Money.pl Praca praca Kraków Cognos Analytics Subject Matter Expert
Polecane oferty pracy w mieście Kraków
Nazwa firmy IBM BTO Business Consulting Services
Stanowisko Cognos Analytics Subject Matter Expert
Kategoria Informatyka/Administracja
Księgowość/Audyt/Podatki
Analiza
Lokalizacja Kraków
Termin ważności: 2020-04-03
Link do oferty więcej (w nowym oknie)

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony

Oferta pracy Cognos Analytics Subject Matter Expert

Opis stanowiska:
Cognos Analytics Subject Matter Expert
Miejsce pracy: Poland, Kraków, ul. Armii Krajowej 18
Responsibilities:
  • Design and develop complex Report Studio Objects – e.g. Active Reports, Complex Conditional Formatting, and Complex Hierarchical Development within List Frames
  • Development of Framework Manager Packages for ad-hoc reporting as well as IT managed reporting based on business requirements
  • Contribute to business requirements capture sessions
  • Work directly with end users to mentor and/or deliver needed content
  • Work with end-user to coordinate acceptance testing
  • Participate in data warehouse and Framework Manager design and development
  • Troubleshooting - Identify and resolve data reporting issues
  • Document and maintain Business and Technical Specifications where necessary
  • Provide detailed reviews of new Cognos Analytics releases
  • Contribute to business solution strategy
  • Review system performance and identifies and recommends improvements.
Education/Experience:
  • Educated to a high level with a focus in IT, Computer Science, or Business Administration
  • 1-2 years' experience of working in a Business Intelligence/Commercial IT Delivery environment
  • Previous exposure to some or all of the desired skills through academic course work, industry experience and/or self-study
Skills Required:
  • Experience of working with a leading BI product; IBM Cognos Analytics 11 is preferred
  • Experience of working with DB2, SQL
  • Proactive in taking on tasks and identifying improvement opportunities
  • Problem solving and analysis
  • Good interpersonal skills (written and oral communication)
  • Working knowledge of dimensional data modeling and star schema design
  • Extensive experience working with structured and unstructured sources like flat files, XML files and databases.
Desirable:
  • Experience in Cognos 11
  • IBM Cognos Analytics Report Studio, Framework Manager, Cube Designer, Administration and Security
  • IBM Cognos TM1 Perspectives, TM1 Web, TM1 Architect, TM1 Performance Modeller, TM1 Contributor
  • Experience working with high volume data sets, power cubes, performance tuning, etc.
How to apply:
If you are interested, please send your CV via Apply button below. APPLY

IBM BTO reserves the right to contact selected candidates

  • Źródło oferty: KarierawFinansach.pl
  • Link do oferty: więcej (w nowym oknie)
praca Kraków | wróć do poprzedniej strony