Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Gastarbeiterzy z Niemiec szukają pracy w Polsce

1
Podziel się:

W regionie Szczecina pracuje 2500 Niemców ze wschodnich landów.

Gastarbeiterzy z Niemiec szukają pracy w Polsce
(Martin Pettitt/CC/Flickr)

Coraz więcej Niemców z północno-wschodnich regionów przygranicznych pracuje w sąsiedniej Polsce - pisze w najnowszym numerze niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

Według danych tygodnika obecnie w Szczecinie i regionie Pomorza zatrudnienie znajduje około 2500 Niemców. Zdaniem niemieckiego konsula honorowego w Szczecinie Bartłomieja Sochańskiego faktycznie liczba ta może być większa.

Niemieccy _ gastarbeiterzy _ dojeżdżają do pracy w Szczecinie z ubogich powiatów landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. W graniczącym z Polską okręgu Uecker-Randow bezrobocie wynosi 18,9 proc. Nigdzie indziej w Niemczech liczba osób pobierających zasiłek dla długotrwale bezrobotnych (Hartz IV) nie jest tak wysoka.

Tymczasem Szczecin oraz okolice wciąż rozwijają się gospodarczo, mimo globalnego kryzysu, który nie ominął też tego regionu._ - Za granicą jest nie tylko targ, gdzie Niemcy mogą kupić tanie papierosy. Chcemy być gospodarczym magnesem i współpracować z Niemcami jak równy z równym _ - mówi _ Spieglowi _ Patrycjusz Ceran odpowiedzialny za współpracę przygraniczną w biurze prezydenta Szczecina.

Według _ Spiegla _ Niemcy znajdują pracę w branży budowlanej, ale także np. w centrach telefonicznych (callcenter) oraz w porcie szczecińskim.

Tygodnik zwraca uwagę, że przez wiele lat to Polacy poszukiwali w Niemczech zatrudnienia i lepszych zarobków, pracując przy zbiorach szparagów, w rzemiośle czy na budowach. - _ Teraz ruch przez granicę odbywa się w odwrotnym kierunku, w każdym razie na północnym zachodzie RFN _ - dodaje _ Spiegel _.

Przypomina, że w przygranicznych miasteczkach Meklemburgii-Pomorza Przedniego osiedlają się Polacy ze Szczecina i regionu, skuszeni niskimi cenami nieruchomości.

Czytaj w Money.pl
Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
Szukasz pracy? Najlepiej przez internet W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
Kryzys uderzył w finansistów i księgowych Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
hanys
2 lata temu
CO ZA BZDURY NIEMCY NIEMUSZA PRACOWAC ZASILEK IM WYSTARCZY A W POLSCE NIEWOLA OD 7 DO 19 ZA 3200 NA STARYM MIESCIE ZENADA