Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy chwalą pracodawców ale nie bez zastrzeżeń

0
Podziel się:

Tylko 60 proc. uważa, że są sprawiedliwie nagradzani.

Polacy chwalą pracodawców ale nie bez zastrzeżeń
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

Pracujący Polacy na ogół dobrze oceniają organizację i warunki pracy panujące w zatrudniających ich przedsiębiorstwach. Przeszło 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. ocenia, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PKPP Lewiatan.

Jednak tylko 60 proc. pracowników uważa, że system ocen i nagród w firmach jest sprawiedliwy._ Prawie 80 proc. respondentów pozytywnie ocenia fachowość swoich przełożonych, niemal 90 proc. podaje, że pracodawca w terminie reguluje wszystkie należności wobec pracowników, blisko 80 proc. mówi, że urlopy są udzielane w pełnym wymiarze, a bez mała 80 proc. oznajmia, że dokumentacja czasu pracy jest prowadzona prawidłowo _ - napisano w komentarzu do badania, które na zlecenie PKPP Lewiatan przeprowadziła Katedra Socjologii Ekonomicznej SGH.

_ - W porównaniu do wyników ostatnich badań z 2007 roku, nieznacznie pogorszyły się oceny organizacji pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czasu pracy. W pozostałych aspektach natomiast poziomy wskazań pozytywnych nie uległy istotnym zmianom _ - dodano.

Zdaniem autorów badania bardziej wstrzemięźliwe są oceny społecznego klimatu panującego w miejscach pracy. _ Jedynie 2 na 3 pracujących ankietowanych potwierdza, że w ich firmie pracownicy są szkoleni lub doszkalani na koszt pracodawcy. Podobna jest proporcja tych, którzy uważają, że w ich miejscu pracy przełożeni wysłuchują pracowników i uwzględniają/uwzględniali ich uwagi, jak również uznających, że w pracy panuje zaufanie między przełożonymi a podwładnymi _ - poinformowali.

_ - 60 proc. przyznaje, że przełożeni sprawiedliwie oceniają i nagradzają pracowników, niespełna 60 proc. podaje, że pracownicy są informowani o sytuacji przedsiębiorstwa _ - dodali. Z przeprowadzonego badania wynika, że jeszcze bardziej niekorzystne są oceny istniejących w przedsiębiorstwach mechanizmów przepływu informacji i reprezentacji interesów.

_ - Mniej niż połowa pracujących twierdzi, że pracownicy znają plany zarządu oraz mogą swobodnie zrzeszać się w istniejących związkach zawodowych lub je zakładać. Niemniej ten ostatni aspekt oceniany jest nieco lepiej niż w 2007 roku _ - napisano.

Czytaj w Money.pl
Co zrobić gdy pracodawca nie płaci? Nie musisz bezradnie czekać, jeśli Twój pracodawca nie wypłaca pensji na czas. Takich sytuacji jest – niestety - coraz więcej. Często są to działania celowe, bo pracodawcy kosztem naszych wynagrodzeń, obracają pieniędzmi na własne potrzeby. Zdarza się też, że przyczyną nieterminowych wypłat jest nieznajomość przepisów, czy kłopoty finansowe firmy. Dziś radzimy, jak dochodzić swego i o czym warto wiedzieć.
Chcesz lepiej zarabiać? Musisz zmienić pracę Cztery na pięć polskich firm o podwyżkach płac nie chce słyszeć. Toteż najczęściej wskazywanym przez Polaków powodem odejścia z pracy jest otrzymanie lepszej finansowo oferty.
Pensje nauczycieli rosną szybciej niż średnia krajowa Od dziś nauczyciele będą zarabiać miesięcznie średnio 2780 zł. Oznacza to, że przez pięć lat ich zarobki wzrosły o blisko 35 proc. Mimo tego związkowcy chcą protestować.
Umowy na czas określony zniszczą rynek pracy? Co czwarty pracownik nie jest zatrudniony na stałe. To najwyższy odsetek w Unii Europejskiej. Według związkowców to droga prosto w przepaść. Pracodawcy uspokajają, choć też widzą potrzebę zmian.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)