Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracownicy transportu w Portugalii strajkują

0
Podziel się:

W Lizbonie strajkują pracownicy transportu miejskiego.

Pracownicy transportu w Portugalii strajkują
(nicolasnova/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Pracownicy metra w Lizbonie rozpoczęli w środę przed północą strajk, wstrzymując na kilkadziesiąt godzin ruch na wszystkich czterech stołecznych liniach. W stolicy Portugalii oraz w Porto nie kursują też pociągi podmiejskie.

Z przewidzianych w rozkładzie jazdy 1,5 tys. połączeń kolei podmiejskiej w Lizbonie i Porto, do skutku dojdzie zaledwie 20 proc. Dziś spodziewane są również utrudnienia w kursowaniu pociągów dalekobieżnych na terenie całej Portugalii.

Do protestu przeciwko rządowemu Planowi Strategii dla Transportu, przewidującemu restrukturyzację portugalskich spółek komunikacji miejskiej, przyłączyli się także kierowcy autobusów w większości portugalskich miast. W nocne kursy wyjechało w całym kraju zaledwie kilka pojazdów.

Jak poinformował przedstawiciel firmy Carris, obsługującej autobusy miejskie, w stolicy spółka będzie dążyć do zapewnienia przynajmniej 50 proc. połączeń. Komentatorzy przewidują jednak, że nie uda się spełnić tej obietnicy, gdyż związki zawodowe zmobilizowały zdecydowaną większość załóg zajezdni do udziału w proteście. Według szacunków serwisu _ Diario Digital _, strajk kierowców autobusów w Lizbonie skomplikuje życie ponad 300 tys. pasażerów.

Od północy strajk prowadzą również pracownicy spółek Soflusa i Transtejo, obsługujących promy rzeczne w aglomeracji lizbońskiej. W czwartek w ciągu dnia ruch barek będzie wstrzymywany przez 3 godziny podczas każdej zmiany.

W większości spółek transportowych protest będzie prowadzony przez 24 godziny. Wyjątkiem jest stołeczne metro, gdzie przywrócenie pełnego ruchu potrwa do jutrzejszego przedpołudnia. W ocenie wiceministra transportu Sergio Monteiro, jednodniowy strajk komunikacji miejskiej w Portugalii doprowadzi do strat w wysokości 150 mln euro.

Zaprezentowany w październiku zeszłym roku rządowy Plan Strategii dla Transportu przewiduje fuzje kilkunastu spółek transportowych i służy ich oddłużeniu. Zaplanowano w nim także kilkuprocentową redukcję etatów oraz ograniczenie liczby połączeń komunikacji miejskiej. W 2011 r. łączny dług spółek transportowych wyniósł prawie 17 mld euro, co stanowi 10 proc. PKB Portugalii.

Czytaj więcej o strajkach w Portugaliach
Z wycieczką do tego kraju lepiej się wstrzymać Protest rozpoczął się wczoraj wieczorem na lotnisku w Lizbonie od przemówienia liderów dwóch największych central związkowych.
Przeciw oszczędzaniu użyli koktajli Mołotowa Szefowie dwóch największych central związkowych, które zorganizowały strajk generalny w Portugalii, zapowiedzieli kolejne protesty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)