Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwrot podatku za pracę za granicą - przyda się każdy grosz

0
Podziel się:

Osoby powracające do kraju powinny uregulować swoje zobowiązania z zagranicznym fiskusem.

Zwrot podatku za pracę za granicą - przyda się każdy grosz
(Marlee90/iStockphoto)

Osoby powracające do kraju powinny uregulować swoje zobowiązania z zagranicznym fiskusem. Niemal każdy Polak pracujący za granicą, może uzyskać zwrot podatku. Jeżeli osoba pracowała legalnie za granicą, to z jej wynagrodzenia pracodawca potrącał zaliczki na podatek. Ponieważ w 98 proc. przypadków zaliczki te są pobierane w zawyżonej kwocie, wielu rodakom pracującym za granicą przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, który średnio wynosi 3 000 zł.

To jakiej wysokości zwrot podatku możemy uzyskać, zależy od rozliczenia rocznego, które trzeba wysłać do zagranicznego Urzędu Skarbowego. Zwrot podatku można obliczyć także samodzielnie, za pomocą kalkulatora, udostępnionego przez firmę Euro-Tax.pl, jedną z firm, zajmujących się doradztwem podatkowym za pracę za granicą. Aby ubiegać się o zwrot podatku konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów i wysłanie ich do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Co należy zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. I tak jak różne są systemy podatkowe w różnych krajach tak różne są dokumenty niezbędne są do rozliczenia się z zagranicznym fiskusem. W większości krajów wydawane są tzw. rozliczenia okresowe. W Polsce zwane „paskami z wypłat” - a np. w Wielkiej Brytanii - „payslip'ami”. Rozliczenia te wydawane są przez pracodawcę i dla zagranicznego Urzędu nie stanowią żadnego prawomocnego dokumentu. Także próbując uzyskać zwrot korzystając jedynie z takich rozliczeń można mieć problemy z jego uzyskaniem, gdyż Urząd Skarbowy będzie musiał kontaktować się z zagranicznym pracodawcą, aby potwierdzić dane znajdujące się na rozliczeniach.

Takich problemów nie będzie jeśli otrzymamy od pracodawcy tzw. kartę podatkową - P45 lub P60. Na jej podstawie otrzymamy maksymalny możliwy zwrot w minimalnie krótkim czasie. Otrzymuje się ją po zakończeniu roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego, a w różnych okresach wydawane są różne karty podatkowe. Na zakończenie roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia otrzymujemy P-60. Natomiast jeżeli zakończymy prace u danego pracodawcy w ciągu roku podatkowego będzie to P-45.

W Holandii podstawą do rozpoczęcia procedury rozliczenia podatku holenderskiego jest przedłożenie oryginału lub kopii holenderskiej karty podatkowej tzw. jaaropgaaf. Wszyscy pracodawcy holenderscy na zakończenie roku podatkowego oraz po zakończeniu umowy o pracę zobowiązani są wystawić pracownikowi dokumenty potwierdzające wysokość odprowadzonych podatków. Dokumenty te stanowią podstawę do zwrotu oraz oficjalne potwierdzenie zapłaconych podatków.

W Irlandii rok podatkowy trwa tak samo jak w Polsce, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia, jednak wszystkie dokumenty jakie otrzymujemy są identyczne jak w Zjednoczonym Królestwie. Ważne, abyśmy wiedzieli, że niezależnie od kraju pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nam kartę podatkową nawet jak już jesteśmy w Polsce. Na wydanie karty trzeba poczekać i niewielu może sobie pozwolić na bezczynne siedzenie w obcym kraju oczekując na jej wydanie. Wtedy najczęściej przysyłana jest ona pocztą, więc należy pamiętać, aby poinformować pracodawcę o planowanym wyjeździe i podać adres zamieszkania w Polsce.

Kiedy już otrzymamy kartę podatkową, nie pozostaje nam nic innego, jak ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

W przypadku ubiegania się o zwrot podatku za pracę w Niemczech wymaganym dokumentem jest niemiecka karta podatkowa (Lohnsteuerkarte)
* albo zastępcze zaświadczenie podatkowe *(Lohnsteuerbescheinigung)
.
Zarówno jeden jak i drugi dokument wydaje pracownikowi pracodawca. Ponadto konieczne jest wypełnienie niemieckich formularzy podatkowych. W procesie zwrotu przydatne mogą okazać się również kopie paszportu, zameldowania w Niemczech, pozwoleń na pracę, zaświadczenie o stanie rodzinnym oraz niekiedy inne dokumenty służące do uwiarygodnienia okresu pobytu w RFN, przebiegu zatrudnienia i należnych ulgach podatkowych.

Brak wymaganych dokumentów nie wiąże się natomiast jednoznacznie z brakiem możliwości uzyskania zwrotu podatku. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy, która w ramach świadczonej usługi uzyska bezpłatnie niezbędne dokumenty od pracodawcy a następnie odzyska Twój zwrot podatku. Jeśli zlecimy odzyskanie zwrotu podatku wyspecjalizowanej w tym celu firmie, cały proces odzyskania Twoich pieniędzy za pracę w Niemczech zajmie ok. 6 miesięcy. W przypadku braku któregoś z dokumentów i związanej z tym konieczności zdobycia go u pracodawcy okres ten może się nieznacznie przedłużyć.

Wracając z USA również mamy możliwość odzyskania zwrotu podatku za świadczoną tam pracę. Średni zwrot podatku za pracę w USA wynosi 500 dolarów. Aby ubiegać się o zwrot niezbędne będzie uzyskanie od pracodawcy dokumentu W2 bądź odcinków wypłat, czyli tak zwanych payczeków.

Nieco odmiennie kształtuje się sytuacja w przypadku osób które wróciły z Norwegii ponieważ każdy pracownik pracujący legalnie w tym kraju ma obowiązek rozliczenia się z tamtejszym Urzędem Skarbowym. Jeśli nie podejmiemy takich działań norweski urząd zrobi to za nas i może okazać się, że będzie potrzebna dopłata. Aby zmniejszyć swoje zobowiązania bądź odzyskać nadpłacony podatek oraz ze względu na bardziej skomplikowaną procedurę niż w przypadku innych krajów najlepiej skontaktować się z firmą zajmującą się tego typu działalnością.

Ponieważ przepisy podatkowe są skomplikowane i odmienne w każdym kraju, niewielu jest w stanie poradzić sobie z wypełnieniem formularzy niezbędnych do rozliczenia z zagranicznym fiskusem, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zajmują się zawodowo pomocą z zakresu zwrotu podatku za pracę za granicą.

Czytaj więcej na temat pracy za granicą
Płacisz podatki? Sporą część z nich możesz odzyskać! Należy Ci się nawet kilkaset funtów! Przepisy podatkowe w UK znacznie różnią się od polskiego systemu podatkowego.
Czy wiesz, że jeśli pracowałeś za granicą należy Ci się zwrot podatku? Możesz odzyskać nawet 3000 złotych! Wszystko jedno gdzie pracowałeś, co robiłeś i ile zarabiałeś.
Praca w wakacje: Nie zawsze warto zarobić Jeśli dochód dziecka przekroczy 3091 zł, to rodzice stracą możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)