Na skróty
Money.pl Praca Wiadomości

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Superoferty
  • Doradca ds. Kredytów Gotówkowych
    Spółka Dystrybucyjna Banku Pocztowego, Legionowo, Piaseczno, Pruszków, Warszawa
  • Opiekunki osób starszych bez doświadczenia Anglia
    Cekal, Anglia
  • Samodzielna / y Księgowa / y
    Klient iBroker.pl, Kraków
  • Asystentka stomatologiczna
    Smile Design Clinic, Warszawa
Podobne
2006-01-11 11:03
Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

3/3


Gdy się rozliczamy

Gdy składamy zeznanie postępujemy w jeden z podanych niżej sposobów, w zależności od kraju pochodzenia tego wynagrodzenia:

W metodzie wyłączenia z progresją:
* do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, które osiągnięte zostały w Polsce, dodajemy dochody osiągnięte za granicą (zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) i od sumy tych dochodów obliczamy podatek według obowiązującej skali podatkowej,
* następnie ustalamy stopę procentową podatku, która odzwierciedla stosunek kwoty podatku obliczonego według skali podatkowej do naszych łącznych dochodów, tzn. zarobionych zarówno w kraju, jak i za granicą,
* obliczoną stopę procentową stosujemy tylko do dochodu osiągniętego w Polsce.

W metodzie odliczenia proporcjonalnego dochody uzyskane za granicą łączymy z dochodami uzyskanymi w Polsce.
Od ich sumy obliczamy podatek dochodowy według skali i od tego podatku odejmujemy kwotę podatku zapłaconego za granicą.
Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Odliczenia od dochodu

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód należy obniżyć o kwotę składki na ubezpieczeni społeczne.
Od 1 stycznia 2004 r. z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skreślone zostały artykuły mówiące o zwolnieniu dochodów uzyskanych poza terytorium Polski. Dlatego osiągając dochody z pracy wykonywanej za granicą, mamy możliwość odliczenia opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

Jeżeli w zeznaniu rocznym wykażemy dochód do opodatkowania, możemy wówczas skorzystać również z innych odliczeń od dochodu np. z tytułu:

*darowizn,
* wydatków rehabilitacyjnych,
* ulgi na spłatę odsetek od kredytów (pożyczek) zaciągniętych na cele mieszkaniowe.

Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z obowiązującą w danym roku skalą podatkową, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę pobranej bądź opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Rozliczając zatem dochody z pracy wykonywanej za granicą, mamy również możliwość (podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne) odliczenia opłaconych w roku podatkowym składek na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

Jeżeli w zeznaniu wykażemy dochody do opodatkowania, mamy wówczas prawo skorzystać z ulg, zmniejszających podatek dochodowy, np.:
* ulgi remontowo - modernizacyjnej na lata 2003-2005
* odliczenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Nawet jeżeli nie wykażemy dochodów do opodatkowania, to i tak możemy wykazać kwoty ulg, do których nabyliśmy prawo, i które będziemy mogli odliczyć w latach następnych.

Warunkiem ich odliczenia będzie uzyskanie dochodów opodatkowanych według skali podatkowej w latach następnych.







Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Janusz966 / 46.204.99.* / 2013-10-22 14:02
A ja mam takie pytanie - chcę zatrudnić się u niemieckiego pracodawcy na umowę o pracę - czy aby uniknąć podwójnego opodatkowania musżę wypełnić jakiś "PIT" w urzędzie skarbowym


Janusz

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Jusi / 90.156.62.* / 2013-08-23 15:16
Witam. Małżonek pracuje w Holandii od prawie trzech lat,jest tam zatrudniony.Pracuje w charakterze kierowcy-transport międzynarodowy moje pytanie brzmi czy w Holandii diety są opodatkowane??u nas w PL kierowca który otrzymuje diety do przychodu nie płaci za nie podatku jak to jest w Holandii?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wkjh / 83.29.47.* / 2013-08-09 20:21
Bardzo dziękuje za porady i wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wkjh / 83.27.202.* / 2013-08-07 21:47
To jest trochę skomplikowana sytuacja ponieważ mój szef pracując dla niemieckiej firmy musi wpłacić do odpowiedniego urzędu pieniądze za urlop dla pracowników a ta firma przesyła ten urlop mnie, nie wiem o co dokładnie chodzi bo ciężko się cokolwiek dowiedzieć. W dokumentach ktore otrzymałem od niemieckiego urzędu piszę że to jest odszkodowanie za urlop, ale ja tego nie rozumiem, i nie wiem czy mam płacić od tego podatek czy nie, a termin składania rozliczeń dawno minął. Proszę o pomoc ponieważ byłem dziś w urzędzie skarbowym ale niestety nic konkretnego się nie dowiedziałem tylko tyle że czeka mnie kara za brak rozliczenia i odesłali na strony internetowe z ktorych też cieżko cokolwiek zrozumić.
belladonna / 2013-08-08 16:24 / Tysiącznik profesjonalny
Kara za nieterminowe złożenie zeznania trwa do roku, czyli jak chodzi o 2012 rok i rozliczysz od 1 maja 2014 (złożysz PIT) to kary brak.... no ale US coś musi powiedzieć.
Masz jakieś dokumenty to idź do jakiegoś doradcy podatkowego, bo ja po 1 ich nie widzę, a po 2 dlaczego szef wpłaca te pieniądze itd, to chyba musi wynikać z jakichś umów (nie wiem, jak można pracować dla niemieckiej firmy i jednocześnie mieć pracowników? albo pracujemy dla kogoś, albo mamy zlecenia od kogoś i jako pracodawca mamy pracowników)... na razie dla mnie to masło maślane :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wkjh / 79.191.223.* / 2013-08-07 12:29
Witam, mam pytanie odnośnie podatku za urlop który otrzymałem z Niemiec, mianowicie jestem zatrudniony w Polsce od średniej krajowej i czasami mój szef organizuje wyjazd do niemczech mam umowe polską i polskie wynagrodzenie a dostałem niemiecki urlop, czy mam zapłacić od tych pieniędzy podatek?
belladonna / 2013-08-07 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
A co to znaczy niemiecki urlop?

Jesteś oddelegowany do pracy do Niemiec? Ponadto, jak ja idę na urlop (który mi się należy, a nie bezpłatny), to mój pracodawca wypłaca mi "normalne" wynagrodzenie, od którego odprowadza podatki, więc o co konkretnie pytasz?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wkjh / 79.191.223.* / 2013-08-07 12:29
Witam, mam pytanie odnośnie podatku za urlop który otrzymałem z Niemiec, mianowicie jestem zatrudniony w Polsce od średniej krajowej i czasami mój szef organizuje wyjazd do niemczech mam umowe polską i polskie wynagrodzenie a dostałem niemiecki urlop, czy mam zapłacić od tych pieniędzy podatek?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

bjghiide / 46.223.41.* / 2013-08-05 14:10
Witam,
pracuje jako opiekunka na terenie Niemiec. Jestem zatrudniona w Polskiej firmie i oddelegowana do Niemiec. Od maja- czerwca 2013 pracowałam przez agencję X, obecnie dalej pracuje lipca- września 2013 przez agencję Y i od pazdziernika- grudnia będe pracować zaś przez agencję X. Kwestia jest taka ze na poczatku lipca przekrocze 183dni;/ i co wtedy? bede musiała odprowadzic podatek w niemczech od poczatku mojego pobytu czyli od maja 2013 czy od listopada- bo wtedy przekrocze te 183 dni? pytanie nr 2 jesli bede musiała odprowadzic ten podatek to jak wyliczyc ta kwote od której ma odprowadzić podatek? bo czesc dostaje w zł czesc w euro? czy mam odliczyc od tego diety czy policzyc łacznie wszystko? bo wiem ze kwota 8100e jest zwolniona od podatku. Bardzo prosze o pomoc. pozdrawiam
belladonna / 2013-08-05 18:23 / Tysiącznik profesjonalny
Jak pracodawca deleguje na "do" 183 to zaliczki wpłaca w PL, jak oddelegowanie jest powyżej 183 dni od samego początku zaliczki mają być płacone za granicą. A żaden przepis nie nakłada obowiązków poza granicami na pracodawcę, wtedy "ścigają" pracownika, jemu powstają zaległości podatkowe :)
bjghiide / 46.223.137.* / 2013-08-05 22:20
Dziekuję bardzo za odpowiedz. Nie wiem tylko czy dobrze rozumiem;p jeżeli zmieniam pracodawce- u 1 byłam 57 dni u 2 jestem 92 dni i zpowrotem u 1 będę 83 dni to niewazne ze ogółem te wszystkie okresy nieprzerwanie trwaja ponad 183 dni. Istotne jest, że nie u tego samego pracodawcy tak? czyli nie będę musiała odprowadzać dodatkowo jeszcze podatku w Niemczech?
belladonna / 2013-08-06 15:56 / Tysiącznik profesjonalny
Aby było opodatkowane w PL mają być spełnione 3 przesłanki:
cyt. ze stronki (http://pit.wieszjak.pl/pracownik/312267,Miejsce-opodatkowania-i-oskladkowania-przy-oddelegowaniu-pracownika-do-pracy-za-granice.html):

cyt. "1) odbiorca wynagrodzenia przebywa w państwie Y nie dłużej niż przez określony w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (może to być np. okres 183 dni w roku podatkowym),

2) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w państwie Y,

3) wynagrodzenie nie jest wypłacane przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w państwie Y".

więc myślę, że niekoniecznie temat może mieć związek z tym samym pracodawcą (bo niby skąd zagraniczny fiskus ma wiedzieć, czy cały czas wypłaca kasę X, czy X,Y,Z... pewnie kluczowy jest pobyt, jego długość... jak jesteśmy na urlopie, to przebywanie za granicą = kolejne dni, aby ich nie przekroczyć wypada wyjechać z tego kraju) :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

natasa / 79.185.22.* / 2013-08-02 00:37
Witam! Mój mąż na stałe jest zatrudniony w Polsce. Dostał urlop bezpłatny i wyjechał na rok do pracy w Norwegii. Zatrudnia go polska firma, z siedzibą w Warszawie. Czy po roku pracy tam może być naliczony jakiś podatek, który będziemy musieli zapłacić? Wiem,że podobnie zatrudnione osoby z tejże firmy, po roku, 2 czy więcej dostały jakiś podatek do zapłaty. Czy to możliwe? Dodam, iż kompletnie się nie znam na podatkowej nomenklaturze, proszę o zrozumiałe dla mnie wyjasnienia. dzięki. pozdr.
belladonna / 2013-08-02 18:50 / Tysiącznik profesjonalny
Pytanie zasadnicze gdzie będą płacone podatki, bo jak na rok to powinny być płacone w Norwegii. W PL za rok podatkowy 2013 norweskie wykazuje do stopy, bo zapewne miał dochody z pracy w PL tez. A czy lepszy PIT wspólny, czy indywidualny zależy od innych czynników (czy zona pracuje, ile dzieci itd) :)

Błagam o pomoc, tym razem problem z pracodawca

strypka / 77.166.110.* / 2013-07-10 17:40
Zatrudniona , jestem na 2,5 goz. praca tzw.dodatkowa. Pracowalysmy we trzy na pietrze, bardzo czesto zastepowalam z ta druga dziewczyna osobe , ktora wlasnie miala urlpo lub byla chora, jej cześc miala byc dzielona na nas dwie, po 1,15 godz. Jednak jak sie okazalo doliczano nam zawsze tylko 35 minut, poniewaz pietro wyzej byly tez dwie osoby, ktore mialy z nami to robic a nie robily, koordynatorka od pocztaku wiedziala o tym, ze one nie robia zastepstwa a jednak chronila je , i wykratnie tlumaczyla to . Zaznaczę, ze mowila to do jednej z dziewczyn z pietra wyzej , ktora znala jezyk holenderki a ta z kolei tlumaczyla jak chciala, i jak jej bylo na reke. Doszlo do tego ze sie sprawa wydala i zarzadalysmy zwrotu pieniedzy z nadgodzin...wtedy zostalysmy zdjete z tego projektu , zabrano nam klucze od wejscia i kazano jechac do biura...opowiedzialysmy o wszystkim szefowi , a ten obiecal wyjasnic sprawe i czekac na email. Dostalysmy jednakowy ten sam email , ze proponuja nam prace na innym projekcie ale juz tylko 1,5 godziny i 60 km od miejsca zamieszkania. Dobrze wiedza ze nie mozemy jej przyjac, bo kazda z nas ma inna prace z rana w amsterdamie, ponadto za dojazdy nie zwracaja , dotuja tylko 25 euro na 4 tygodnie. Na temat zaleglych pieniedzy , o ktore jest spor, napisano kilka slow , ze beda wyjasniac...my siedzimy od 09 lipca w domu, nie wiemy co bedzie z nasza wyplata , poniewaz, w umowie jest napisane , ze jesli odejdziemy z firmy same to kara wyosi 500 euro a wlasnie tyle mamy zarobione za ostatni okres no i te zalegle kwoty w sumie jakies 700 euro. Prosze o rade co mozemy w tej sytuacji zrobic, czy mozemy odmowic tej pracy , czy mamy prawo do takiej samej odleglosci odleglosci jaka mialysmy ja 8 km kolezanka 19 km , czy zapłąca nam za ten czas , w ktorym teraz czekamy na rozwiazanie sprawy. Umowa jest w polowie od 02 IV do 01 X 2013 czyli jeszcze 2,5 miesiaca do konca. Blagam o pomoc Pozdrawiam Ewa
belladonna / 2013-07-11 16:24 / Tysiącznik profesjonalny
Istotne zapisy umowy o pracę oraz kodeks pracy w Holandii :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

gooonia / 78.8.169.* / 2013-04-20 11:27
Witam
Mąż pracuje jakiś czas w Holandii, ma meldunek i konto bankowe polskie, rozliczamy się razem i zawsze mamy podatek do zapłaty. Z roku na rok więcej do zapłaty. Jak można unikać wspólnego rozliczania się razem.
belladonna / 2013-04-20 13:02 / Tysiącznik profesjonalny
Nie rozliczać się razem. Wspólny PIT to nasz wybór, a nie mus. Ja się z moim menem nie rozliczam, bo zanim on dostaje PIT-11, to ja już zapominam na co wydałam zwrócony podatek z mojego PIT :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

strypka / 195.74.79.* / 2013-04-15 22:40
Witam Belladono i dziekuje za pomoc, Wszystko zalatwilam pomyslnie, obecnie jestem na urlopie w polsce,Dzieki Tobie i ksiegowj uporalam sie z tym problemem. Dziekuje serdecznie Ewa
belladonna / 2013-04-17 16:26 / Tysiącznik profesjonalny
To fajnie, że się uporałaś :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

strypka / 62.163.156.* / 2013-04-04 23:41
dodam jeszcze, ze to jest zwykly szantaz, nie mam tutaj nikogo co by mi pomogl, nie znam jezyka holenderskiego, posluguje sie angielskim ale tez nie az tak dobrze, w takich sprwach nie dogadam sie po angielsku. Poniewaz to ja go zostawialam on robi wszystko by mi zycie zdemolowac i chyba zabrac samochod tak sie domyslam. Blagam o rade.Jestem jeszcze u niego w amsterdamie. moj email strypka@wp.pl
pozdrawiam Ewa
belladonna / 2013-04-05 08:27 / Tysiącznik profesjonalny
Wg tego:
http://www.krokowicz.com.pl/pl/faq/271,jakie-dokumenty-powinien-posiadac-samochod-sprowadzony-z-holandii

masz mieć pkt. 2 (oprócz dowodu rejestracyjnego jakieś coś zwane małe /duże/ R D W).

Wg tego:
http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-podatkowe/zakup-auta-z-holandii-rdw.html

małe RDW potwierdza wymeldowanie auta za granicą.

Musisz na miejscu dowiedzieć się co masz zrobić mając samochód zarejestrowany na siebie (bo rozumiem, że dowód rejestracyjny jest już na Ciebie), aby wywieźć na kołach samochód z Holandii do PL.
Chodzi o to RDW (małe lub duże). Być może wywożąc samochód na kołach (nie lawecie) masz mieć to duże RDW (tablice ex-portowe) :)

PS. Ja się nie urodziłam wszechwiedząca. Jednak w swoim życiu obrałam cel, że interesuje mnie prawo w każdej dziedzinie, a nie to co sąsiad robi za płotem.
Jeden mając 1 samochód i widząc, że sąsiad ma dwa, będzie robił wszystko, aby sąsiad został z jednym, a drugi będzie robił wszystko, aby mieć też dwa, a trzeci powie, a niech sobie ma i 10, ja mam jeden i mi dość (wszystko zależy od nas jak chcemy postąpić, jakie mamy podejście do życia) :)

Reasumując masz dostęp do neta, to wszystko znajdziesz, zasada dobrze wpisać sława kluczowe w Google (nie pełnymi zdaniami, a np "samochód holandia rejestracja dokumenty") :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

strypka / 62.163.156.* / 2013-04-04 23:30
Witam jeszcze raz, ja jestem niestety ciemna masa w kazdej dziedzinie. Poznalam holendra i kupilam auto jak by od niego, u niego bylam..bo nie wiem czy wciaz jestem, zameldowana. Teraz oswiadczyl mi ze juz nie jestem. Nabywca zostalam pod koniec pazdziernika 2012roku,i ja figuruje w dokumentach jako obecny wlasciciel. Postaniowilam juz z nim nie byc dalej , bo sie nie nadaje do zycia.Jednak on robi wszystko by mi utrudnic zycie . Powiedzial ze nie wywioze swojego auta, bo jak nie mam meldunku to juz nie moge . Jestem zrozpaczona to moje cale pieniadze, ktore tutaj zarobilam. Jesli to prawda to co ja moge zrobic w takiej sytuacji. Prosze o pomoc...moze sprzedam synowi,jak przyjedzie i w ten sposob je wywioze.
Pozdrawiam Ewa.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

strypka / 62.163.156.* / 2013-03-31 17:40
Witam serdecznie, czy moge zadac pytanie nie zwiazane z podtkiem?.. mam zamiar wrocic do polski, z powodu sraw rodzinnych. Kupilam tutaj od kogos, samochodzik. Poniewaz jestem jeszcze zameldowana, przed wyjazdem do polski, wymelduje sie z holandii, che zabrac swojeauto do polski...jakie dokumenty muse posiadac, by bez problemu zarejestrowac swoje auto w polsce?
Prosze o pomoc, bo ja sama nie mam o tym pojecia
belladonna / 2013-04-02 08:53 / Tysiącznik profesjonalny
Sprawy z celnym to zagadnienie, czy to będzie mienie przesiedleńcze, czy też nie (zależy ile posiadasz samochód).

http://www.pracaholandia.com/o-holandii/mienie-przesiedlencze,2,2,219,193,219

http://www.forumsamochodowe.pl/podwojnie-zarejestrowane-auto-vt55107.htm

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

strypka / 62.163.156.* / 2013-03-24 13:44
Witam...
Posze o odpowiedxz, czy muszę sie roxzliczac w polsce. Pobieram w polsce rente rodzinna. Od 2 lat pprscuje nie czesto ale zwsze to jakas praca, w holandii...w 2011 roku pracowalam bez zameldowania i wrocilam do polski...rozliczylam sie tez w polsce z zarobkow w holandii. treaz od 2012 roku jestem juz tutaj zameldowana z wszelkimi oplatami, jakie musze ty placic.. ponoc teraz juz nie musze wykazywac swojego dochodu w polsce...czy to prawda?..prosze o odpowiedz, nie chce sie narazac fiskusowi w polsce. w holandii juz jestem rozliczona za 2012 rok...pracoealam tylko miesiac.
belladonna / 2013-03-24 17:49 / Tysiącznik profesjonalny
Każdy ma gdzieś swoją rezydencję podatkową, w której ma nieograniczone obowiązki podatkowe. Czyli albo masz rezydencję w Holandii i tam rozliczasz dochody z PL i Holandii (przy rencie rodzinnej ZUS Cię rozliczył w PL), albo masz rezydencję w PL i w PL rozliczasz dochody z PL i Holandii (a w Holandii tylko z Holandii - ograniczone obowiązki podatkowe w Holandii).
strypka / 62.163.156.* / 2013-03-27 09:28
Witam...serdecznie dziekuję za wyjasnienie.n Zycze Wesołych Swiat Wielkanocnych Pozdrawiam Ewa

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

sigurros / 128.135.148.* / 2013-03-22 20:31
przejrzałam część komentarzy i nie znalazłam odpowiedzi dla siebie. Pracuję wyłącznie w USA, trzeci rok z krótkimi wizytami w Polsce, w związku z tym w Stanach jestem już rezydentem w kwestiach podatkowych. Płacę tu podatki, ubezpieczenie, składki emerytalne i tu jest moje centrum interesów osobistych. USA należy do grupy krajów z metodą odliczenia proporcjonalnego, więc rozumiem, że muszę składać PIT.
1) Jak to zrobić, by nie płacić nic w Polsce?
2) Czy mam podstawy w mojej sytuacji, żeby się wyrejestrować z Urzędu Skarbowego?
3) Prawdopodobnie moje zeznania podatkowe w Polsce były błędne za pozostałe lata, czy powinnam to naprawiać - jeżeli tak to jak?

dziękuję za pomoc
belladonna / 2013-03-22 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
W takim przypadku w polskim US obowiązek ma składać zeznania rezydent PL, a Ty nim nie jesteś z tego co piszesz, więc Ty obowiązków w PL nie masz póki co :)
sigurros / 128.135.148.* / 2013-03-22 22:11
tak, dzięki ;)
marcin597 / 80.15.150.* / 2013-03-12 21:06
Bo sytuacja jest taka ze kolegom z pracy ksiegowe ponaliczaly duze zwroty po kilka tys.zlotych,zadowoleni poskladali pity w us..a we francji nie zamierzaja placic bo nikt ich o tym nie poinformowal...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
marcin597 / 80.15.150.* / 2013-03-12 20:58
A czy jest sposob zeby ominac placenie podatku we francji po przekroczeniu 183 dni..i rozliczyc sie normalnie w polsce odliczyc tylko dziecko bez naliczania zwrotu calego podatku za prace zagranica,ponoc jest jakies centrum interesow
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-03-13 12:06 / Tysiącznik profesjonalny
Polski fiskus to nie fiskus francuski. Czyli odliczenie "normalne" w PL z ulgami dla PL ok, ale dla Francji jednak nie. Jak się doszukają, że przebywałeś tam ponad 183 dni, to upomną się o swoje (od Ciebie oczywiście) :)

PS. Nawet na money ktoś pisał, ze dostał pisemko z zagranicznego fiskusa ile im zalega... a PL ściągnie dla Francji z Ciebie zaległości jak jesteś obecnie w PL (jest współpraca międzynarodowa w tym zakresie):)
marcin597 / 80.15.150.* / 2013-03-12 18:20
Tylko czy to pracodawca nie powinien placic podatek we francji po przekroczeniu 183 dni. Praciwalem 5 m cy w polskiej firmie oddelegowany do francji i 3 m ce w agencji w tym samym miejscu we francji,ogolnie przekroczylem 183 dni a pracodawca powiedzial ze tylko kawalerowie musza rozliczac sie we francji,ogolnie maslo maslane nikt nic nie wie,wiec szukam pomocy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-03-13 12:03 / Tysiącznik profesjonalny
Na pracodawcy z PL, który oddeleguje pracownika nie ciążą obowiązki płacenia za niego zaliczek na podatek za granicą (nie ma przepisu, który nakłada ten obowiązek). Zagraniczny fiskus będzie Ciebie ścigał za podatki, a nie pracodawcę. Czyli jak pisałam nie ignoruj tematu, a wyjaśnij sprawę we Francji.
marcin597 / 80.15.150.* / 2013-03-12 18:13
Tylko kolegom biura rachunkowe wyliczaja tylko zwrot za dziecko,a niektorym wyliczaja takie duze zwroty(wszyscy zonaci i robili w polsce)i mowia ze wszystko ok jest wyliczone i nawet nie wspominaja o placeniu podatku we francji. To ktore wyliczenie jest prawidliwe? A przykladowo jak bym musial sie rozliczyc we francji,to jak sie rozliczyc jak nie jestem odnotowany w francuzkim fiskusie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-03-12 19:10 / Tysiącznik profesjonalny
Poznałam w tamtym roku tematykę dochodów niby z Francji (sytuacja odwrotna).... finał podatek po terminie z odsetkami w PL... więc nie ignoruj tematu :)
marcin597 / 80.15.150.* / 2013-03-11 22:36
Ja z takim pytaniem. Pracowalem we francj,pracownik najemny poprzez agencje,przekroczylem 183 dni,firma placila podatek w polsce,pracowalem takze w polsce,a rozliczam sie z zona i odliczam jedno dziecko. Biuro rachunkowe wyliczylo mi zwrot calego podatku ok 4000 tys.to mam rozumiec ze teraz musze zaplacic podatek we francji
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-03-12 16:55 / Tysiącznik profesjonalny
Od samego początku podatki powinny być płacone we Francji. Czyli we Francji płacisz podatek od tego, a w PL masz zwrot, bo tutaj nie powinny być płacone. We Francji to wyjaśnij, bo na Tobie ciążył obowiązek podatkowy tam, a nie na agencji :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

alex391 / 83.22.144.* / 2013-03-10 12:21
Witam,

Pracuję w Polsce ale dostałem propozycje wyjazdu i pracy na wyspie Jersey (UK). Chciałbym tam pracować tylko w sezonie, nie więcej niż 180 dni a potem wrócić na stare śmieci. (Prezes zgodził się na urlop bezpłatny w tym wymiarze czasu). Czy będę musiał płacić podwójnie podatek? tam i w Polsce??
belladonna / 2013-03-10 15:33 / Tysiącznik profesjonalny
To raj podatkowy.
Mając dochody z PL i stamtąd zastosujesz metodę proporcjonalnego odliczenia (odliczając zagraniczne podatki). Jedynie nie odliczysz ulgi abolicyjnej, bo do rajów podatkowych nie ma zastosowania :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

lola11 / 2013-03-06 16:36
Witam!
Ja z takim zapytaniem,otóż chodzi mi o zwrot podatku za prace w Belgii.W 2011r pracowalam legalnie w Belgii i mialam przepracowane 35dni natomiast w 2012r przepracowalam 49dni.W Pl nie mialam wogole dochodu ale musze sie rozliczyc z Belgia.Dostalam listownie od pracodawcy papiery z wykazem moich zarobkow i okazalo sie ze nie da sie z nich rozliczyc bo pracodawca prawdopodobnie nie odprowadzal podatku.Co w tym wypadku???Czekam na odp i pozdrawiam
belladonna / 2013-03-06 17:15 / Tysiącznik profesjonalny
Bo może otrzymałaś dochód od którego podatek nie wyszedł. Rozliczasz w PL wykazując podatek zagraniczny zerowy (skoro ich nie było) :)
lola11 / 2013-03-06 19:42
A moze ten moj pracodawca celowo nie odprowadzal podatku albo zagarnal go dla siebie:)a czy istnieje taka mozliwosc ze w tamtejszym urzedzie dopatrza sie tego i czy bede musiala cos zwracac???
belladonna / 2013-03-07 18:16 / Tysiącznik profesjonalny
Jak należało płacić, a nie były płacone to wątpię aby to umknęło :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

sfiksowany / 83.22.16.* / 2013-02-21 22:56
witam, także rozliczam się z pracy w Holandii a nie miałem dochodów w Polsce. Moje pytanie wiąże się z wypełnieniem pit36 i pit/zg bo taki dostałem z us. Mam przychody w euro i myślę nad tym, jaki obrać kurs waluty. Dodam że pracowałem przez agencję i miałem co tydzień wypłacane na konto w polskim banku zaliczki, no a początkiem kolejnego miesiąca przychodziło wyrównanie tzw. salaris. Mam każdą kwotę przelaną na konto przemienić na złote za pomocą kursu wymiany poprzedzającego otrzymanie dochodu a potem wszystko dodać? jak to wygląda? niestety nie stać mnie obecnie na biuro rachunkowe:(
belladonna / 2013-02-22 17:43 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, bawisz się w przeliczanie tygodniówek itd :)
sfiksowany / 83.22.16.* / 2013-02-21 23:00
aha i zapomniałem jeszcze spytać o co chodzi z wyliczaniem diety... Gdzie tą informację potem umieścić w zeznaniu??

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

bl7 / 83.22.16.* / 2013-02-17 23:48
Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy muszę się rozliczyć w polskim US, jeżeli w zeszłym roku przepracowałam tylko 1,5 miesiąca w Holandii i nie miałam innych dochodów. Ratujcie bo nie wiem sama już gdzie się rozliczać:(
belladonna / 2013-02-18 07:55 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz w polskim US, bo te dochody wg umowy nie są zwolnione z opodatkowania w PL. Ale jak to jedyne dochody w roku podatkowym w polskim PIT podatek nie wyjdzie :)
bl7 / 83.22.6.* / 2013-02-18 14:31
dziękuję bardzo:* a jeśli rozliczę się w polskim US to nie będą mnie ścigać z holenderskiego urzędu za nierozliczenie się?:P w ogóle o co chodzi z tą zaliczką na podatek dochodowy?? powinnam zapłacić taką zaliczkę w urzędzie po powrocie do PL?? Jeśli nie zapłaciłam, to będą jakieś konsekwencje??
belladonna / 2013-02-18 19:38 / Tysiącznik profesjonalny
Jak były jedynie dochody z Holandii w całym roku podatkowym o zaliczkach mowy nie ma, bo podatki w PL nie wyjdą. Co do Holandii to ja już nie wiem (wystarczy mi polskie prawo), ale myślę, że odpowiednia fraza w wujku gugl wyjaśni wszystko. W sumie ja jak dotąd znalazłam w nim wszystko co chciałam (w danym temacie co mnie interesowało) :)
Chory / 2013-02-18 14:42
Nawet u ludzi którzy uczciwie pracują za granicą fiskus szuka zarobku.... to już nawet tego się chwytają... żeby tylko zachować płynne wypłacanie premii dla polityków i prezesów...

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Piter2013 / 109.255.182.* / 2013-02-17 22:59
Mam pytanie, obecnie od prawie 8 lat mieszkam i pracuje w Irlandii, w 2008 roku kupilem mieszkanie w Polsce ijestem tam zameldowany od 2010r,w styczniu tego roku Urzad Skarbowy zazadal odemnie przedstawienia dochodow z 2006,2007,2008,2009,2010roku. Teraz pytanie czy moga mi to opodatkowac, ogolnie z tego co sie dowiedzialem to chodzi im o mieszkanie i skad mialem na to pieniadze. Za wszelkie informacje dziekuje. Piotr

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wdowa02 / 84.39.7.* / 2013-02-05 17:08
Hej, Mam pytanie... w roku 2011 pracowałam 1,5 mc w Holandii i 3 mc w Belgii. Rozliczylm się z Holandii i dostalam zwrot. Rowniez rozliczyalam sie z Belgii ale Pani ktora mnie rozliczała prosila o jarograf rowniez z Holandii, teraz mam doplate do podatku z Belgii. Jak to jest?? Skoro nie zarobilam duzo a podatek odciagali mi i co teraz mam im doplacic? Moze ona mnie zle rozliczyla? ktos miał taka sytuacje?
belladonna / 2013-02-05 17:30 / Tysiącznik profesjonalny
A jakiego kraju jesteś rezydentem podatkowym?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wdowa02 / 84.39.7.* / 2013-02-05 17:07
Hej, Mam pytanie... w roku 2011 pracowałam 1,5 mc w Holandii i 3 mc w Belgii. Rozliczylm się z Holandii i dostalam zwrot. Rowniez rozliczyalam sie z Belgii ale Pani ktora mnie rozliczała prosila o jarograf rowniez z Holandii, teraz mam doplate do podatku z Belgii. Jak to jest?? Skoro nie zarobilam duzo a podatek odciagali mi i co teraz mam im doplacic? Moze ona mnie zle rozliczyla? ktos miał taka sytuacje?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

pytaniutko / 83.30.169.* / 2013-02-03 18:20
Moj mąz pracuje w belgii a ja w pl,czy jesli do niego dojade to nalezy mi sie bezrobocie w tamtym kraju?i pieniadze za to ze jestem jego zona?
belladonna / 2013-02-03 20:46 / Tysiącznik profesjonalny
Szukaj w necie. Tutaj "obrabiamy" prawo w PL. A na tym forum ściślej podatkowe :-))

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

sroka210 / 83.30.169.* / 2013-02-03 18:18
Czy moge sobie odliczyc podatek od kuchenki? i piecyka gazowego??
belladonna / 2013-02-03 20:47 / Tysiącznik profesjonalny
Poczytaj na temat zwrotu różnicy VAT za materiały budowlane, bo w PIT takich odliczeń nie ma :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

917 / 83.0.26.* / 2013-01-21 17:31
Mój partner (nie mąż) pracuje w Danii od maja 2012 roku Zameldowany jest w Polsce u rodziców, w Danii wynajmuje mieszkanie stara się o zameldowanie Rozliczać będzie się w Danii natomiast w Polskim US ma wykazać zerowe zarobki Jak to zrobić? Jakie dokumenty wypełnić? Dziękuję za pomoc
belladonna / 2013-01-21 17:38 / Tysiącznik profesjonalny
"w Polskim US ma wykazać zerowe zarobki"

W polskim US nie musi się rozliczać mając jedynie w roku podatkowym dochody z pracy najemnej z Danii (od 1 styczeń 2011 jest wyłączenie z progresją).
Jeśli ma ochotę złożyć PIT to może... PIT-36 plus PIT/ZG.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Aneta601 / 89.79.215.* / 2013-01-10 22:38
Witam,mój mąż pracuje w niemczech od sierpnia 2012 ile musi przebywać za granicą żeby musieć rozliczyć się ze skarbówką?
belladonna / 2013-01-11 16:30 / Tysiącznik profesjonalny
Ma żonę w PL, więc jest rezydentem PL... a czy musi wykazać niemieckie do stopy w PIT (rozliczać się z nich w PL) to zależy czy miał w roku podatkowym tez inne dochody opodatkowane wg skali :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Marysia541 / 89.22.211.* / 2012-11-14 11:58
Witam,moj maz pracuje w belgi oficjalnie od 2002 roku,jest tam zameldowany ale ma tez meldunek w polsce. placi podatki w belgi.jakie formalnosci rozliczeniowe ma dopelnic z polskim urzedem skarbowym.?ja mieszkam w polsce nie pracuje rozliczam sie tylko za wynajem lokalu.dziekuje
belladonna / 2012-11-14 17:02 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa PIT określa m.in., że rezydentem PL jest ten, kto ma centrum interesów osobistych w PL. Skoro żona w PL, to mąż jest rezydentem PL. A z dochodów z Belgii należy się rozliczać w PL.
Mąż miał zawsze jedynie dochody z Belgii, czy inne też?
Marysia541 / 89.22.211.* / 2012-11-16 10:34
maz mial tylko dochody z Belgii i tam sie rozliczal.zapomnialam dodac ze ja tzn. zona jestem takze zameldowana w belgi celem placenia mniejszego podatku w Belgi.ale obydwoje mamy meldunek takze w polsce.nie moge tego wszystkiego ogarnac
belladonna / 2012-11-17 09:26 / Tysiącznik profesjonalny
Ogarniesz, jak znajdziesz różnicę pomiędzy stałym meldunkiem, a zamieszkiwaniem.
Fiskusa interesuje adres ZAMIESZKANIA.
Jeśli Pan X ma meldunek na pobyt stały w Krakowie, ale ma pracę w Warszawie, tam wynajmuje jakieś lokum i tam mieszka w zasadzie ciągle, a jedynie do Krakowa przyjeżdża od czasu do czasu, to powinien mieć US w Warszawie wg adresu zamieszkania, a nie w Krakowie wg stałego meldunku. Dlaczego, ano dlatego, aby mógł cokolwiek załatwić w US, w miejscu gdzie przebywa fizycznie :)
belladonna / 2012-11-17 09:44 / Tysiącznik profesjonalny
A jeśli to ogarniesz, to wtedy zacznę mącić, bo z kolei zagadnienie zamieszkiwania, jeśli chodzi o 2 państwa (poza obrębem PL) nie jest rozpatrywane jedynie "fizycznością".
Bo jak Pan X przez cały rok będzie w Belgii, a jego żona w Polsce, to ma centrum interesów osobistych w PL, a wtedy wg ustawy ma miejsce zamieszkania w PL i rezydencję podatkową w PL. Co do rozliczania w PL, wtedy czyta umowę zawartą między PL i Belgią, z której się dowie, że belgijskie dochody z pracy należy też rozliczyć w PL :)
Finlandia i Dania zmieniły umowę co do rozliczeń od 2011... co do Belgii na razie zmian nie widzę:
http://www.archbip.mf.gov.pl/bip/8434.html
chociaż ta strona to już archiwum MF, bo mają nowa szatę, w której jeszcze się nie odnalazłam co do umów, czy broszur w podziale na podatki:)
Marysia541 / 89.22.211.* / 2012-11-17 10:11
dziekuje za wyczerpujace informacje.a jesli maz sie wymelduje z polski i bedzie tylko zameldowany w belgii ,to jego status podatkowy sie zmieni?
belladonna / 2012-11-17 23:51 / Tysiącznik profesjonalny
Nie ogarnęłaś... liczy się ZAMIESZKIWANIE, a nie meldunek, a tematu nie znam :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

aaaaa734 / 83.10.132.* / 2012-10-20 22:23
Witam,mam pytanie,mam znajomych ktorzy nierozliczaja sie z zarobkow z holandii w polsce tylko rozliczaja sie w holandii.czy nie ma za to zadnej kary?
belladonna / 2012-10-21 08:47 / Tysiącznik profesjonalny
Jak są polskimi rezydentami podatkowymi to w PL tez powinni rozliczać holenderskie :)
kryblasia / 82.113.121.* / 2013-01-23 22:18
witam! czyli mając obowatelstwo niemieckie, i polskie, emeryture w Polsce i legalną pracę w Niemczech, jako wdowa mieszkająca w Niemczech,a dochód łączny przekracza 85628 zł rozliczam się w Polsce,czy osobno - renta jest Polska, czyli 850 zł
belladonna / 2013-01-24 17:43 / Tysiącznik profesjonalny
Nieograniczone obowiązki (czyli rozliczanie wszystkich dochodów wg przepisów danego państwa) mamy w państwie swojej rezydencji podatkowej. Jak mi odpowiesz na pytanie gdzie masz rezydencję, to możemy się zagłębiać co i jak, gdzie itd...
massmasa / 83.26.253.* / 2012-10-21 19:31
Ale jest za to jakas kara??za nierozliczenie sie?i w jakiej wysokosci?
belladonna / 2012-10-21 20:00 / Tysiącznik profesjonalny
Jak mieli tylko holenderskie to myślę, ze bez kary się obejdzie jak wyprostują to sami (bo podatki w takim PIT nie wyjdą), a nie że US dostanie infor i będzie wzywał :)
massmasa / 83.26.84.* / 2012-11-04 22:30
To skoro nie ma kary to po co placic komus zeby nas rozliczyl?? w pl z holenderskiego zarobku?bo z tym jest troche zabawy ,trzeba przeliczac na zl wszystko w dniu poprzedajacym kurs itp;/co za mozgi w tym kraju;/;/ja pioernicze;/

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

massmasa / 83.10.132.* / 2012-10-20 22:19
Mam pytanie,pracowalam w polsce dwa lata i zamierzam wyjechac do belgii,czy przysluguje mi tam prawo do bezrobocia???moge tam pobierac??i ile??
massmasa / 83.26.84.* / 2012-11-04 22:31
To jak wyjade teraz to nalezy mi sie bezrobocie za granica??powinnma dostawac tak??
massmasa / 83.26.253.* / 2012-10-21 19:32
Wlasnie a co z tym bezrobociem?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

inessss / 82.143.171.* / 2012-10-10 18:19
Witam, mam pytanie. Na wakacjach pracowałam Anglii. Byłam na samozatrudnieniu i pracowałam dla agencji, mój dochód nie przekroczył kwoty wolnej od opodatkowania w Anglii. Jak wygląda sytuacja z ewentualnym zgłoszeniem tego w polskim US?
belladonna / 2012-10-11 21:06 / Tysiącznik profesjonalny
a co to znaczy "samozatrudnienie i praca dla agencji"???
ila / 91.193.208.* / 2012-11-12 19:21
Mam to samo pytanie. Też byłam samozatrudniona, tzn. że sama odprowadzam podatki, a nie pracodawca. A pracując pod agencją, znaczy, że to ona załatwia mi potencjalne miejsce pracy, ale nie odprowadza ode mnie podatków, tak bywa w przypadku pracy jako opiekunka, agencja poszukuje klientów, ja pracuje dla klienta ale o wszelkie ubezpieczenia muszę sama zadbać. Jak to zgłosić w Polsce, by nie mieć ewentualnych problemów.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli spadek za granicą a fiskus

Piotr348 / 178.37.153.* / 2012-09-03 22:18
Mam ciekawy artykuł dotyczący opodatkowania spadku z Niemiec: http://intertax24.com/index.php/blog/problemy-za-granica/122-spadek-w-niemczech.html

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

bebebeb / 88.156.185.* / 2012-08-23 11:14
witam pracowalem w norwegi w 2009 roku. ale dostalem pit do rozliczenia sie w polsce od pracodawcy polskiego , rozliczylem sie z fiskusem w polsce a tu przyszlo do zaplacenia podatku tez z norwegi zaplacilem tez to . moje pytanie kto teraz ma oddac mi ten podatek zapalcony bo przeciez jest abolicja podatkowa o podwojnym opodatkowaniu bardzo prosze o wyjasnienie
belladonna / 2012-08-23 21:24 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba trochę wymieszałeś pojęcia. Jest unikanie podwójnego opodatkowania, czyli...w 2009 roku w polskim PIT jeśli już dochody norweskie z pracy najemnej miały być wykazane do stopy, czyli podatek płacony od innych dochodów wg stopy wyliczonej od sumy dochodów... wiec w PL norweskie opodatkowane być nie mogły :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

andrzej61 / 93.210.114.* / 2012-07-12 21:49
witam! pracowałem w Norwegii w2009 pod koniec roku otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych. w Polsce nie pracowałem.Rozliczyłem się całkowicie w Norwegii.Ale nasza skarbówka żąda podatku z zasiłku twierdząc że jest to inny dochód,co mam z tym zrobić

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

manka431 / 82.170.151.* / 2012-07-02 17:21
Witam! Mój partner mieszka i pracuje od 8 lat w Holandii. Ma firmę jednoosobową. Mamy Córkę. (3,5 roku)Obydwie mieszkamy od 3 lat w Holandii legalnie i opłacamy ubezpieczenie zdrowotne. Czy mój partner musi się rozliczać również w Polsce? Mieszkamy w NL ale mamy również meldunki w PL. Dziękuję z góry za odpowiedź.
belladonna / 2012-07-03 18:23 / Tysiącznik profesjonalny
Pytanie gdzie macie rezydencję... a jak Holandia nic nie wie, ze dany człek jest ich rezydentem to logiczne, ze infor kieruje do kraju rezydencji.... a w kraju rezydencji (np PL) ten się będzie domagał certyfikatu rezydencji innego państwa skoro człek stwierdzi, ze jest rezydentem innego kraju.... no i koło się zamyka :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Gojda / 93.181.151.* / 2012-06-28 22:43
Proszę o pomoc!Pracowałam w Belgii w 2011r,na umowe o prace na belgijskich warunkach przez ponad pół roku.W Polsce w tym czasie nie uzyskałam żadnych dochodów oprócz alimentów i rodzinnego na dzieci.Zaznaczam ,że jestem samotna matka i nie bardzo wiem jak mam te sprawe załatwic i co ważniejsze do kiedy należy rozliczyć sie w Belgii?W polsce natomiast wykazalam zerowe dochody i poprosiłam o możliwośc korekty.Boję się ,że przeoczyłam wazne sprawy...Pozdrawiam i dzieki z góry..
belladonna / 2012-06-29 15:59 / Tysiącznik profesjonalny
Co do Belgii, to ich prawa nie znam... ale co do PL jak jesteś rezydentem podatkowym PL, to miałaś obowiązek rozliczyć dochody z Belgii w PL (mając jedynie dochody z Belgii w roku podatkowym podatki nie wyjdą...). Warto to samemu wyprostować korektą, bez oczekiwania, że fiskus się tym zajmie, bo wtedy może być kara :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Chuck Noland / 91.198.179.* / 2012-06-28 14:21
Witam, od 3 lat wyjeżdża ma miesiąc do pracy sezonowej w Szwecji, gdzie płace podatek dochodowy 25%. Pozostałe 11 miesięcy pracuje w Poslce (mam miesiąc urlopu na wyjazd do Szwecji). Czy należy mi się jakiś zwrot podatku w Poslce za pracę zagranicą?
Pozdrawiam i dziękuję
belladonna / 2012-06-28 14:57 / Tysiącznik profesjonalny
A co ma Polska do podatków zagranicznych? Dochód ze Szwecji powinieneś w polskim PIT wykazywać i rozliczać się wg metody wyłączenia z progresją :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

MANDIK / 5.39.28.* / 2012-06-07 21:55
A JA ROBIĘ NA CZARNO I OK

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

letar / 94.5.113.* / 2012-05-30 18:07
Pytanie o podatek z lokat w PL. Jestem samozatrudniony w UK. NIE mam stalego zameldowania NIEGDZIE. Urzad skarbowy ma moj adres w UK (korespondencyjny). Mam NIP.Kto i gdzie powinien odprowadzac podatek od zysku z Lokat (podatek BELKI) I gdzie sie rozliczać z zyskow z konta maklerskiego?
belladonna / 2012-05-30 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
A jakim adres posiada biuro maklerskie? bo jak polski, to logiczne, że infor pójdzie do polskiego US... masz certyfikat rezydenta UK?
letar / 94.5.113.* / 2012-05-30 19:05
Nie mam certyfikatu rezydenta (nigdy nikt mnie o to nie ptal nigdy nie bylo potrzebne) rozliczam sie z podatku tataj w UK. konto maklerskie w PL adres w banku maja z UK.
belladonna / 2012-05-30 20:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jeżeli to u Ciebie nie ma nic wspólnego z tym:
http://www.comperia.pl/gra-na-gieldzie-bez-podatku-ranking-rachunkow-maklerskich-ike.html

to z tego co czytam wszystkie PIT-8C nierezydentów (a rozumie, ze skoro posiadają twój adres z UK tak cie potraktują)kierowane są do US właściwego dla nierezydentów.

I to poczytaj:
http://www.pit-2011.pl/rozliczenie-nierezydenta/
belladonna / 2012-05-30 20:36 / Tysiącznik profesjonalny
m mi zwiało, miało być rozumiem :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Tomek_Stefanek / 65.49.14.* / 2012-05-30 09:45
Witam.
Proszę o pomoc. W polsce wziąłem urlop bezpłatny i wyjechałem do chin. Czy wracając do kraju muszę zapłacić podatek od zarobionych tu pieniędzy i jeżeli tak to na jakiej podstawie? W chinach obcokrajowiec który przebywa nie dłużej niż 180 dni jest zwolniony z podatku a powyżej tego czasu obowiązuje podatek 30%. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane w walucie obcej np. euro to pracodawca również nie płaci podatku, jeżeli jednak wynagrodzenie pobierane jest w walucie chińskiej pracodawca zobowiązany jest zapłacić podatek w wysokości 30%. Co w przypadku kiedy część wynagrodzenia odesłałem w walucie euro do domu a część pobrałem w walucie chińskiej która to część została tu opodatkowana?
belladonna / 2012-05-30 16:23 / Tysiącznik profesjonalny
Z Chinami z tego co widzę jest progresja... czyli nie mając za 2012 w PL dochodów do opodatkowania (tylko z Chin) zeznań w PL składać nie trzeba :)
Tylko pytanie, masz pracodawce z Chin, czy polskiego, który Cię oddelegował?
Tomek_Stefanek / 61.153.156.* / 2012-06-04 17:31
Tak się złożyło że mam pracodawcę z Chin. Co do dochodów. Jeżeli mam za 2012 w Pl dochody to od zarobionych tu pieniędzy też muszę podatek zapłacić?
belladonna / 2012-06-04 18:34 / Tysiącznik profesjonalny
Mając dochody z PL i Chin, jako polski rezydent w PL opodatkujesz dochody POLSKIE wg stopy wyliczonej od sumy dochodów (polskich i chińskich). Wrzuć w Google metoda wyłączenia z progresją i dowiesz się na czym ona polega :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

paula105 / 95.49.59.* / 2012-05-14 17:15
Witam,
W 2008 r pracowałam w Wielkiej Brytanii, nie maiłam dochodów w Polsce. Czy za rok 2008 powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i czy muszę płacić podatek? Za 2008 rozliczyłam się w UK i podatek również zapłaciłam w UK.
mom / 31.175.61.* / 2012-05-25 11:02
na czarno najlepiej
belladonna / 2012-05-15 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jak w całym roku 2008 były tylko dochody z UK nie musiałaś składać zeznania w PL :)
paula105 / 83.6.20.* / 2012-05-15 17:02
serdecznie dziękuję za odpowiedź. a czy jest gdzieś to prawnie zapisane (np. ustawa)? dostałam wezwanie do urzędu skarbowego w sprawie wyjaśnień dochodów z 2008 uzyskanych w UK na podst. z art. 274a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. jutro wybieram się w celu wyjaśnienia sprawy.
belladonna / 2012-05-15 20:15 / Tysiącznik profesjonalny
(Ustawa PIT)
"Art. 27.
8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym".


czyli jeśli oprócz dochodów PODLEGAJĄCYCH opodatkowaniu ma dochody niepodlegające (np z pracy w UK), to te niepodlegające wykazuje do stopy.... a skoro nie miał dochodów podlegających opodatkowaniu (innych niż z pracy z UK), to obowiązku nie ma. Trzeba to wyjaśnić, bo być może miałaś jednak dochody podlegające opodatkowaniu, o czym nawet nie wiesz :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

balbinabalbina / 83.31.178.* / 2012-05-14 02:46
Witam,
chcialabym zapytac o kwestie dosc skomplikowana. Mieszkam i pracuje w UK i tam sie rozliczam i mam odkladane skladki. Obecnie czesto przebywam tez w Polsce i znalazlam tez tu prace. Moje pytanie to czy moj polski pracodawca moze odkladac za mnie skladki w UK? Nie zalezy mi na ZUSie, wole miec emeryture w UK. (Nie mam meza ani dzieci)
doradca_eurotax / 2012-05-31 15:28
Witajcie,
Jestem doradcą online firmy Euro-Tax, zajmującej się doradztwem w zakresie zwrotu podatku płaconego za granicą.
Chciałbym poznać Wasze opinie na temat naszej firmy, świadczonych przez nią usług, a także procedur zwrotu podatku, czy problemów z nim związanych.
Jestem tu także po to żeby służyć moją wiedzą i pomocą
w kłopotliwych dla Państwa zagadnieniach związanych ze zwrotem podatku zza granicy.
Zapraszam do dyskusji w tym temacie.
Jestem do Waszej dyspozycji.
-----------------------------
Marcin
Doradca online Euro-Tax.pl
http://www.euro-tax.pl
Zwrot podatku za pracę za granicą
balbinabalbina / 83.9.127.* / 2012-05-15 23:17
dziekuje za odpowiedz, juz sie przenosze:)
belladonna / 2012-05-15 20:16 / Tysiącznik profesjonalny
To pytanie na forum ubezpieczeń, a nie podatkowym :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

kp100 / 81.168.168.* / 2012-05-10 14:16
Dziękuję za odpowiedź. O co chodzi z tym polskim rezydentem podatkowym? Zameldowanie na stałe ma w PL. W DE ma meldunek tymczasowy aby mieć legalną pracę.
belladonna / 2012-05-10 18:53 / Tysiącznik profesjonalny
Można nawet być 5 lat w DE, ale wystarczy mieć zonę w PL i rezydencja podatkowa w PL.. wiec niekoniecznie zameldowanie, czy fizyczne zamieszkiwanie będzie świadczyło o rezydencji :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

kp100 / 78.8.171.* / 2012-05-09 10:50
Witam. Moja znajoma jest zatrudniona w PL na umowę zlecenia na kwotę 210zł. Pracodawca płaci jej minimalne składki oraz podatek. Pracę należącą do jej obowiązków wykonuje tak naprawdę w 1 dzień, pozostałe dni ma wolne. Udało się jej znaleźć pracę przy opiece w Niemczech, gdzie na umowie ma 400 Euro (to chyba jest traktowane jako mini-job czy jakoś tak). Resztę pracodawca płaci do ręki. Jest zameldowana tymczasowo w Niemczech i tam na konto są przelewane te pieniądze. Czy w takim przypadku musi wykazywać ten dochód w rozliczeniu PIT?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
belladonna / 2012-05-09 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
To, że ktoś ma dochód "ukryty" nie znaczy, że go nie ma tak w ogóle.... skąd się bierze temat nieujawnione źródła? ano stąd, ze ktoś ma udokumentowany dochód (np w PIT) w mniejszej wysokości niż poczynione wydatki.
http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/484293,praca_na_czarno_to_tez_przychod.html

Wszystko zależy, czy przychód zagraniczny minus diety (30%), minus KUP da nam kwotę na plus.... jak tak, a ma też dochody w PL, niemieckie powinna wykazać do stopy, o ile jest polskim rezydentem podatkowym :)

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

rafal79 / 118.68.187.* / 2012-04-30 08:36
Witam. Szukam porady i bylbym niezmiernie wdzieczny za jakikolwiek sygnal.
Caly 2011 mam przepracowany w wietnamie i tu odprowadzony podatek. zadnych dochodow w PL.
W zwiazku z tym czy musze skladac jakiekolwiek zeznanie do US?

Dziekuje
ZulkaM / 2012-04-30 12:27 / Bywalec forum
Jeśli brak dochodów z Polski to Wietnam ma zwolnione dochody z opodatkowania w Polsce i nic nie musisz rozliczać w US.