Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Pracownicy mniej mobilni. Firmy mniej elastyczne

0
Podziel się:

Pracodawcy niechętnie zatrudniają wracających z emigracji, choć mają o nich bardzo dobre zdanie.

Pracownicy mniej mobilni. Firmy mniej elastyczne
(nyul/iStockphoto)

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby, które wróciły z emigracji zarobkowej. Jednocześnie mają o nich bardzo dobre zdanie. Firmy niechętnie korzystają z elastycznych form zatrudnienia, a pracownikom brak mobilności.

Jest też dobra wiadomość - pracodawcy deklarują, że nie chcą ograniczać zatrudnienia. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KPMG oraz PKPP Lewiatan.

Z badań tych wynika, że w obliczu spowolnienia gospodarczego i kryzysu, firmy zostały zmuszone do restrukturyzacji i szukania oszczędności. Jednak pracodawcy nie zamierzają ich szukać w zwolnieniach. 26 proc. z badanych firm zamierza utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia. _ - Wydaje się jakby z tyłu głowy pracodawcy mieli te lata 2007, 2008, kiedy brakowało im pracowników. Więc bardzo ostrożnie podejmują decyzje o redukcji zatrudnienia _ - uważa dr Jacek Męcina, ekspert rynku pracy z Lewiatana.

Jednocześnie pracodawcy zawiesili rekrutacje. Na nowe stanowiska poszukują kadry wśród obecnych pracowników. Badane firmy stwierdziły ponadto, że zmniejsza się problem braku pracowników na rynku. Ponad połowa ankietowanych przyznało, że wpływ na to ma sytuacja ekonomiczna kraju, istotnym elementem są również powroty Polaków z emigracji zarobkowej. Jednak spośród przebadanych firm aż 80 proc. nie zdecydowało się przyjąć reemigranta.

Jak zmieni się sytuacja na rynku pracy pod wpływem
powrotów Polaków do kraju w poszukiwaniu pracy?

źródło: KPMG/ PKPP Lewiatan

_ - Pracodawcy być może czekają jeszcze na tych pracowników, dla nich optymalnych, którzy jeszcze nie wrócili _ - tłumaczy to zjawisko Rafał Ciegielski.

Kto ma rodzinę, traci mobilność

_ - Polacy łatwiej wyjeżdżają za ocean, czy za morze, a niżeli przenoszą się z Szydłowca do Poznania _ - uważa dr Jacek Męcina, ekspert rynku pracy z PKPP Lewiatan. _ _

_ - Pracodawcy ponadto bardzo rzadko delegują pracowników, czy też decydują się na zmianę lokalizacji ich pracy _ - mówi Rafał Cegielski, ekspert KPMG.

Główną barierą mobilności pracowników są względy rodzinne. _ - Pracownicy nie chcą zmieniać miejsca zamieszkania. Ze względu na szkołę, pracę współmałżonka. Jak i również przyzwyczajenie do obecnego miejsca pracy _ - mówi Rafał Cegielski.

Bariery mobilności pracowników

źródło: KPMG/ PKPP Lewiatan

Jednocześnie pracodawcy nie wspierają pracowników przy przeprowadzkach. Dwie piąte przepytanych firm stwierdziło, że oferowane rekompensaty są niewystarczające a proponowana lokalizacja jest nieatrakcyjna. _ - Mocno niedoceniany jest problem różnic kosztów utrzymania i różnic płacowych _ - uważa Jacek Męcina.

Badania do raportu zostały zrealizowane w dwóch etapach.
Pierwszy we wrześniu 2008 i drugi w marcu 2009.
Podczas badania przepytano 500 pracodawców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)