Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Już ponad 2,1 mln Polaków na zasiłku

0
Podziel się:

Rząd: Bezrobocie rośnie, ale na początku roku to normalne.

Już ponad 2,1 mln Polaków na zasiłku
(Lawcain/Dreamstime)

_ - W marcu stopa bezrobocia pozostanie w okolicach 13 proc., ale liczba bezrobotnych powinna spaść _- powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Stopa bezrobocia w porównaniu do stycznia wzrosła w lutym o 0,3 proc.

_ - W marcu stopa bezrobocia będzie oscylowała wokół 13 proc., jednak spodziewamy się, że sama liczba bezrobotnych już w marcu powinna spaść. Kolejne miesiące powinny przynieść sukcesywne obniżanie się bezrobocia _- powiedziała wiceminister.

MPiPS szacuje, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13 proc.

Z badania firmy badawczej Manpower wynika, że 20 proc. pracodawców w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w II kwartale 2010 r., a 7 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia.

_ - Wzrost bezrobocia na początku roku to normalne, przejściowe zjawisko - _ oceniła w Sejmie Ostrowska, odpowiadając na pytania posłów. Wskazała, że luty, podobnie jak grudzień i styczeń, należą w Polsce do miesięcy, kiedy bezrobocie w Polsce zawsze rośnie. _ To stan zawsze przejściowy _ - dodała.

Wiceminister oceniła, że źródłem tej tendencji jest między innymi zima, oraz fakt wygasania na przełomie roku umów o pracę. Zaznaczyła również, że przyczynić mogło się do tego także podniesienie od początku roku - z ok. 560 do 717 zł - zasiłku, bo wiele osób czekało z rejestracją, by zyskać wyższe świadczenie.

Liczba bezrobotnych na koniec lutego wyniosła w Polsce 2 mln 101 tys. 500 osób i w porównaniu ze styczniem wzrosła o 2,4 proc., tj. o ok. 50 tys. osób.
Ostrowska wymieniając formy aktywizowania osób nie mających zatrudnienia wskazała, że jest grono osób, które nie chcą pracować, a status bezrobotnego jest im potrzebny np. po to, by mieć świadczenia zdrowotne.

_ Sprawą rozwiązania tego problemu zajmujemy się wspólnie z ministrem zdrowia. Myślę, że resort zdrowia jeszcze w tym roku przedstawi stosowne rozwiązania w tym zakresie _ - poinformowała. _ Szacujemy, że nawet 30 proc. - w niektórych urzędach pracy - sięga liczba osób, które nie są zainteresowane podjęciem pracy _ - dodała.

W analogicznym okresie roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,2 proc. w skali kraju, tj. o ok. 84 tys. 400 osób. _ Zatem dynamika wzrostu liczby bezrobotnych w styczniu i lutym była dwukrotnie niższa niż przed rokiem, co świadczy o tym, że nie jest to masowe narastanie zjawiska bezrobocia _ - oceniła wiceminister.

Wiceminister podała, że stopa bezrobocia pod koniec lutego wyniosła 13 proc. i w porównaniu do stycznia wzrosła o 0,3 proc. W analogicznym okresie 2009 r., jak zaznaczyła podsekretarz stanu w MPiPS, wzrost natężenia bezrobocia był o 0,5 proc. wyższy.

Przed nami odbicie od dna?

Pod koniec lutego w sektorze przedsiębiorstw, badanym przez Główny Urząd Statystycznym, pracowało o prawie 8 tysięcy osób mniej niż na koniec stycznia 2010 roku. Nieznaczny spadek zatrudnienia w skali miesiąca - jak przekonują analitycy rynku pracy - nie oznacza na szczęście powrotu do trwających przez cały ubiegły rok zwolnień. Wręcz przeciwnie.

źródło: Główny Urząd Statystyczny,
dane uwzględniają przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 9 osób

Resort pracy powtarza od początku roku, że poprawa na rynku pracy przyjdzie pod koniec marca. Dane GUS mogą sugerować, że trend zaczyna się właśnie odwracać.Widać to dobrze również przez pryzmat internetowych portali rekrutacyjnych.

Czytaj w Money.pl
Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
Szukasz pracy? Najlepiej przez internet W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
Kryzys uderzył w finansistów i księgowych Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)