Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ubranie robocze

0
Podziel się:

Czy obowiązkiem firmy jest wyposażyć mnie w ubranie robocze?

Czy obowiązkiem firmy jest wyposażyć mnie w ubranie robocze oraz czy godziny pracy nadliczbowe muszę odbierać jako dzień wolny, czy mogę żądać za nie zapłaty?

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Obowiązek dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej powstaje, zgodnie art. 2377 § 1 Kodeksu pracy, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązek ten może być zastąpiony przez pracodawcę ekwiwalentem za używanie przez pracownika, za jego zgodą, własnej odzieży roboczej (art. 2377 § 2 i 4 Kodeksu pracy). Przy czym pamiętać należy, że rozwiązanie to nie może dotyczyć stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Zasady przydziału odzieży roboczej oraz stanowiska pracy, na których pracownicy mogą używać własnej odzieży roboczej w zamian za ekwiwalent ustala pracodawca w wewnątrzzakładowym akcie prawnym. W odniesieniu do zasad rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych stwierdzić należy, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych (wtedy dodatek nie przysługuje) - art. 1512 Kodeksu pracy. W przypadku udzielania czasu wolnego bez wniosku pracownika, pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)