Czas poświęcony na przeczytanie CV przez rekrutera jest niewielki, czasem trwa zaledwie 20 sekund. Co zrobić, żeby mieć pewność, że nasz życiorys został zauważony? Wszystko zależy od pierwszego wrażenia, jakie wywoła przysłany dokument.
Oczywiście ważnym czynnikiem jest stanowisko, na które aplikujemy. Musimy zdawać sobie sprawę, że na niektóre oferty popyt jest ogromny. W związku z tym, rekruterzy stosują ostrą selekcję już na samym początku. Dlatego CV, które trafi do rąk czytającego musi spełnić kilka podstawowych warunków. Dopiero wtedy możemy być spokojni, że nasz życiorys nie trafi do kosza. Oto, na co zwracają uwagę rekruterzy.
o Przejrzystość dokumentu - daty powinny być ułożone w odwrotnej chronologii, począwszy od aktualnego doświadczenia.
o Formalne zdjęcie - niestosowne zdjęcie może być powodem do wyrzucenia CV do kosza bez przeczytania jego treści.
o Opis doświadczenia - warto przyłożyć się do dokładnego opisania obowiązków, jakie wykonywaliśmy w poprzednich miejscach pracy - dzięki temu rekruter zaznajamia się z umiejętności kandydata, czasem to właśnie opis zakresu obowiązków jest kluczowy przy selekcji CV.
o Precyzyjne opisanie umiejętności, które są wymagane w ogłoszeniu. Na przykład, jeśli ktoś wymaga zaawansowanej znajomości programu Excel, to napisanie w CV ,,znajomość MS Office" nie jest wystarczającą informacją.
o Dopasowanie CV do konkretnego stanowiska - zbędne jest wypisywanie wszystkich ukończonych kursów czy dorywczych prac, które nie wpływają w żaden sposób na aplikowane stanowisko. W CV należy skupić się na elementach, które mogą wpłynąć pozytywnie na ocenę potencjalnego pracodawcy, im bardziej konkretne CV tym lepiej.
o Błędy - w CV nie ma miejsca na literówki, a co dopiero na jakiekolwiek błędy. Szczególnie ortograficzne powodują, że życiorys trafia prosto do kosza.
Jeśli CV jest dobrze przygotowane, to na pewno, nawet jeśli kandydat nie ma idealnego doświadczenia, rekruter zatrzyma się przy nim na dłużej niż 20 sekund.
Inaczej jest w przypadku, kiedy aplikujemy na wyższe stanowisko. Wtedy liczy się przede wszystkim doświadczenie i sposób jego wyeksponowania w CV. Im rubryka o przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej dłuższa, tym lepiej.
Anna Pierzycka
Wydanie internetowe magazynrekruter.pl