozwoju kariery zawodowej. Jeśli doświadczenia danej osoby pozwalają na stworzenie większej liczby takich specjalizacyjnych profili, znacząco zwiększa to jej szansę w procesie poszukiwania pracy, ponieważ dostosowując swoją aplikację do różnych ogłoszeń, może mieć większe szanse w wielu rekrutacjach obejmujących różnorodne stanowiska.

Dzisiejszy rozwój logistyki daje takie możliwości. Warto więc spojrzeć na swoje CV pod różnym kątem . I nie tylko wysłać swoje CV na różne stanowiska, ale także zwiększyć swoją szansę na znalezienie pracy poprzez trafne wyprofilowanie swojej aplikacji.
Ewelina Stala

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)