Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ubywa studentów i pracy dla absolwentów

0
Podziel się:

Rosną wymagania pracodawców, ale uczelnie wciąż nie potrafią przygotować młodych ludzi do realiów rynku pracy.

Ubywa studentów i pracy dla absolwentów
(Jack Brodus/CC/Flickr)

Po 20 latach edukacyjnego boomu nastał czas na rynkową weryfikację. Ubywa chętnych na studia, ale pracy dla absolwentów wciąż brakuje.

Rosną wymagania pracodawców, ale uczelnie wciąż nie potrafią przysposabiać młodych ludzi do realiów rynku pracy. Blisko 400 tysięcy tegorocznych maturzystów czeka próba cięższa od egzaminu dojrzałości. Wybór uczelni i kierunku, który daje nadzieję na pracę, a nie na miejsce w kolejce po zasiłek, pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _..

Gazeta podkreśla, że dla pracodawców dyplom uczelni to już za mało. Jeszcze w 2000 roku bezrobotnych z wyższym wykształceniem było 2,6 procent spośród ogólnej liczby osób bez pracy. Dziś - 10,6 procent. Profesor Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych zwraca uwagę na niską efektywność studiów - to pracodawcy muszą przysposabiać absolwentów do pracy.
_ _

_ - Do tej pory wystarczyło ogłosić nabór i już miało się studentów _ - mówi rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie, profesor Krzystof Rybiński. Jednak _ w miarę, jak na studia wybierać się będą roczniki niżu demograficznego, uczelnie muszą poprawiać swoją ofertę. Tegoroczni maturzyści mogą już zacząć grymasić. Po raz pierwszy liczba abiturientów spadła poniżej 400 tysięcy, a miejsc na uczelniach nie ubywa. Przyszli maturzyści będą żądać od uczelni gwarancji zatrudnienia. Sprawdzać, czy szkoła współpracuje z firmami, zapewnia praktyki _.

Czytaj w Money.pl
Co dziesiąty bezrobotny - absolwent uczelni Badanie PKPP Lewiatan wykazało, że ponad 80 proc. pracodawców twierdzi, iż największe znaczenie przy zatrudnianiu młodych ma wiedza i umiejętności.
Niemcy czekają na 740 tysięcy Polaków. Będą kusić mieszkaniami Rynek pracy w Niemczech potrzebuje 3 milionów pracowników. Firmy są gotowe oferować dobre warunki pracy.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)