Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak szukać pracy za granicą

0
Podziel się:

Jeżeli wybierasz się do pracy za granicą, przeczytaj uważnie poradnik Money.pl. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę decydując się na podjęcie zatrudnienia poza Polską.

Jak szukać pracy za granicą

Jeżeli wybierasz się do pracy za granicą, przeczytaj uważnie poradnik Money.pl. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę decydując się na podjęcie zatrudnienia poza Polską.

Zdaniem dr hab. Romualda Jończego z Uniwersytetu Opolskiego, specjalisty od migracji, autora największych w Polsce badań na temat migracji i ich ekonomicznych skutków, od maja 2004 r. pracę za granicą podejmowało nawet do dwóch milionów Polaków.

Oficjalne dane są - co prawda - niższe, ale z wielu przyczyn nie odpowiadają one rzeczywistości. Prawdziwe liczby są znacznie większe, trudno jednak określić, czy o 50, czy nawet o 300 proc. Wiele osób nie wymeldowuje się bowiem w Polsce, wiele też osób nie rejestruje się za granicą.
Według dr. Jończego za granicą na pewno przebywa w tej chwili jeszcze około 500 tys. Polaków, którzy wyjechali z kraju przed 2004 r.

Obecnie prym wśród krajów, które Polacy wybierają na miejsce zagranicznej pracy zarobkowej, wiodą Wielka Brytania i Irlandia. Według danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w Zjednoczonym Królestwie pracuje w tej chwili legalnie prawie ćwierć miliona Polaków.

Według szacunków dr Jończego, Polaków pracujących na Wyspach może być - realistycznie rzecz biorąc - nawet 700 tys. Oficjalne dane wskazują, że przez rok od wejścia Polski do UE do Wielkiej Brytanii przyjechało nas 94 tys. Po roku było to już 134 tys. osób.

Na Wyspach najlepiej

Popularność Wielkiej Brytanii i Irlandii jako dogodnych rynków pracy dla Polaków bierze się zapewne stąd, że oba kraje tuż po wstąpieniu Polski do Unii całkowicie otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków oferując im legalne zatrudnienie i bardzo atrakcyjne zarobki.

W dalszym ciągu na Wyspach można zarobić więcej niż np. w Portugalii, Grecji czy we Włoszech.

Przykładowe zarobki specjalistów w Anglii i Irlandii

Warto pamiętać, że po pracę na Wyspy wyruszyli również młodzi, dobrze wykształceni ludzie z Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Słowenii.
Polacy pracujący w Anglii i Irlandii potwierdzają jednak, że dla dobrych specjalistów z Polski praca z pewnością się znajdzie.

Nie tylko Unia

Zdaniem Janusza Grzyba, zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Polacy pomimo wejścia Polski do Unii i otwarcia rynków pracy w kilku europejskich państwach, w dalszym ciągu są zainteresowani podjęciem pracy w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie.

Według opinii dyrektora Grzyba, kraje te tradycyjnie znajdują się w orbicie zainteresowań Polaków, chociaż tendencja ta wkrótce nieco osłabnie.

Szansę na karierę w USA, Kanadzie i Australii mają przede wszystkim wysoko wykwalifikowani fachowcy z doświadczeniem, ale również osoby potrafiące dostosować się do wymagań stawianych przez zagranicznego pracodawcę.
Poszukiwani są technicy, inżynierowie, specjaliści w sektorze usług i branży budowlanej oraz pracownicy personelu medycznego.

Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone to prowadzą one politykę ograniczania niekontrolowanego napływu emigrantów, dlatego ilość pracowniczych wiz ograniczona jest do 140 tys. rocznie. Największe szanse na legalną pracę ma wysoko wykwalifikowana kadra z dziedziny nauki, sztuki i biznesu, a także osoby o wyjątkowych uzdolnieniach w dziedzinie edukacji lub sportu, wybitni profesorowie i naukowcy, niektórzy członkowie zarządów i menedżerowie międzynarodowych firm. Uprzywilejowani w otrzymaniu wizy są także inwestorzy, którzy zapewnią co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

_ Szacuje się, że na wyspach brytyjskich pracuje ok. 700 tys. Polaków. Oficjalne dane wskazują, że przez rok od wejścia Polski do UE do Wielkiej Brytanii przyjechało nas 94 tys. Po roku było to już 134 tys. osób. _ Krajem, który zabiega o wysokiej klasy fachowców, jest natomiast Australia. Rząd australijski premiuje osoby gotowe do osiedlenia się na prowincji i publikuje listę zawodów, które uprawniają do ubiegania się o wizę emigracyjną. Udostępnia także listę aktualnych, najpilniej poszukiwanych na rynku specjalistów.

Wymagane jest odpowiednie doświadczenie zawodowe (co najmniej trzyletnie), znajomość angielskiego oraz wiek poniżej 45 lat.

Tymczasem wybierając się do Kanady musimy mieć już konkretną ofertę zatrudnienia od kanadyjskiego pracodawcy, zatwierdzoną przez tamtejszy urząd zatrudnienia. Największe szanse na otrzymanie oferty zatrudnienia mają specjaliści z wykształceniem ścisłym - informatycy, inżynierowie, ale również fachowcy z odpowiednim wykształceniem zawodowym i doświadczeniem.

Wizę bez oferty zatrudnienia mogą otrzymać tylko specjaliści w wybitnie poszukiwanych przez rząd branżach.

Przed wyjazdem

Osoby, które za granicą już pracowały z pewnością potwierdzą, że warto poświęcić czas, by pewne rzeczy załatwić sobie - nawet jeśli nie jest to konieczne - jeszcze przed wyjazdem, w Polsce.

Oczywiście, najważniejszą z takich spraw jest próba znalezienia pracy i mieszkania tak, by za granicę jechać już na gotowe.
W tym celu możemy skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy (ale - uwaga - lepiej pytać wśród znajomych, która agencja jest wiarygodna), na własną rękę szukać ofert przez Internet (bez pośredników), samemu wysłać aplikację do wybranej firmy lub prosić o pomoc kogoś ze znajomych, kto akurat pracuje za granicą.

Jeżeli znaleziona oferta nie do końca nam odpowiada i mimo wszystko zdecydowaliśmy się wyjechać z założeniem, że na miejscu będziemy szukali lepszej, to warto jeszcze w Polsce przygotować sobie CV i list motywacyjny oraz wydrukować je w wielu egzemplarzach.

Po przyjeździe

Musimy pamiętać, że szukanie pracy za granicą różni się trochę od poszukiwania jej w Polsce. Sposób zamieszczania ogłoszeń, sformułowania w nich używane oraz sam proces rekrutacji są inne w różnych krajach.

Przydatne porady

Agencje w Polsce

Jeżeli szukamy pracy za granicą przy pomocy agencji pośrednictwa pracy, to warto przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów lub wpłatą pieniędzy dokładnie sprawdzić jej wiarygodność.

Jak sprawdzić wiarygodność agencji?

Agencje za granicą

W innych krajach nie zawsze - tak jak w Polsce - agencje pośrednictwa pracy muszą posiadać licencję lub specjalną rejestrację.

Na przykład w Wielkiej Brytanii działalność agencji zatrudnienia nie jest licencjonowana, można natomiast sprawdzić, czy dana firma znajduje się w rejestrze spółek ).

Jeżeli ponadto agencja brytyjska jest członkiem The Recruitment & Employment Confederation (Zrzeszenia Agencji Zatrudnienia), dodatkowo zwiększa to jej wiarygodność, podobnie jak członkostwo w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej.

W Irlandii natomiast wymagane jest posiadanie licencji i możemy poprosić irlandzkiego pośrednika o przedstawienie stosownego certyfikatu.

Warto również skontaktować się z doradcami Europejskich Służb Zatrudnienia Eures.

Przydatne informacje znajdziemy także w Internecie na następujących stronach:

http://www.europe.hobsons.com - informacje na temat zatrudnienia w Europie, przedstawienie firm, oferty

http://www.eu-careers.com/index.html - informacje na temat możliwości zatrudnienia w europejskich instytucjach

http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=en - strona EURES europejskiej sieć informacyjnej dotyczącej zatrudnienia w UE.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)