Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać stewardessą?

0
Podziel się:

Z czym wiąże się praca stewardessy? Jakie są wymagania? Czy to praca dla każdego?

Jak zostać stewardessą?
(Spaceaero2/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Jak zostać stewardesą?

Praca na pokładzie samolotu w charakterze stewardesy może być naprawdę ciekawym wyzwaniem. Aby jednak dostać się do załogi trzeba wcześniej spełnić liczne wymagania postawione przez pracodawcę. Jak zostać stewardesą? Co należy zrobić, by móc pracować w tym zawodzie?

Wymagania dla kandydatek na stewardesy

Wymagania stawiane osobom chętnym do objęcia stanowiska stewarda/stewardesy są zależne od pracodawcy i mogą się różnić w poszczególnych ofertach pracy. Zazwyczaj jednak, by móc ubiegać się o tego typu posadę, należy kolejno:

1. mieć nie więcej niż 30 lat,
2. posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
3. znać w stopniu bardzo dobrym co najmniej dwa języki obce (w tym obowiązkowo angielski),
4. mieć odpowiedni wzrost (w przypadku kobiet około 165 cm, mężczyźni natomiast nie więcej niż 180 cm) oraz zgrabną i nienaganną sylwetkę,
5. mieć bardzo dobry stan zdrowia(brak chorób przewlekłych, dobry wzrok i słuch),
6. posiadać aktualny paszport.
Jak przebiega rekrutacja?

W pierwszej kolejności kandydatka na stewardesę (lub kandydat na stewarda) musi dostarczyć do pracodawcy wypełniony formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie wybrane osoby są zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której sprawdza się prezencję kandydatki/ kandydata, znajomość języków obcych oraz inne istotne elementy, takie jak chociażby schludny wygląd. W następnej kolejności kandydaci muszą zmierzyć się z różnymi testami np. psychologicznymi, językowymi, grupowymi itd. Inscenizowane są również przykładowe scenki, sprawdzające umiejętności komunikacyjne osoby chętnej do pracy na stanowisku stewardesy/stewarda. Po przejściu tego etapu rekrutacyjnego, przed kandydatką lub kandydatem czekają jeszcze obowiązkowe badania lekarskie, które wykażą ogólny stan zdrowia.

Szkolenie i egzamin

Praca w roli stewardesy nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia kierunkowego. Zatrudniona osoba przed swoim pierwszym lotem przejdzie obowiązkowe szkolenie, podczas którego zostanie zapoznana nie tylko z tajnikami zapewnienia komfortu pasażerom, ale również odbędzie pełny kurs pierwszej pomocy. Całość kończy się egzaminem, którego zaliczenie oznacza rozpoczęcie okresu próbnego.

Obowiązki stewardesy

Przede wszystkim stewardesa zobowiązana jest podczas lotu do obsługi pasażerów (głównie podawanie posiłków i napojów). Oprócz tego w zakresie obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest dbanie o bezpieczeństwo podróżujących i ewentualne interwencje w momentach zagrożenia życia lub zdrowia.

Kto nadaje się do pracy jako stewardesa?

Stewardesa z pewnością musi być osobą bardzo otwartą na ludzi i komunikatywną. Jej praca w dużej mierze opiera się na bezpośrednim kontakcie z pasażerami, więc wymaga to pełnej łatwości w nawiązywaniu relacji. Kandydatka na stewardesę musi również wzbudzać ogólne poczucie zaufania oraz sympatii. Z pewnością w tym zawodzie niezbędna będzie zgrabna i nienaganna sylwetka ciała. Oczywiście osoba chętna do pracy w charakterze stewardesy nie może bać się lotów samolotem i musi nastawić się na długie rozłąki z rodziną.

Praca stewardesy: zarobki

Zarobki stewardesy należą do ponadprzeciętnych. Według danych zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl średnia wysokość pensji stewardów lotnictwa pasażerskiego wynosi od 3500 zł do nawet 5900 zł. Do tego dochodzą często różne bonusy i premie. Zarobki stewardesy zależą od jej doświadczenia, a także od renomy firmy, w której pracuje.

Sytuacja na rynku pracy

Pracę stewardesy można w jakimś stopniu uznać za elitarną. Na rynku nie ma zbyt wiele ofert dla osób chętnych do podjęcia się takiego zajęcia. Ogłoszenia w sprawie pracy w charakterze stewardesy można znaleźć głównie w Internecie na dedykowanych portalach (np. http://praca.money.pl/oferty/stewardessa-steward/)
oraz na oficjalnych stronach linii lotniczych.

Wady i zalety pracy stewardesy

  • wysokie zarobki,
  • praca w elitarnym zawodzie,
  • możliwość podróżowania po całym świecie,
  • atrakcyjny system premii i benefitów.

- wymagana duża odporność psychiczna,

- ciągłe rozłąki z bliskimi,

- brak stabilizacji w życiu osobistym.

rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)